І тебе вилікують...
Учора зранку Прем’єрка Юлія Тимошенко провела селекторну нараду за участю представників Мінохорониздоров’я та керівників областей. Основним питанням на порядку денному, звичайно, була епідемія. Під час наради стало відомо, що:
Учора зранку Прем’єрка Юлія Тимошенко провела селекторну нараду за участю представників Мінохорониздоров’я та керівників областей. Основним питанням на порядку денному, звичайно, була епідемія. Під час наради стало відомо, що:
Упродовж останньої десятиденки обласний центр Прикарпаття чимось нагадував прифронтове місто: напівпорожні вулиці, зачинені кінотеатри і базари (окрім центрального), перехожі в масках, через які знайомі інколи не впізнавали одне одного. Під аптеками вишиковувалися черги в очікуванні обіцяного фармацевтичного дефіциту. Тривогу нагнітали чутки, які інколи поширювалися швидше, ніж «антидепресивні» спецвипуски місцевих телекомпаній. Із вуст у вуста передавалася нібито прихована владою інформація про те, що місто ось–ось почнуть обприскувати з повітря якоюсь сильнодіючою противірусною отрутою, тому анонімні «доброзичливці» радили громадянам закупорювати кватирки й ізолюватися у помешканнях.
Доречно — аж моторошно — згадується ленінська фраза «промєдлєніє смєрті подобно». Від середи, коли на брифінгу Мінздоров’я офіційно оголошують, що в Тернополі та Дрогобичі люди померли від пневмонії, до п’ятниці, коли МОЗ визнає, що Україну атакував «свинячий грип», гине ще добрий десяток людей. Від п’ятниці до понеділка, коли в Україну, як обіцяє уряд, має прибути дорогоцінний вантаж зі Швейцарії — вакцина від новітнього грипу, помирає ще шестеро. У цей час аптеки по всій країні драматично порожні й теж чекають понеділка. Ні, там є засіб від проносу в немовлят і навалом віагри, але немає жодного флакона афлубіну, жодної пігулки аскорбінки, немає марлевих масок і навіть широких бинтів, щоб такі маски змайструвати самотужки. «Обіцяють щось викинути в понеділок», — кажуть аптекарі. Марля з оборонних держрезервів (о, це приємне відкриття — в наших держрезервах є хоч щось!) їде на Рівненщину і Тернопілля, повідомляють по телевізору. Наче в епоху середньовіччя, везуть, напевно, військовими волами: 340 км від Києва до Рівного долають майже за дві доби — з суботи до понеділка.
Від епідемії і страху, нагнаного нею, більшість українців уже стомилися. Адже вдіяти все одно нічого не можна — профілактичних засобів в аптеках однак немає, від цибулі й часнику вже нудить, залишається сподіватися тільки на свій імунітет і здоровий глузд. Телефоную знайомим із Тернополя і заряджаюся їхнім оптимізмом: вони кажуть, що справді багато людей хворіє, але ж і одужує більшість. У голосах друзів не відчуваю приреченості — грип, мовляв, як грип, хіба що ускладнень більше. Це вселяє надію, що Україна відгрипує і винесе з цієї епідемії не тільки міцний імунітет, а й досвід...
Столичний мер Леонід Черновецький божиться: в Києві не зареєстровано жодного випадку захворювання на грип, навіть епідемічного порогу захворювання на ГРВІ не досягнуто. За даними КМДА, до лікарів зі скаргами на застуду та ГРВІ звернулося понад 5 тисяч осіб, але серед госпіталізованих, мовляв, немає хворих, які б потребували інтенсивної терапії чи реанімації.
На брифінгу, присвяченому ситуації зі «свинячим грипом», заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазаришинець з’явився у масці, яку згодом, щоправда, зняв. «Ситуація дуже серйозна», — відразу зазначив він. За оперативними даними МОЗ, сьогодні 255 тисяч людей хворіє на ГРВІ, з них 15 тисяч перебувають у лікарні, і 170 — у відділеннях інтенсивної терапії. «Каліфорнійський» штам грипу підтверджений у 22 людей, скільки ж точно зараз хворих людей в Україні, невідомо, позаяк, згідно з нормами, після того як було знайдено хоч один випадок високопатогенного грипу, всі інші вважаються умовно такими ж. Ростуть і показники смертності. На вчорашній ранок у Львові зареєстровано 29 випадків втрати життя від пневмонії, Тернополі — 14, у Івано–Франківську — 12, у Чернівцях — 5. «Ці цифри поки що не дуже відрізняються від минулорічних показників, однак з огляду на те, яка ситуація в інших країнах, ми не можемо прогнозувати, що буде далі», — сказав пан Лазаришинець. Крім того, «наші» віруси вже відправлено до лабораторії в Лондоні, де визначать, яким чином мутував цей вірус.
Держава обіцяє тримати руку на пульсі «грипозної» теми. На період епідемії всі клінічні установи, не залежно від форми власності, будуть підпорядковані МОЗ України, а за аптеками встановлять суворий нагляд. Так, чиновники обіцяють контролювати в аптеках наявність мінімально необхідного переліку препаратів, а також — ціни на них. За порушення цих вимог до учасників ринку медикаментів обіцяють застосовувати штрафні санкції, позбавлятимуть ліцензій і притягуватимуть до кримінальної відповідальності.
1. Каліфорнійський і «свинячий» грип — це одне й те ж.
Так. Але назву «свинячий» грип ВООЗ скасувала, оскільки немає доказів, що джерелом захворювання стали мексиканські свині. Тому лікарі називають грип A (Н1N1) «каліфорнійський».
Удень із вогнем — так журналістка «УМ» шукала медикаменти зі списку, «накопаного» в лікарів минулого тижня (чим найкраще рятуватися від нового небезпечного грипу, ми писали в суботньому номері). Утім п’ятничний рейд по аптеках Києва дав нульовий результат. Тричі довелося стояти в довжелезній черзі, тільки щоб почути: марлеві пов’язки, антивірусні ліки, оксолінова мазь і вітамін С закінчилися. В одному кіоску обіцяли завезти ліки в обід, потім — під вечір, але на момент закриття очікуваного дива не сталося. Колеги по роботі, родичі, друзі та знайомі підтвердили — така ж ситуація не лише по всьому Києву, а й по Одесі, Білгороду–Дністровському, Харкову, Житомиру й інших містах.
Як повідомляє джерело «УМ», на засіданні РНБО лунала дуже гостра критика на адресу МОЗу, який не спромігся гідно підготуватися до боротьби з новим каліфорнійським грипом. Чиновники знали про загрозу ще півроку тому, але грип зустріли «голі–босі, підперезані». Так, секретар РНБОУ Раїса Богатирьова наголосила, що Український центр грипу, який мав би активно залучатися до роботи, не отримав належних бюджетних коштів. Донедавна до складу цієї важливої установи входила лише одна людина (власне, керівник Центру грипу Олександр Гриневич), а потім з’явилися ще шість співробітників. У Центру тривалий час не було приміщення і телефону, людям реально не було можливості працювати! І це тоді як «свинячий грип» із туманної перспективи перетворився на реальну загрозу!