Соціалісти здалися

Соціалісти здалися

Прем’єр–міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро вирішив оголосити дострокові парламентські вибори. Як повідомив глава іспанського уряду на зустрічі з журналістами після останнього перед сезоном літніх відпусток засідання кабінету міністрів, їх буде призначено на 20 листопада. Це на чотири місяці раніше від запланованого терміну.

«Сполучених штатів» з ЄС не вийде

Затяжна економічна криза та фінансові проблеми в зоні євро змушують лідерів Європейського Союзу переглянути бачення майбутнього цього утворення як федерації на кшталт Сполучених Штатів Європи і шукати альтернативи цій формулі.

Нестримано й неадекватно

Дводенна криза, спричинена спробою поліцейського спецназу Косова «Роса» захопити контрольно–пропускний пункт на адміністративній лінії розмежування з центральною Сербією, в середу ніби стихла — косівські силовики відступили після приходу миротворчих підрозділів НАТО. Проте вчора конфлікт розгорівся з новою силою, після того як група самооборони з сербського анклаву вранці атакувала і спалила згаданий КПП у населеному пункті Яриньє. Розташовану неподалік базу НАТО косівці закидали «коктейлями Молотова».

Мале, але кусюче

Мале, але кусюче

У Косові — новий спалах насилля. У понеділок увечері косівська поліція здійснила спробу перебрати під свій контроль два пропускні пункти в анклаві етнічних сербів на півночі цієї частково визнаної держави. Вони розташовані на кордоні з Сербією на північ від міста Мітровіца. Місцеві серби перекрили дороги і стали чинити збройний спротив поліцейським Косова. Один із них від отриманих поранень учора помер.

Якщо гора не йде до «Геркулеса»...

У Марокко оголошено триденну жалобу за жертвами авіакатастрофи, що сталася позавчора увечері. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, при заході на посадку в густому тумані військово–транспортний літак ВПС Марокко C–130 Hercules розбився в гористій місцевості за десять кілометрів від розташованого на півдні країни міста Гуелмім (район Західної Сахари).

«Самотній вовк» і мисливці–незграби

«Самотній вовк» і мисливці–незграби

Норвегія, а разом із нею й увесь світ, сумує за жертвами терактів, скоєних минулої п’ятниці правим екстремістом Андерсом Берінгом Брейвіком. Позавчора увечері по всій країні та в сусідніх Швеції і Данії відбулися демонстрації й жалобні марші зі смолоскипами, у яких взяли участь більше 150 тисяч осіб. Оговтавшись від першого шоку й хаосу, норвезька поліція повідомила уточнені дані про кількість жертв: від вибуху в Осло загинули восьмеро, а не семеро людей, як повідомлялося раніше, а кількість загиблих на острові Утойа, де вбивця розстріляв учасників молодіжного табору Норвезької трудової партії, зменшилася з 86 до 68 осіб. Ще близько ста людей отримали поранення. Брейвік планував убити й Гру Харлем Брунтланн — екс–прем’єр–міністра Норвегії, першу жінку на цьому посту, яку називають «матір’ю нації». Але забарився з бомбою в Осло: Брунтланн встигла виступити перед учасниками табору на Утойі й поїхати звідти раніше, ніж прибув «месник».

Час спливає, борг зростає

Фінансові ринки планети завмерли в очікуванні: найбільша економіка світу може оголосити дефолт. Позавчора увечері президент США Барак Обама виголосив телезвернення до нації, в якому закликав Конгрес відкинути міжпартійні чвари та досягти компромісу стосовно законодавчого підняття верхньої планки боргу США, щоб країна могла уникнути дефолту. «Це небезпечна гра, в яку ми ніколи досі не грали, і яку тепер не можемо собі дозволити», — пояснив глава держави американцям. І попросив їх «здійснювати весь можливий тиск на своїх конгресменів і сенаторів», аби ті нарешті порозумілися заради країни. Бо якщо конгресменам від Демократичної та Республіканської партій не вдасться досягти згоди, Америці загрожує економічна катастрофа. Зокрема, зниження рейтингу кредитної довіри, що потягне за собою подорожання подальших позичок та загальмування економічного росту. Обама відкрито пригрозив, що в такому випадку уряд буде змушений припинити виплачувати пенсії та інші соціальні виплати.

Журналісти «слухали» — прем’єр відповідає

Журналісти «слухали» — прем’єр відповідає

Скандал навколо видання News of the World, журналісти якого прослуховували телефони звичайних людей і знаменитостей, ледве не коштував прем’єр­ського кріс­ла нинішньому очільникові уряду Вели­кої Британії Девіду Ка­мерону. У середу британські букмекери навіть приймали ставки на те, чи піде він у відставку під тиском громадськості. Прем’єр–міністру довелося скоротити свій візит до Африки й терміново повернутися до Лондона, щоб виступити перед парламентом.

Євро знову обнадіяли

Формування другої програми допомоги Греції в обсязі 110 млрд. євро стало головною темою надзвичайного саміту глав держав і урядів 17 країн–членів єврозони, який відбувся вчора ввечері у Брюсселі. Конкретні рішення, ухвалені на цій зустрічі, буде оприлюднено сьогодні. Ще до початку саміту дещо зріс курс євро до долара США, що свідчило: ринки очікують на позитивний результат засідання європейських лідерів. Привід для оптимізму забезпечив позитивний результат зустрічі лідерів двох країн–локомотивів єврозони, яка відбулася напередодні в Берліні: канцлеру Німеччини Ангелі Меркель та президенту Франції Ніколя Саркозі вдалося виробити спільну позицію.