Помер лауреат Шевченківської премії, кінооператор-«чорнобилець» Юрій Бордаков

11:13, 08.03.2024
Помер лауреат Шевченківської премії, кінооператор-«чорнобилець» Юрій Бордаков

Після тяжкої і тривалої хвороби помер талановитий кінотелеоператор Юрій Бордаков.

Пішов у засвіти у віці 77 років, 6 березня, український кінооператор та лауреат Шевченківської премії Юрій Бордаков.

 

Як інформує УМ, про це повідомили на сайті Національної спілки кінематографістів України (НСКУ).

 

Під час аварії на Чорнобильській АЕС Юрій Бордаков, разом зі знімальною командою, фільмував подробиці ліквідації катастрофи на плівку. Згодом її оформили у кінотрилогію "Чорнобиль: два кольори часу". У 1989 році творців стрічки – Леоніда Мужука, Хема Салганика, Ігора Кобрина та Юрія Бордакова – відзначили Національною премією України імені Тараса Шевченка.

 

"Згадаємо одну чорнобильську хвилину… Ліквідатори очищають дах від уламків радіоактивних твелів… Цей кадр, який зняв Юрій Бордаков одним довгим (однохвилинним) планом, бачили практично всі дорослі люди планети, врешті, всі ті, кого стурбував тоді Чорнобиль. А хто до нього тоді був байдужий? Це зараз усі забули, що там було", – писав раніше сценарист та журналіст Леонід Мужук.

 

Юрій Бордаков працював на студії "Укртелефільм" та був членом Національної спілки кінематографістів. Також отримав звання кавалера ордену "За заслуги" III ступеня у 2007 році і II ступеня у 2021.

 

Як зазначили в повідомленні, кінооператор помер після тяжкої та тривалої хвороби. Спогадами про нього поділилася голова комісії НСКУ з інформаційної політики, продюсерка Валерія Іваненко. Вона розповіла, що познайомилася з Юрієм під час підготовки знімальної групи до роботи в NASA.

 

"Потім були десятки кілометрів шляхів, якими ми їхали до різних космічних центрів, щоб зафільмувати ще одну історичну подію – підготовку до польоту та старт з миса Канаверал шатла Колумбія з місією STS-87 на борту, участь в якій приймав і перший космонавт Незалежної України. Завжди зібрана, надійна, чарівна, дуже толерантна та невтомна в роботі людина - таким був Юрій Вікторович Бордаков", – додала продюсерка.

 

Також вона опублікувала фото Бардакова, яке знаходилось на земній орбіті. Фотокартку тоді відправили Леоніду Каденюку разом з іншими подарунками до Дня подяки, на ній – Вєра та Дмитро Каденюки, Валерія Іваненко і сам Юрій Бордаков.

 

Як повідомляла УМ, помер український кінорежисер-документаліст Сергій Долбілов.