Рік, що минає, став роком випробувань не лише для простих громадян. Чи не найболючіше локдаун та карантин ударив по творчих колективах, які опинилися в умовах вимушеної ізоляції від глядачів. Для того, щоб підтримати митців у непрості часи, Український культурний фонд запровадив програму інституційної підтримки творчих проєктів.
Завдяки цій підтримці напередодні Нового року Київський академічний ансамбль української музики «Дніпро» реалізував свій давній задум – здійснив аудіо та відеозапис вокально-оркестрової партити-думи Володимира Павліковського «Дніпрова Сага» на вірші Тараса Шевченка. Твір складається із 12 частин, у яких звучать відомі рядки «У нашім раї на землі», «За байраком байрак», «Реве та стогне Дніпр широкий» та інші фрагменти з поезій Кобзаря.
Прем’єра «Дніпрової Саги» відбулася в 2014-му році, але протягом шести років тривала робота над остаточним варіантом твору.
«Це був надзвичайно цікавий і, в той же час, складний процес, потрібно було врахувати багато складових: від ідеї, композиторського задуму, до втілення в інструментальному складі нашого ансамблю – розширеного складу народних «Троїстих музик» (2 скрипки та альт, 2 етно-духовика, 2 перкусіоністи, цимбаліст і бандурист, контрабас і солістка).
Ми дуже багато експериментували, вивчали та опрацьовували буквально такт за тактом. Необхідно було втілити виписані композитором неймовірно цікаві музичні гармонії та звороти, в залежності від смислового змісту композицій вибирали українські етно-духові та поєднання ударних інструментів.
Надзвичайно цікава, творча і відповідальна робота була над вокальними партіями, адже солістці Олені Кулик голосом народного ліричного сопрано потрібно було створити, змалювати різнохарактерні, часом контрастні образи: епічно-героїчний у «Інтерлюдії» та «Постлюдії», ліричний «У нашім раю на землі», драматичний «За байраком байрак», містично-романтичний «Дума», грайливо-танцювальний «Тече вода з під явора» тощо. Зрештою, нашою дружньою творчою командою ми створили твір, який, на наш погляд зазвучав, і ми раді, що тепер можемо презентувати його набагато ширшій аудиторії», - розповідає художній керівник ансамблю Любомир Матейко.
«Для мене «Дніпрова Сага» - це в першу чергу потужна сила Слова. Слова поетичного, надзвичайно мелодійного і виразного за суттю. Тут особливо нічого не потрібно було «вигадувати», - іди за словом за допомогою музичної мови, можливостей власного голосу, багатством уяви і фантазії. Вслухайся в чар звуків, знайди найбільш відповідний тембр, нюанс, темп, акцент, підкорись силі почуттів і магії відчуттів - і ти вже малюєш співом картину, образ, бурю внутрішнього Я! І вийде Пісня, з текстом або без нього, але обов’язково з незмінною магічною присутністю великого поета – носія думки, сплеску емоції і любови», - ділиться враженнями від роботи і солістка ансамблю Олена Кулик.
Ідея та лібрето «Дніпрової Саги» належить знаному режисеру Василю Вовкуну. До речі, це вже друга творча робота творчого тріо Вовкун – Павліковський – ансамбль «Дніпро»: у 2000 році відбулася прем’єра програми фольклорні метаморфози в стилі українського модерну «Ті, що походять від Сонця». А режисером-постановником нової телепрем’єри «Дніпрова Сага» став відомий музикант і режисер Олесь Журавчак.
Результати спільної праці можна буде оцінити вже найближчим часом – «Дніпрова Сага» має з’явитися на Youtube. Також ведуться переговори про розміщення відео на телеканалах. А артисти ансамблю «Дніпро» дуже сподіваються, що в новому році пандемія відступить і вони зможуть презентувати шанувальникам Шевченкового слова новий твір у живому виконанні.