Крим — без фруктів і винограду

Тутешні садівники і виноградарі тільки в ці вересневі дні можуть реально оцінити наслідки минулої зими: персиків, абрикосів на виході майже нуль (те, що нині продається у курортних містах, — імпорт, здебільшого грецький, італійський та іспанський), черешня ледве витягнула на 3-10 відсотків, дещо підсолодять неврожайний розпач хіба що яблука, груші, айва.

Чужий урожай — під плуг

Чужий урожай — під плуг

Забутий державою і Богом «маленький українець» не відчуває дефіциту хіба що власного терпцю. Та буває, що «вибухає» і він — доведений до відчаю українськими реаліями. Саме така ситуація недавно виникла на околиці райцентру Токмак. Навіть старожили не пригадують такого цинізму у ставленні до праці людей.

Кому заважає українське?

Кому заважає українське?

24 липня цього року Кабмін видав постанову «Про затвердження Порядку видачі дозволу на виготовлення сухих виноматеріалів». Українці злякалися, що тепер в Україні питимуть не виноградне вино, а розчин порошку-концентрату, так вони зрозуміли загадковий термін «сухі виноматеріали». А голова Українського алкогольного конгресу Олег Авдєєв заявив, що 90 відсотків вин на полицях українських магазинів — підробка, бо в Україні залишилося не більш ніж 50 тисяч гектарів виноградників, лише 60 відсотків із яких дає врожай.

У якості не сумнівайся!

Звістки про тривожний стан на ринку українських вин дійшли і до країн Європейського Союзу — щоб убезпечити європейських споживачів від неякісної продукції, чиновники вирішили перевірити найвідоміші марки українських вин, які поставляють у Шенгенську зону, повідомляє УНІАН, посилаючись на Український алкогольний альянс. За інформацією Альянсу, як експерт виступила одна з провідних харчових лабораторій Європи — Державна німецька лабораторія DLR MOSEL.

На оборону землі!

Сценарії приватизації української землі та злочинної приватизації об'єктів національної промислової галузі схожі між собою як дві краплі води. Так звані «ефективні власники» розвалили все, що тільки можна було. Навіть зубні щіточки купуємо іноземні. Але, якщо промисловість коли-небудь теоретично ще можна відродити і виробляти власні товари, то з втратою землі українці втрачають будь-яку перспективу.

Врятуйте ліс

Врятуйте ліс

Водночас із тим, коли на рівні держави стоїть завдання про підняття лісистості території України, а Президент Віктор Ющенко власноруч, разом з урядовцями, показує народу приклад — садить на батьківщині Тараса Шевченка — у Звенигородському районі Черкаської області — молодий ліс, на тій же Черкащині неподалік села Мошни Черкаського району є занедбані насадження сосни звичайної. Належать вони спеціалізованому комунальному підприємству «Райліс».

Цукор буде

Українці ще досі пам'ятають минулорічну «цукрову лихоманку», коли з полиць магазинів різко зник солодкий пісок, а якщо раптом і знаходили пачечку, то ціна її «зашкалювала» за п'ять гривень. Та цього року така ситуація не повинна повторитися — Україна зібрала врожай буряку достатній не тільки для того, щоб забезпечити свої внутрішні потреби, а й для того, щоб відновити його експорт.

Землю орати — тільки для багатих

Землю орати — тільки для багатих

Привчені до застосування плуга як до чогось само собою зрозумілого, — принаймні у масовій свідомості, ми досі не здатні затямити, що землю орати традиційними методами зовсім не обов'язково. А сам плуг може і взагалі з часом опинитися на звалищі історії.

Фінішна пряма українських аграріїв

Основну частину врожаю зернових та зернобобових — 79 відсотків, або 11 мільйонів 566 тисяч гектарів, — аграрії вже обмолотили минулого тижня. Кількість зерна та його урожайність меншi за минулорічнi — фермери намолотили 29,17 мільйона тонн зерна проти 31,78 мільйона тонн минулорічного збору. Середня ж урожайність ранніх зернових і зернобобових культур становить 25,2 центнера з гектара. Минулого ж року в цю пору вона становила 26,8 центнера з гектара, повідомляє «АПК-Інформ» із посиланням на Міністерство аграрної політики.

Як «чумаки» томати вирощували

Як «чумаки» томати вирощували

...Великий комбайн упевнено зарулює в помідорні міжряддя і починає закидати у своє «черево» стиглі томати. Я, переглядаючи відео, очам своїм не повірила — адже це дуже делікатний овоч, який потрібно збирати якомога акуратніше. А після комбайну це буде суцільне томатне пюре. Австралійський фермер Луїс Чірнсайд усміхається і заспокоює — не буде. Помідори на кущі достигають практично одночасно, і комбайн збирає за раз увесь урожай. У багатьох країнах світу зараз використовується механічне збирання томатів. От і підприємтво «Чумак» купило два такі комбайни, якими цьогоріч зберуть перший «механізований» урожай. Допомагає освоїтися з технікою і новими технологіями херсонцям уже згаданий пан Луїс...