Час обіцяти середньому класу

Час обіцяти середньому класу

Це була вже третя спроба Юлії Тимошенко скасувати частину регуляторних актів, завдяки яким численні контролери, правоохоронці та прості українські чиновники мають змогу вимагати хабарі навіть від найдрібнішого комерсанта. Проблема насправді існує. Скажімо, якщо в Україні ударно працює 85 контролюючих органів, то у Росії та Білорусі їх близько сорока, а у Латвії — усього 16. Тож намагання очільниці Кабміну, як вона пообіцяла на вчорашньому засіданні, зменшити кількість ревізорів удвічі, можна тільки вітати. Але... Активність Юлії Тимошенко йти назустріч простим людям чомусь найгостріше проявляється напередодні голосування: два попередні засідання на цю тему відбулися перед першим туром. Та найголовніше, що громадськості так і не повідомили, якими ж практичними результатами завершилися попередні гучні спроби.

І тільки МВФ біля верстата, у три зміни...

І тільки МВФ біля верстата, у три зміни...

Поки вітчизняні урядовці, підсумовуючи виконання бюджету 2009 року, балансують між реальністю та вимогами МВФ, цю роботу здійснили фахівці секретаріату Президента. І дійшли висновку, що ситуація з економікою в Україні значно гірша, ніж прогнозувалося раніше. Але головна біда в тому, що приховування проблем тільки поглиблює їх.

Життя за «трубу!»

Нещодавно ми писали про черговий експеримент нинішнього уряду: передати всі (!) газорозподільчі мережі держави новоствореній компанії «Нафтогазмережі» дочірній компанії НАК «Нафтогаз України». На думку експертів, рішення було більше, ніж непродумане: «дочка» державної компанії, яка перебуває на межі банкрутства, просто не має змоги займатися справою, яка вимагає великих коштів, добре навчених фахівців та відповідних технологій. А ще — монополізує ринок продажу газу, дозволяючи диктувати кінцевому споживачеві, тобто нам з вами, ціни, які продавець вважатиме «правильними»: НКРЕ, що регулює ціни, дефакто підпорядковується Кабміну. Саме з цих міркувань Президент України Віктор Ющенко призупинив урядову постанову, яка мала здійснити черговий переворот у цій сфері. «Така постанова не відповідає Конституції України», — пояснив глава держави.

А банки все одно хитріші...

Із вражаючою одностайністю — 370 голосів «за» — українські парламентарії позавчора ухвалили закон, який категорично забороняє фінансовим установам вимагати дострокового погашення несплаченої частини боргу, а також розривати в односторонньому порядку кредитні договори, якщо клієнт відмовляється від збільшення відсоткової ставки. Закон стосується не тільки банків, а й усіх фінансових установ, які видають позики: скажімо, кредитних спілок.

Називайте мене демократом!..

Називайте мене демократом!..

«Я хочу висловити подяку всім громадянам України, які прийшли на вибори, — Юлія Володимирівна маленькими кроками підійшла до свого місця за круглим міністерським столом і, опустивши очі донизу, продовжувала: — А особливо тим виборцям, які проголосували за мене». Зазвичай пані Тимошенко вміє тримати удар, і за її традиційно усміхненим обличчям дуже важко вгадати справжній настрій. Але тільки не цього разу! Сказати, що вчора Прем’єрка була роздратованою, розлюченою та ледь тримала себе в руках, значить не сказати нічого. Рекордно запізнившись, вона зуміла витиснути із себе тільки надстисле вступне слово тривалістю менше хвилини (!), присвячене одній темі — виборам! Поза увагою керівника уряду залишилися усі господарські проблеми країни і навіть трагедія в Луганську.

Заводи в андеґраунді

Українська промисловість у грудні попрацювала на 2,6 відсотка краще, ніж у листопаді. Якщо ж порівняти грудень минулого року з груднем позаминулого, то можна помітити ще більше зростання — 7,4%. Такі дані позавчора оприлюднив Державний комітет статистики. Втім експертів подібна позитивна динаміка не надто втішає: за минулий рік вітчизняна економіка «впала» настільки сильно, що, як би погано вона не працювала вчора і завтра, статистика все одно покаже плюс.

Цінник під державним контролем

Торік ціни на продукти харчування стрімко зростали у цілому світі. Але в Україні при цьому вартість деяких товарів — насамперед цукру та молочних продуктів — виявилася значно вищою за світові ціни! Для цього, звичайно ж, існує низка об’єктивних причин, але урядовці вирішили взяти процес подорочжання під свій контроль.

Сейф на газовій трубі

Сейф на газовій трубі

Розраховуватися за газ після не вигідного для України договору в січні минулого року нашій державі було важко завжди, тож про кожну вчасно проведену проплату уряд звітував, наче про подвиг. Причому з кожним місяцем знаходити потрібну суму було важче й важче, «Газпрому» переказували гроші Міжнародного валютного фонду, видані для зовсім інших цілей, але чиновники старанно робили добру міну при поганій грі. Перший місяць нинішнього року, коли МВФ відмовився позичати нам черговий транш, ледь не став фатальним для двосторонніх газових домовленостей: грошей у бюджеті просто не було.

Ну зовсім непродажна земля!

Для народних депутатів України це вже стало доброю новорічною традицією: щороку в останні дні грудня вони продовжують ще на один рік мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Так було і цьогоріч: Верховна Рада відсунула початок дії ринку землі до 2011 року. Нагадаємо, що експерти вкрай негативно оцінюють таку заборону. Головна причина: землю, яка без ринку не має своєї справжньої ціни, масово розкрадають чиновники завдяки різноманітним схемам, дозволеним чинним законодавством. Найпростіший: ріллю беруть в оренду, а потім місцева влада змінює цільове призначення наділів, земля стає вже не сільськогосподарською, а «під забудову». А такі ділянки можна сміливо продавати.

Платіть, бо збанкрутуємо!

Платіть, бо збанкрутуємо!

Позавчора Україну ледь не втягнули до чергової російсько–європейської паливної війни — на цей раз нафтової. Москва вперше використала так званий меморандум про механізм раннього попередження — і повідомила країнам ЄС про можливе припинення транзиту нафти через територію України до Словаччини, Угорщини та Чехії. Мотивація — мовляв, Україна намагається змінити умови транзиту своєю територією і тому з’явилася загроза перекритого вентиля. Заява викликала гостру реакцію з боку Словаччини, але вже вчора ввечері компанії «Укртранснафта» та російська «Транснєфть» оприлюднили спільну заяву: сторони про все домовилися і небезпеки порожньої труби не існує. Домовленість підкріпила телефонна розмова міністра міністра палива та енергетики України Юрія Продана зі своїм російським колегою Сергієм Шматком.