У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
До Дня пам’яті Батурина представлено роботу української художниці Ніни Мурашкіної під назвою «Трагедія Батурина». (facebook.com/getmanskastolitsya.zapovidnyk)
Цей день - 13 листопада 1708 року змінив хід української історії, а Батуринська трагедія є подією загальнонаціонального значення.
Нагадування на криваву Батуринську різню, яку влаштували російські війська 315 років тому є особливо актуальним сьогодні про те, хто наш одвічний ворог і які його незмінні методи.
Про це нагадує Україна молода з посиланням на Національний заповідник «Гетьманська столиця» у понеділок, 13 листопада.
Історики зазначають, що в тогочасній провідній газеті Франції «Gazette de France» писали: «Всі мешканці Батурина, незважаючи на вік і стать, вирізані, як наказують нелюдські звичаї московитів»…
Англійська The London Gazette писала, що князь Меншиков, який очолював каральну експедицію у Батурині, “залогу… в числі 6 тисяч наказав вирубати..” Інше видання, The Daily Courant зазначало: “по здобутті Батурина наказав вирубати 5-6 тисяч козаків”.
Ці криваві події яскраво ілюструє робота заслуженого діяча мистецтв України Андрія Івахненка «Різня в Батурині 1708 р.». 2004 рік.
Батуринська різня співзвучна з голодоморами та геноцидами москви у Ягідному, Бучі, Ізюмі, Маріуполі…
«Оборона Батурина за силою героїзму співставна з битвами українських воїнів під Жовтими Водами, під Збаражем і Зборовом, під Конотопом, під Крутами, за Донецький аеропорт, за острів Зміїний, Київ, Чернігів, Бахмут, Авдіївку ... Готовність українців боронити Батьківщину сьогодні формувалася у великій мірі саме в Батурині – серці Гетьманщини.
Водночас Батурин є прямим доказом того, що росія ніколи не несла відповідальність за свої криваві злочини. Вчора був Батурин, сьогодні – Буча. Й зараз, коли Україна разом зі світовою спільнотою мужньо відбиває російську терористичну навалу, ми вшановуємо пам’ять мужніх оборонців та мирних жителів Батурина, що загинули, відстоюючи право на Незалежність у листопаді 1708 року – перших українських «кіборгів», «азовців», «титанів», - наголошують у заповіднику.
«Це 24-та війна, яку веде проти нас росія. Та нічого не міняється. Три століття тому був Петро I та Меншиков, 100 років тому – Муравйов, у наші дні – путін. Вони несуть ту саму біду, що й сто чи триста років тому. Ворог – той самий, цілі – ті самі. Нічого не міняється…» – акцентує третій Президент України 2005-2010 рр. Віктор Ющенко.
Музейники ж додають: «Батурин гетьманський – це гордість кожного українця. Наша мета – пам’ятати, берегти й примножити, те, що нам вибороли пращури».
ДОВІДКА «УМ»
У листопаді 1708 року в Батурині від рук московських карателів полягло до 15 тисяч мужніх захисників та мирних жителів. Жорстокість, з якою було вчинено розправу над захисниками та мешканцями міста, вразила весь цивілізований світ.
Під час Північної війни гетьман України Іван Мазепа пристав на бік шведського короля Карла ХІІ. Вирушивши на з'єднання зі шведами, Мазепа залишив для оборони Батурина близько 8 тисяч вояків на чолі з полковником Дмитром Чечелем та гарматним осавулом Фрідріхом Кенігсеком. Вони отримали чіткий наказ гетьмана: московитів до міста не пускати. І цьому наказу старшини залишалися вірними до кінця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Батурині прозвучала молитва за перемогу над російськими нападниками
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На Волині в пункті пропуску «Устилуг» прикордонники вилучили срібні монети вартістю в понад мільйон гривень. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>