Будапештський меморандум підписали 26 років тому

10:14, 05.12.2020
Будапештський меморандум підписали 26 років тому

Єльцин, Клінтон і Кучма під час підписання Будапештського меморандуму.

Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) було підписано 26 років тому, 5 грудня 1994 року.

 

Про це нагадує Україна молода в суботу.

 

Зокрема, президенти Росії Борис Єльцин, США Білл Клінтон і України Леонід Кучма, а також прем'єр-міністр Великобританії Джон Мейджор підписали Будапештський меморандум.

 

Нагадуємо, що цей документ передбачав гарантії територіальної цілісності України в обмін на відмову від ядерної зброї.

 

Згідно з позицією України, дії Росії в Криму і на Донбасі є порушенням Будапештського меморандуму.

 

«Уклавши цей документ з Україною, Велика Британія, США та РФ задекларували свої зобов’язання поважати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність нашої держави. Франція і КНР надали аналогічні гарантії в окремих листах», - наголошують у МЗС України в суботу.

 

Дипломати констатують, що відповідні зобов’язання щодо України не були виконанні.

 

«Одна з держав-гарантів - Російська Федерація - зухвало порушила свої зобов’язання за Меморандумом та базові принципи міжнародного права, окупувавши частину суверенної території України та розв’язавши збройний конфлікт на Донбасі. Сьогодні Росія активно мілітаризує територію тимчасово окупованого Криму, перетворивши його на потужну військову базу», - зазначають у зовнішньополітичному відомтстві України.

 

І додають: «Україна продовжує розглядати Будапештський меморандум як політико-правову основу забезпечення безпеки України з боку США, Великої Британії, а також Франції та КНР. Україна закликає світову спільноту посилити тиск на РФ з тим, щоб примусити державу-агресора повернутися в міжнародно-правовий режим, зокрема до виконання положень Будапештського меморандуму. Росія має повною мірою дотримуватися зобов’язань за цим документом».

 

Як повідомляла «УМ», президент Зеленський ініціював всеукраїнське опитування 25 жовтня, до якого залучали навіть неповнолітніх дітей у якості волонтерів. 

 

У  так званих «5 питаннях Зеленського» було й опитування про Будапештський меморандум. А саме, чи потрібно Україні, у якої анексували частину території, підняти сьогодні на міжнародному рівні питання: або всі підписанти меморандуму виконують взяті на себе зобов'язання, або ніхто.

 

Крім того, за словами Зеленського, опитування щодо виконання Будапештського меморандуму не мало на увазі відновлення Україною ядерного потенціалу.

 

Нещодавно глава української делегації в Тристоронній контактній групі і колишній президент Леонід Кравчук висловив думку, що Україна може ініціювати підписання нового Будапештського меморандуму, якщо переговори по Донбасу зайдуть у безвихідь.