Мінкульту урізають фінансування кіно, інституту книги і рестравраційних робіт

16:44, 25.03.2020
Мінкульту урізають фінансування кіно, інституту книги і рестравраційних робіт

Фінансування культури в Україні хочуть скоротити на 7 млрд грн.

Міністерство фінансів пропонує внести зміни до Державного бюджету, якими, зокрема, буде урізано фінансування напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. 

 

На це звернув увагу  народний депутат України, голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради Олександр Ткаченко (“Слуга народу”).

 

Він поширив з цього приводу заяву комітету.

 

“Нам стало відомо, що Міністерство фінансів сьогодні вносить зміни в бюджет, зокрема, урізає фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. Залишаються лише видатки на утримання – тобто зарплатню”, – ідеться в заяві.

 

За цією інформацією, серед іншого, фінансування хочуть позбавити такі інституції на такі суми:

 

  • Держкіно – 750 млн грн;
  • Український культурний фонд – 500 млн грн;
  • Інститут книги – 150 млн грн;
  • Туризм – 240 млн грн.

 

“Крім того, витрати на програму “зшивання країни”, реставраційні роботи по захисту історико- культурної спадщини, програм інформполітики – на суму понад 500 млн грн. Не відомо наразі, як уріжуть фінансування спорту”, – пише Ткаченко.

 

Голова профільного парламентського комітету акцентує, що такий крок призведе до “кризи і стагнації креативних індустрій країни”, втрати тисяч робочих місць.

 

“Ми розуміємо, що в ситуації з розповсюдженням коронавірусу і необхідності залучати додаткові кошти для боротьби з вірусом, необхідно переглядати бюджет. Проте будь-які кроки мають обговорюватись з депутатами профільного комітету та з залученням представників міністерства”, – наголошує комітет.

 

Олександр Ткаченко закликав Мінфін утриматись від прийняття рішень до проведення консультацій із Радою.

 

“Ми готові оперативно увійти в діалог і напрацювати рішення, які не призведуть до краху культурної сфери нашої держави”, – резюмував Ткаченко.

 

Його заяву підтримав колега по комітету Володимир В’ятрович (“Європейська солідарність”).

 

Відреагували на скорочення фінансування керівники Українського культурного фонду, Інституту книги, Українського інституту, Мистецького Арсеналу та Центру Довженка виступили зі зверненням до уряду з приводу майбутніх заходів щодо економії бюджетних коштів. Вони звернулися до Уряду. 

 

Вони зазначили, що розумють  і підтримують доцільність обмежень, які дозволять запобігти колапсу медичної системи та зберегти здоров’я максимального числа громадян.

 

"Водночас, інституції і продуценти культури належать до перших постраждалих через неможливість провадити публічну діяльність. Відмова від публічних подій – виставок, концертів, кінопоказів, вистав тощо – миттєво призводить до стрімкого падіння доходів усіх, хто інвестував час, зусилля і кошти у те, аби культура в Україні була доступною, якісною, а її проекти добре організованими. Українські культурні інституції і незалежні виробники уже нині опиняються без ресурсів, що дозволили б виплачувати зарплати, фінансувати першочергові протиаварійні чи реставраційні роботи і навіть настільки насущні потреби як охорону державної частини українського музейного фонду. Це загрожує не просто зупинкою розвитку чи замороженням досягнень останніх років, адже це звична загроза, стосовно якої сфера культури має досвід якщо не подолання, то протидії. Нині виникає загроза значно серйозніша: розпад інституційної системи і втрата цілого покоління талановитих творців і менеджерів культури. Це ситуація, типологічно схожа на стан справ в Україні впродовж 1990-х років",- зазначили в культурних інституціях.

 

В своїй заяві вони просять переспрямувати видатки розвитку, передбачені на культуру або інші цілі в межах бюджетів головних розпорядників, що управляють інституціями культури, на поточну інституційну підтримку. Як аргумент наводять необхідність зберегти робочі місця і належний безпековий стан інституцій.

 

"Важливо зберегти і сприяти програмам УІК щодо підтримки української книговидавничої галузі, яка досягла значних успіхів упродовж останнього десятиліття. Те саме стосується і виробництва кіно: успіх останніх років був можливим завдяки сталості підтримки через механізми Держкіно, оскільки створення фільму – це багатолітній процес. Різке припинення підтримки знецінить уже зроблені інвестиції (зокрема, співфінансування від міжнародних партнерів), спровокує декваліфікацію і втрату кадрів", - зазначено в заяві. 

 

Як повідомляла УМ, держава не фінансує українську кіноіндустрію третій місяць