Острів Хортиця стане ключовим туристичним «магнітом» всієї України

10:28, 22.05.2021
Острів Хортиця стане ключовим туристичним «магнітом» всієї України

Хортиця - це велика територія, яка поєднує сакральні об’єкти, археологічні пам’ятки та унікальну природу в центрі великого міста.

Міністерство культури та інформаційної політики і Запорізька облдержадміністрація планують не лише відремонтувати Музей історії запорізького козацтва, але й комплексно змінити всю територію острова Хортиця у Запоріжжі.

 

Програмою «Велике будівництво» передбачається, що Хортиця стане одним із ключових туристичних «магнітів» всієї України.

 

Як повідомляє Україна молода,  про це йшлося вже на третьому етапі всеукраїнської  дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія - велике майбутнє», яка ініційована Запорізькою ОДА.

 

Зокрема, під час дискусії фахівців було обговорено концепцію майбутніх перетворень.

 

Адже Хортиця - це велика територія, яка поєднує сакральні об’єкти, власне археологічні пам’ятки та унікальну природу в центрі великого міста.

 

Зазначається, що одне із ключових питань – збереження унікальної природи острова. Останніми роками він потерпає від браконьєрів, пожеж та безвідповідальних туристів: знищення червонокнижних видів флори і фауни разом із накопиченням сміття стало звичним для Хортиці.

 

Цьогоріч разом із відновленням музею планують відновити територію заповідника, створити мінералізовані смуги задля попередження пожеж, оновлять знаки, розроблять проєкт зелених зон. Окрім того, придбають обладнання для переробки відходів.

 

«На велосипедах та електроскутерах територію Хортиці патрулюють десятки працівників заповідника. При собі мають необхідний мінімум, щоб перейти до ліквідації пожежі ще до приїзду вогнеборців. Також на допомогу приходять і сучасні технології – з повітря патрулюють територію дронами», – розповіли в Запорізькій ОДА.

 

Партнером проєкту влади стала компанія Метінвест. Начальник управління соціальної сфери комбінату «Запоріжсталь» Сергій Самарський зазначив під час дискусійної платформи:

 

«Абсолютно зрозуміло, що Хортиця сьогодні недооцінена, нереалізована повною мірою. Острову не вистачає рішень, які піднімуть його привабливість на новий рівень. І дуже важливо, що проєкт переродження Хортиці враховує дбайливу реконструкцію - це один з опорних принципів його реалізації. Вважаю вкрай важливим, що в рамках публічного обговорення майбутнього оновлення Хортиці, велику увагу приділено збереженню її природної цілісності».

 

Керівництво держави планує, що острів Хортиця буде поєднаний із обома берегами Запоріжжя новим сучасним мостом з автомагістраллю.

 

Нагадаємо, що наприкінці квітня на острові Хортиця побував міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, який наголосив, що острів Хортиця має стати окрасою національного проєкту "Велика реставрація" і до 30-річчя Незалежності його буде не впізнати.

 

   Музей історії запорізького козацтва (ліворуч) відремонтують, а Курган Єдності (праворуч) зроблять туристично привабливим. 

 

Зокрема, передбачено будівництво оглядового майданчика, доріжок, благоустрій та озеленення території об'єкту "Курган Єдності України". Цьогоріч планують вкласти у розвиток Хортиці десятки мільйонів.

 

Учасники дискусії погодились, що Хортиця має бути безбар’єрною, сучасною та пропонувати різні варіанти відпочинку. В тому числі можливість кількаденної зупинки на шляху до моря - це забезпечить фінансову сталість заповідника.

 

На думку голови Запорізької обладміністрації Олександра Старуха, відродження острова - завдання національного масштабу, що потребує спільних зусиль і залучення інвестицій.

 

Тоді як заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко зауважує: «Хортиця – це місце слави, звитяги козацтва та демократії. Але на сьогодні треба вирішувати питання фінансування та відбудови об’єктів культурної спадщини, які розташовані на острові. Поки ми не вирішимо базові речі, то про символи Хортиці можна тільки говорити і мріяти».

 

Як повідомляла "УМ", унікальне поховання скіфського воїна, вік якого оцінюють у 2500 років, виявили археологи під час експедиції на території острова Хортиця у Запоріжжі.