Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Під час церемонії нагородження лауреатів Шевченківської премії у Бородянці. (Фото Валентини САМЧЕНКО)
Церемонія нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка 2022-2023 років відбулася біля розстріляного пам’ятника Кобзарю у селищі Бородянка Бучанського району на Київщині у неділю, 20 серпня.
Як інформує Україна молода, про це повідомляє заступниця головного редактора «УМ» Валентина Самченко з місця події та сайт Шевченківського комітету.
Місце для заходу обрано не випадково. Навесні 2022 Київщина пережила велику кількість драматичних подій: окупацію російськими військами, численні воєнні злочини, масові руйнування. Водночас, саме Бородянка стала своєрідним символом незламності з її шафкою та майоліковим півником, які «тримаються, як і ми всі». А також пам’ятником Тарасу Шевченку, розстріляним, але непереможним.
«Шановні лауреати Шевченківської Премії! Сьогодні тут, у Бородянці, в цьому сакральному місці, біля пам’ятника Тарасу Шевченку, простріленого, але нескореного та незламного, ми відзначаємо лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка 2022-2023 років.
Навесні 2022 року Київщина стала форпостом захисту столиці України від рашистської навали. За ці 543 дні широкомасштабного вторгнення ми продемонстрували усьому світу свою волелюбність і незламність, а деокупація Київщини тоді дала тверду впевненість, що кожен клаптик української землі буде звільнено від окупантів», - наголосив під час виступу голова Шевченківського комітету Євген Нищук.
За його словами, у перші тижні повномасштабної війни він, разом із бойовими побратимами, мав честь боронити підступи до столиці на рубежі Стоянка – Ірпінь – Гостомель.
«Й наприкінці березня перебуваючи тут у Бородянці і дивлячись на розбомблений росіянами будинок та непохитного Тараса, я по-новому зрозумів його формулу, що стала емблемою українського буття – «і мертвим, і живим, і ненародженим…». Вона охоплює минуле, теперішнє й майбутнє. В буттєвості Шевченкового слова переплетено зриме та незриме, фізично явлене й вловлюване тільки радарами душі», - підкреслив пан Нищук.
Зауважимо, що з огляду на постійні атаки ворога, вшанування лауреатів Шевченківської премії проходить аскетично, проте в чині незламності. Організатори обрали такий формат саме з питань безпеки, щоб ризикувати життями співгромадян. За цієї ж причини також офіційно не оголошували про місце й час вручення Шевченківської премії публічно.
Голова Шевченківського комітету констатував: «Ми представляємо світові новий культурний контент: літературу й музику, театр і кіно, візуальні мистецтва й наукові дослідження про слово та культуру. Сьогодні культура й фронт разом! Митці роблять усе, щоб підтримати незламний дух на фронті, а фронт дає можливість жити і продовжувати працювати та створювати культурні візії світового рівня».
Після церемонії нагородження відбувся концерт, в якому взяли участь Національний заслужений академічний український народний хор України ім. Г. Верьовки, актор Олексій Паламаренко, гурти «Тельнюк: Сестри» та «Хорея козацька» – лауреати цьогорічної Шевченківської Премії.
Також виступили бандурист Тарас Компаніченко, письменниці Ірина Цілик, Тамара Горіха Зерня та Наталія Ворожбит, режисерка Тамара Трунова та інші.
Нагадаємо, Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.
Як повідомляла «УМ», лише 28 липня президент Зеленський оголосив про присудження Шевченківської премії 2023 року, приуроченої до Дня української державності, хоча традиційно ця премія вручалася до дня народження Тараса Шевченка.
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>
Один з найвідоміших українських театральних режисерів — Давид Петросян — представив прем’єру на сцені Національного театру імені Марії Заньковецької у Львові. >>
Благодійний фонд «МХП-Громаді» та Український культурний фонд оголосили про запуск нового грантового конкурсу «Культура у фокусі громад» із фінансуванням від 500 тис. до 1 млн грн на культурні проєкти. >>