День пам’яті Андрея Шептицького: 80 років тому помер праведник-митрополит, фото
У Львові 1 листопада 1944 р. помер Андрей Шептицький, митрополит Галицький та архієпископ Львівський, предстоятель Української греко-католицької церкви. >>
Архівні фото тих жахливих злочинів "совєтів". (Фото: Фейсбук Олег Вишняков)
Сьогодні, 21 жовтня, виповнилося 74 роки Операції «Запад» – наймасовішої депортації, здійсненої радянською владою в Західній Україні у 1947 році.
Однією з її головних цілей було нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав.
Виселенню підлягали за попередньо складеними списками члени родин оунівців та повстанців.
Протягом доби було вивезено близько 78 тисяч українців до Казахстану та віддалених районів Сибіру.
Як інформує УМ, про це 21 жовтня нагадав Почесний Консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков.
Після завершення радянсько-німецької війни, діяльність Української повстанської армії спрямовувалась проти радянських владних структур.
Занепокоєне складною ситуацією в Західній Україні, політичне керівництво СРСР постійно шукало нові форми нейтралізації повстанського руху.
Саме депортація стала потужним та ефективним інструментом для розправи з «інакомисленням» українців.
Операція проводилася в Львівській, Станіславській (зараз це Івано-Франківська), Тернопільській та Рівненській областях.
Чітко прописувалось, хто підлягає виселенню: повнолітні та неповнолітні члени сімей повстанців та їхні близькі родичі, які проживають спільно.
У Львові операція “Захід” стала реалізовуватися о 2-й годині ночі 21 жовтня.
Люди цілими сім’ями намагалися сховатися, бодай у підвалах чи у сусідів. Та оперативні групи знаходили їх і там.
В помешкання львів’ян вривалися військові і після нетривалого обшуку дозволяли похапцем зібрати особисті речі, після чого цілі сім’ї у вантажівках доправляли на залізницю.
З 2 до 4 години ночі теж саме спіткало жителів Рава-Руської, Жовкви, Бузька, Городка, Яворова. На Буковині, Волині, Івано-Франківщині, Рівненщині, Тернопільщині все розпочалось о 6 годині ранку.
Про хід операції кожні шість годин доповідали міністру держбезпеки генералу Савченку та міністру внутрішніх справ УРСР генералу Строкачу.
Під час виселення силовики виявляли підпільні криївки, вилучали зброю, націоналістичну літературу і антирадянські листівки, брали у полон учасників підпілля.
Майно виселенців конфісковувалось та передавалось у державну власність.
Протягом доби в Західній Україні виселили 26 682 родини або 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини.
Наступного дня перші потяги вирушили до віддалених районів СРСР. На всіх депортованих чекали каторжні роботи на копальнях та в колгоспах Сибіру.
Операція «Захід» стала однією з найбільш масових і короткотермінових депортацій західних українців. Проте, вона була не першою і не останньою.
Загалом з 1944 по 1953 рік в Західній Україні було репресовано понад 500 тис. осіб, заарештовано близько 134 тис., вбито 150 тис., виселено за межі України на довічний термін понад 200 тисяч людей.
Як повідомляла "УМ", в 1937—1938 роках відбулася депортація кримських татар через спротив більшовикам і боротьбу за свободу півострову від радянської влади, забрала та зламала життя тисячі людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ексжурналістка "УМ" розповіла історії депортованих до Казахстану українців.
У Львові 1 листопада 1944 р. помер Андрей Шептицький, митрополит Галицький та архієпископ Львівський, предстоятель Української греко-католицької церкви. >>
За часів Русі княжі знаки згадуються під назвами «пятно» та «печать». Кожен князь спадкував знак свого батька та дещо змінював його зображення для відокремлення свого майна від батькового чи братів. >>
В Україні створюють документальний фільм "Грім серед ясного неба" про життя військових льотчиків. >>
Шахрайство, підробка документів, втручання у приватне життя: кримінальні провадження щодо директорки музею Л. Гасиджак та діяльність «п’ятої колони» >>
Один із екземплярів Конституції США, який надрукували 237 років тому й надіслали до Північної Кароліни для ратифікації, продали на аукціоні. >>
Дослідження історії рідного краю та життя видатних земляків — важливий аспект пізнання свого коріння, збереження національної пам’яті, розуміння національної ідентичності, усвідомлення повної картини історичних подій у країні. >>