Співзасновник «Червоної рути» Тарас Мельник помер у віці 68 років

10:37, 23.01.2022
Співзасновник «Червоної рути» Тарас Мельник помер у віці 68 років

Менше тижня тому – 17 січня Тарасу Мельнику виповнилося 68 років. (Фото з відкритих джерел)

Відомий український музикознавець, співзасновник та беззмінний директор фестивалю «Червона Рута» Тарас Мельник помер у віці 68 років у Києві в суботу, 22 січня.

 

Родина батька фестивалю не повідомляє про причини смерті, проте кілька днів тому донька директора "Червоної Рути" Соломія Мельник писала у соцмережі, що він мав ускладнення внаслідок коронавірусної хвороби та переніс операцію.

 

Як інформує Україна молода, про смерть митця повідомили його племінниця Наталія Антонова та 37-річна дочка Соломія Мельник у Facebook.

 

Менше тижня тому – 17 січня пану Тарасу виповнилося 68 років.

 

За словами пані Соломії, батько пішов із життя 22 січня, у День Соборності України.

 

«COVID-19 прийшов по нього, взяв за руку і повів за собою у засвіти», – написала жінка.

 

І додала: «Тато був вірним сином України і все своє свідоме життя він прожив задля неї. Таких людей дуже мало. І це велика втрата для цієї землі».

 

Тоді як Наталія Антонова написала:  

 

«Мій улюблений дядько Тарас Мельник! Дякую вам за ваш тонкий талант, за гумор, за натхнення, за те, що підтримували мене у важкі хвилини мого життя. Я пам'ятаю, як стежила за вашими руками на клавішах фортепіано, а ви сміялися і казали, "Танцюй, Наталочко". Поруч із вами, я завжди відчувала свободу, і я понесу це почуття далі. Коли-небудь, ми знову зустрінемося, і вип'ємо вина, і горітимуть свічки в будинку, і у вікнах буде казкова, українська ніч, і смерті не буде, будемо тільки ми».

 

 

Відомий журналіст Юрій Луканов згадує про померлого: «Червона рута" осиротіла. Помер її засновник й ідеолог Тарас Мельник. Він в кінці 80-х зробив неймовірне. Узяв комсомол і поставив його на службу Україні. Тоді комсомольцям теж треба було демонструвати, так би мовити, перебудовчі настрої. Тарас вийшов на них і переконав виділити кошти на цей фестиваль. Які він знаходив аргументи - це лише йому відомо. І він організував це вражаюче дійство, де засвітився натовп нових імен. А ще вперше масово замайоріли жовто сині прапори».

 

А музикант Кирило Стеценко додає:

 

«У Вирій відлетів наш побратим - видатний громадянин омріяної України, леґендарний творець фестивалю "Червона Рута" Тарас Мельник (17.01.1954 - 22.01.2022). За небесною сутністю він був архангелом питомих українських цінностей, вічним революціонером, покликаним до культурної модернізації України.

 

Розмаїття його обдарованості вражає - композитор і музиколог (учень Мирослава Скорика), фольклорист і етнолог (аспірант Московської консерваторії), аванґардовий джазовий піаніст і учасник рок-гурту "Еней", дослідник звичаєвої педагогіки українців та співзасновник культового дитячого фольклорного театру "Дай Боже!". Його принципова патріотична позиція не пройшла повз увагу КДБ. Студента Тараса Мельника виключають з Київської консерваторії та "влаштувують" на завод автоматів. Не піддавшись на спокушання та залякування він з однодумцями напрацьовує концепцію конкурсного фестивалю сучасної української пісні.

 

Фестиваль розглядається як інструмент психологічного єднання українців на основі новітньої української масової культури. Гостре розчарування недалекоглядною культурно-інформаційною політикою в період незалежності призводить до тривалої творчої депресії та відчуття безперспективності.

 

Впродовж останніх років він досліджує українську звичаєву педагогіку, сподіваючись актуалізувати прадавні соціальні механізми задля морального зцілення нації. Попри титанічні зусилля дружини, доньки, лікарів та друзів хвороба не відступила. Його серце перестало битися в Києві о 10:05, в День Соборності України. Переконаний, ім'я Тараса Мельника назавжди увійде в історію України, як постать НАЦІОНАЛЬНОГО КУЛЬТУРНОГО ГЕРОЯ...».

 

У померлого залишилися дружина Ольга та дочка Соломія, яка є учасницею відомого українського гурту Dakh Daughters. Дочка Ярослава загинула у 2005 році.

 

 

Тарас Мельник народився 17 січня 1954 року, у 1977-му, коли він вчився на п’ятому курсі консерваторії, його виключили за "буржуазний націоналізм" і відправили працювати на завод на два роки.

 

З 1980 року Мельник викладав музику, а 1989 року спільно з Кирилом Стеценком та іншими однодумцями організував і провів перший фестиваль української музики "Червона Рута" у Чернівцях.

 

Мельник був нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня за вагомий особистий внесок у розвиток українського музичного мистецтва і високий професіоналізм.