Багата кутя

Напередодні Різдвяних свят — атеїсти ми чи віруючі — усі обов’язково згадуємо традиції і звичаї, що нерозривно пов’язані з кулінарним надбанням народу. По достовірну фахову інформацію про святково–обрядову їжу ми звернулися до відомого етнографа Лідії Артюх — автора книги «Традиційна українська кухня в народному календарі».

Повний стіл на Різдво

З Різдва Христового — 7 січня — починаються зимові м’ясниці. Усі страви з м’яса готували напередодні. Бо на Різдво не можна було користуватися ножами, сікачами чи сокирами. Вважалося, хто візьме до рук ріжучі й колючі предмети — матиме збитки й постійно сваритиметься. Раніше навіть хліб цього дня просто ламали руками.

Після церковної служби уся родина сідала за стіл, на якому залишалися святвечірні кутя, пироги, узвар та інші пісні страви. А вже за ними з’являлося м’ясне розмаїття: холодець, капусняк із свинячою грудиною, печеня, смажені ковбаси, кров’янка, шинка. Хоча після тривалого посту скоромну їжу споживали обережно, не переїдаючи. Ось рецепти кількох різдвяних страв.

ЗІРКОВА КУХНЯ

ЗІРКОВА КУХНЯ

Кожен професіонал своєї справи виконує сольну партію у своїй царині. Та є місце, де всі профі проявляють ще одну, «загальнолюдську», часто малоафішовану грань таланту. Напередодні новорічних свят ми віртуально зазирнули на кухні до відомих людей.

Дійшли до гарячого

Дійшли до гарячого

Боже, як ми всі чекаємо новорічних вихідних. Проте, крім приємних марень, свята — це і період головного болю, коли вигадуєш, що такого і незвичайного приготувати домашнім і гостям. Насправді вишуканих і смачних страв безліч, але ми зупинимося на рецептах «гарячого», без якого не обходиться жодне новорічне застілля.

Звичні страви

Звичні страви

Багатьом до оскомини звичні за новорічним столом фаршировані яйця та салати «Олів’є» й «Оселедець під шубою» — що зробиш, традиція! Ми пропонуємо оновити святкове меню, частково залишаючи інгредієнти символічних страв.

Кулінарний сюрприз для дружини

Кулінарний сюрприз для дружини

— На кухні я з’являюся, коли хочу зробити дружині сюрприз. Якщо готую котлети з часничком — чує весь під’їзд. Їх я роблю більш схожими на люля–кебаб: зі спеціями і без булки, винятково з м’ясного фаршу. Під настрій можу приготувати тюфтельки чи фарширований перець. У ресторани ми не любимо ходити, бо треба довго чекати замовленого.

Ці ручки уже готували,

Ці ручки уже готували,

Усі мами знають, що десь із трирічного віку, дітлахи починають активно допомагати куховарити. І хоч такі забави значно уповільнюють графік роботи дорослих, психологи не радять відмовлятися від такої допомоги. А якщо попередньо продумати деталі: запастися фартушком, додатковою кухонною дощечкою і гострим столовим ножиком із зубчиками на округлій частині, — то дитяча поміч може бути справжньою і навіть економити час дорослих.

«Миколайчики» з тіста

«Миколайчики» з тіста

Ви уже налаштовували дітей: якщо будуть слухняними, то Святий Миколай залишить їм під подушкою омріяну іграшку чи книжку? Пройдуть за сьогоднішнім ще два дні, настане ранок — і, розплющивши очі, ваші син чи донька відразу схопляться шукати подарунок. І малюк знайде, що хотів. Проте свято може тривати, якщо ви приготуєте дитині солодкий сюрприз — здобного «миколайчика»: дідуся–чарівника чи ялинку.

Гарячі головки

Гарячі головки

Зимові дні, як правило, спонукають згадувати «важкі» майонезні салати та калорійні гарніри. Проте є їм смачнюща і корисніша альтернатива — з розмаїття капуст: броколі, цвітної, кольрабі, пекінської, савойської, брюссельської тощо. Сьогодні готуємо гарячі страви з різних представників великої родини капустяних.

«Круп’яники» у листі

«Круп’яники» у листі

Традиційна українська страва — голубці. Але начиняти капустяне листя можна не лише м’ясним фаршем із рисом, цибулею та морквою, є багато рецептів інших начинок, зокрема пісних. Їх описувала і відома в Україні та за її межами кулінарка Дарія Цвек, якій цього року виповнилося б 100 років.