Нові молочні «Технології-2000»

Років із двадцять тому тандем Запорізьких молокозаводів щодоби переробляв майже п'ятсот тонн незбираного молока. Облавки продмагів якщо не регіону, то принаймні обласного центру були завалені кефірами, молоком, сметаною, сирами власного виробництва. Ось уже кiлька лiт, як усе не так. Чому молочнi заводи занепали?

Якби Нечуй-Левицький встали,

Якби Нечуй-Левицький встали,

Рік тому селищна рада у Стеблеві Корсунь-Шевченківського району власним коштом взялася утримувати сільську пожежну частину. Для Черкащини таке є майже дивиною. Адже в теперішні часи сільське начальство жахається пожежних депо, мов чуми, мовляв, це ще бабка надвоє ворожила — горітиме чи не горітиме, а тут грошики вийми та виклади.
Проте у Стеблевому вирішили на вічне наше «либонь» не покладатися й на лиху, котре може трапитися з будь-ким i будь-коли, не економити. І не помилилися. «Наші пожежники рятують від вогню не тільки своє селище, а й сусідні села — Шендерівку, Сидорівку, Комарівку», — розповідає «УМ» голова Стеблевого Надія Данильченко.

Рух сільської черепахи

Рух сільської черепахи

Протягом двох років спеціалісти Світового банку намагались розібратись у ситуації, яка виникла в українському сільському господарстві. Бо на сьогоднішній день цей банк — найбільший позичальник грошей для вирішення проблем не лише в аграрній, а й в іншій галузях, а відтак повинен знати, наскільки ефективно використовує його гроші український уряд. За результатами досліджень, найбільша проблема сільського господарства сформувалась із здобуттям незалежності, тобто від 1991 року: різкі зміни в політиці, у тому числі аграрній, постійні «шарахання» з боку в бік аж ніяк не сприяли розвитку села. Тому шлях від колгоспного «совка» до чогось пристойнішого Україна долає, як черепаха, значно повільніше, ніж інші країни Східної Європи

При надії

Станом на минулий тиждень хлібороби Полтавщини посіяли близько 20 тисяч гектарів ярини, переважно ячменю. Загалом же цієї весни їм належить засіяти площу у 800 тисяч гектарів. Отже, поки що йдеться про такий собі «розігрів» у всіх районах області з кількаденним вимушеним «перекуром» під час дощу. Хоча саме останні дощі дають надію на довгоочікуваний урожай головного полтавського хліба — озимої пшениці.

На сперму і злодій біжить

Об'єктами злодійських посягань бувають найрізноманітніші і найнесподіваніші предмети, що може підтвердити не тільки справжня пошесть на крадіжки металевих виробів, що їх активно здають на брухт. Однак про таку здобич злодіїв, як сперма, не пригадують навіть вінницькі ветерани карного розшуку.

«Базар» про землю

«Базар» про землю

2004-й — рік продовження аграрних реформ. Про це наголошував віце-прем'єр Іван Кириленко, вітаючи журналістів з Новим роком, про це повторюють Прем'єр Віктор Янукович і новий міністр агрополітики Віктор Слаута. Головне реформаційне завдання, над яким сьогодні працює Кабінет Міністрів, — підготуватися до продажу земель сільськогосподарського призначення з 1 січня 2005 року, оскільки саме в цей день припиняє діяти мораторій, встановлений чинним Земельним кодексом. Якщо офіційну мову київських чиновників пояснити звичайними словами, то «підготуватися» в їхньому розумінні означає прийняти максимально можливу кількість земельних законів, з десяток проектів яких розробив Держкомзем, і не дозволити депутатам проголосувати за заборону на торгівлю угіддями на довший термін.

Усі — в центр

З минулого тижня мешканці Львівщини мають власний Центр юридичної допомоги сільському населенню. Роботу цієї надзвичайно потрібної і корисної служби вдалося налагодити завдяки Проекту підтримки приватизації землі в Україні, що існує за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку. Як каже заступник глави Львівської облдержадміністрації Іван Стефанишин, головне завдання центру — надавати правову підтримку власникам землі, допомагати в одержанні державного акта на право приватної власності на землю, вичерпно консультувати з приводу того, як можна скористатися цим правом тощо.

Дайте дешевої води напитися,

Дайте дешевої води напитися,

Овочівники Херсонщини та садівники Криму разом з усіма іншими спеціалізованими та неспеціалізованими господарствами степу можуть розраховувати на дешеву воду: як і торік, уряд планує компенсувати з бюджету половину вартості електроенергії, використаної для поливу сільськогосподарських культур на зрошуваних землях. Відповідний спільний наказ підписали Міністерство аграрної політики та Міністерство фінансів 25 березня. Цим документом, як повідомляє Інтерфакс-Україна, затверджено порядок використання 20 мільйонів гривень, передбачених задля здешевлення зрошення і заповнення водою земель для вирощування рису.

Державні акти — за недержавні гроші

Сільськогосподарські спеціалісти Світового банку протягом двох рокiв моніторили ситуацію на українському селі і дійшли висновку, що без допомоги українські аграрії не обійдуться. Так, керівник програм у галузі сільського господарства Світового банку Єн Шукер розповів, що Україні треба найперше більш чітко з'ясувати право власності на землю та створити ефективну систему його реєстрації.

Оба-на — посівна!

Оба-на — посівна!

У неділю над Черкащиною яскраво світило весняне сонце, й для селян, котрі святкували Явдоху, це стало добрим знаком. Вони знають: така прикмета підтверджує, що весна справді рання, тож треба ворушитися, пам'ятаючи, що весняний день рік годує. На сьогодні в Шевченковому краю вже підживлено третину озимини. В обласному управлінні сільського господарства стверджують, що аміачну селітру купують по 550 гривень за тонну. Загалом області для посівної компанії потрібно 70 тисяч тонн мінеральних добрив. Утім у господарств залишаються питання щодо мінеральних добрив і ціни на них. Як правило, не всім легко доступитися до дешевої селітри безпосередньо на заводі, а тому доводиться купувати її втридорога через посередників.