Нагорода «з пробірки»

Нагорода «з пробірки»

З оголошення лауреата в галузі медицини та фізіології вчора стартував Нобелівський тиждень, впродовж якого Нобелівський комітет назве всіх цьогорічних володарів цієї найпрестижнішої премії світу. Медичний «Нобель» дістався британському вченому–біологу Роберту Джеффрі Едвардсу за розробку методу запліднення поза організмом матері («ін вітро»), який створив революцію в лікуванні жіночого безпліддя.

Президент — екс–терористка, конгресмен — клоун

Президент — екс–терористка, конгресмен — клоун

Наступним президентом Бразилії вперше в історії країни може стати жінка. Власне, соціологи пророкували Ділмі Руссефф перемогу на виборах ще в першому турі. Певний аванс на вибори голові своєї адміністрації (до Ділми таку високу посаду в Бразилії також не обіймала жодна жінка) видав нинішній президент Інасіу Лула да Сильва, який дуже успішно керував країною останні вісім років. Сам він після двох президентських термінів не мав права брати участі у виборах.

БіГ на місці

БіГ на місці

Від результатів загальних виборів, які відбулися минулої неділі в Боснії і Герцеговині, стомлена ворожнечею в цій країні Європа очікує початку реформ. Проте, швидше за все, марно — майже штучно «зліплена» на підставі Дейтонських домовленостей, БіГ надалі залишається нестійким утворенням із Республіки Сербської, православне населення якої тяжіє до приєднання до Сербії, та мусульмансько–хорватської федерації, всередині якої відносини між боснійцями (слов’янами, що перейшли на іслам після кількасотрічного перебування під владою турків) та католиками–хорватами також далеко не ідеальні.

Хвіст, що крутить собакою

Починаючи з лютого, Голландією правив тимчасовий уряд, оскільки на початку року через розбіжності з приводу військової присутності в Афганістані розпалася трипартійна правляча коаліція на чолі з лідером християнських демократів Яном–Петером Балкененде.

Готель із видом на Землю

Досі про готелі в космосі можна було хіба що прочитати у фантастичних романах, але вже зовсім скоро можливість зняти номер за межами земної орбіти стане цілком реальною. Голова російської компанії «Орбітал технолоджиз» Сергій Костенко заявив, що до 2016 року на навколоземній орбіті буде збудовано космічну станцію–готель. На перших порах вона зможе прийняти лише сімох туристів, але в майбутньому готель значно розширять.

Друге з кінця «Відкриття»

Друге з кінця «Відкриття»

Першого листопада з космодрому на мисі Канаверал має стартувати у свій 39–й політ «шатл» «Діскавері». Фахівці Американської національної аерокосмічної агенції (НАСА) проводять тестування як ніколи ретельно. Адже це може бути фінальний — 133–й — запуск за програмою космічних кораблів багаторазового використання.

Для корабля «Діскавері» (в перекладі — «Відкриття») цей старт буде точно останнім. Човник візьме курс на Міжнародну космічну станцію, до якої має пристикуватися 3 листопада. У рамках польоту № STS–133 запланована доставка на МКС обладнання та матеріалів у модифікованому транспортному модулі «Леонардо», який стане додатковим складським приміщенням для небесної станції, і на експериментальній транспортній платформі. Також на «Діскавері» летить «Робонавт–2» — робот, що є спільною розробкою компанії «Дженерал моторз» і НАСА. Командиром останнього екіпажу «Діскавері» є Стівен Ліндсі. За графіком, найбільш заслужений із «шатлів», який служив НАСА впродовж 26 років, має повернутися 12 листопада.

Раніше планувалося, що саме цього дня закінчиться велика та визначна ера в освоєнні космосу човниками. Однак, за повідомленням прес–служби НАСА, у лютому 2011–го ще має полетіти «шатл» «Індевор» («Старанний»).

Літаки перестануть нагадувати пустелі

«Через два роки буде дозволено вносити на борт літака зубну пасту, креми та гелі і пляшку води, що було заборонено з 2006 року з міркувань безпеки», — заявив позавчора в Монреалі голова Міжнародної організації цивільної авіації Реймонд Бенджамін.

Ікар злетів у Канаді?

Ікар злетів у Канаді?

Людина завжди прагнула літати, як птах. Тому впродовж існування людства реалізувати цю мрію з перемінним успіхом намагався не один відчайдух. Зокрема й знаменитий митець та вчений епохи Відро­дження Леонардо да Вінчі, який намалював не один ескіз літального апарата, включно з прототипом сучасного гелікоптера. Саме за його кресленнями канадський студент Тодд Рейчерт уже в наші час створив перший діючий крилатий апарат, який приводиться в дію силою людських ніг. Крутячи педалі, пілот «запускає» штучні крила, які здіймають його в повітря. Апарати на кшталт моделі Рейчерта іще в середні віки отримали назву орнітоптер — від поєднання грецьких слів «орнітос» («птах») та «птерон» («крило»).