Печеру під Івано-Франківськом планують включити в проєкт URBforDAN

14:24, 05.02.2021

Печера в урочищі Заріка (Фото Андрія Мельничука)

У селі Підпечери у вапнякових скелях над річкою Вороною знаходиться кілька печер, найбільша з яких в урочищі Заріка. Вона зараз в аварійному стані – там можливі обвали. В Івано-Франківській міській громаді, до якої увійшло і село Підпечери, думають, як врятувати цей унікальний об’єкт, що може мати археологічне й рекреаційно-туристичне значення.

 

Недавно на погіршення стану печери звернув увагу мандрівник, активіст і еколог Андрій Мельничук. Він зазначив, що через кріогенне вивітрювання печера руйнується після появи нового входу. Її варто укріпити і провести в ній археологічні дослідження, можливо, з’явиться перспектива створення в печері музейної експозиції.

 

 


Краєзнавці вважають, що в часи набігів татар у цій печері переховувались місцеві селяни. Є також версія, що її могли використовувати як своєрідний холодильник, коли шляхтичі – а селом володіли Потоцькі – влаштовували полювання в цих лісах. Достеменно ж невідомо, хто і коли прорубав цю двокамерну печеру. Є сенс провести в ній археологічні дослідження і включити в рекреаційну зону «Вовчинецькі гори», зв’язавши трекінговим і веломаршрутом з улюбленими місцями відпочинку франківців.

 



Про це вже думають у франківській мерії, яка саме планує облаштувати територію Вовчинецьких гір за кошти проєкту URBforDAN.

 

 

Нагадаємо, проєкт URBforDAN реалізовується в рамках Дунайської транснаціональної програми, що фінансується з фондів Європейського Союзу. Для Івано-Франківська вартість проєкту становить 213 675,65 євро. З них 85% – грантові кошти та 15% (32 051,35 Євро) місто має знайти у власному бюджеті. 

 

За ці кошти на Вовчинецьких пагорбах створять освітню зону з лісовим ігровим майданчиком і природним кемпінгом для дітей, облаштують оглядовий майданчик і рекреаційну зону для велосипедної спільноти, відновлять маркування пішохідних та велосипедних доріжок тощо.

 

Ігор Попадюк, начальник управління інвестиційної політики, яке виграло для міста цей грант, повідомив КУРСу, що печери над річкою Ворона в селі Підпечери, які зовсім поруч з Вовчинецькими горами, також планують включити в проєкт.

 

“Так, ми говоримо про ці печери також. Зараз ідеї по залученню цих печер в проєкт оформляються графічно і будуть відсилатись у Відень на конкурс ідей між країнами-учасницями проєкту. За сприятливих обставин ідея буде відібрана та отримає фінансування на впровадження. Тримаємо кулаки”, – каже Ігор Попадюк.

 

Реалізація ідеї почалася у червні 2018 року. Втім, Україна ратифікувала Угоду про фінансування Дунайської транснаціональної програми через три місяці після того – у вересні 2018 року. Тому Івано-Франківськ взявся за реалізацію грантового проекту на кілька місяців пізніше за європейських партнерів та має встигнути завершити його до кінця 2020 року.

 

Масштабних інфраструктурних робіт на Вовчинецьких горах проводити не будуть. Адже основне завдання – зберегти навколишнє середовище.