У Сумах визначено кращий проект пам’ятника жертвам Голодомору

Біля підніжжя ліг хрест. А на ньому стоїть образно передана хата чи, швидше, пустка, що від хати залишилася... Ця робота — переможець відкритого конкурсу на проект Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодомору, що має бути споруджений у Сумах.

Герой, учитель героїв

Коли сьогодні проїжджаєш Ко­ровинцями, що на Недригай­лівщині, мимоволі ловиш себе на думці: село Ялового. Так продовжують вважати й багато його односельців, адже той слід, що лишив Іван Никонович Яловий, справді незабутній. Власне, не тільки слід, а ціле село таким, як воно є зараз: з двоповерховими будинками, сучасною на ті роки школою, просторим дитсадком, урочистим Будинком культури, фельдшерсько–акушерським пунктом, церквою, відбудованою ще за часів, коли «мода» на віру не почалася...

Хата дітьми багата

Хата дітьми багата

Їх восьмеро: Ангеліні — одинадцять, Володі — десять, далі: Святослав, Ярослав, Шехіна, Гриша, Амос, Софійка — їй, наймолодшій, виповнилося два роки. «Ми в ордер вписали всіх і ще один рядочок залишили порожнім, про всяк випадок», — посміхається заступник Лебединського міського голови Василь Каща.
Досі родина жила в домі, меншому наполовину. Випадок дав їм щастя оселитися тут. Однак випадковості — мова Бога, кажуть люди.

...З обвалів випав череп дитини

...З обвалів випав череп дитини

Викопавши яму, тіло жінки поклали в неї обережно, як належить, склавши її руки на грудях. Ті, хто ховав, не знав, що по–диявольськи безладно скидатимуть зверху інші тіла; не відав, скільки таких самих ям ще викопають, що, зрештою, в них упокояться й вони самі...

Це — не страшне кіно і не хвороблива фантазія. Це — побачене на розкопках майже в центрі Сум.

Утім це могло бути й сном. Жахливим сном людей, які багато років прожили фактично поруч із цією могилою чи й, власне, на ній. «На деяких кістках є залишки бетону, смоли. Тобто на цьому місці вели будівництво, — розповідає голова громадської організації — пошукового загону «Гвардієць» Дмитро Ященко. — Тепер відомо, що як мінімум дві ями з похованнями людей знайшли ще в п’ятдесяті–шістдесяті роки минулого століття. Чому тоді не звернули на це увагу?..» Тоді усвідомлено вирішили «просто будувати».

Минуло півстоліття. Одного дня жінка вийшла з будинку забрати сина, який грався на вулиці. Поруч вели будівництво — почали копати котлован під новий будинок на місці, де колись стояв старий. Раптом у землі, яку вантажили для вивезення, жінка побачила кістки. Багато кісток... Будівництво припинили — і наполягли на цьому мешканці. І зовсім небагато часу знадобилося, щоб з’ясувати: ця новобудова мала постати на місці колишнього концтабору.

«Сказав би я тобі, так піч у хаті»

«Сказав би я тобі, так піч у хаті»

Цей музей, на перший погляд, схожий на подібні. Імітація давньої хати з розмальованою піччю; інструменти для роботи; старе збіжжя... Втім наважуся заявити, що музей цей — народних ремесел та побуту Слобожанщини — особливий. Бо він належить дитячій школі мистецтв. А вона шістнадцятий рік діє при загальноосвітній Косівщинській школі. Косівщина ніби поруч із Сумами, а все ж — село. Чи багато шкіл мистецтв при сільських школах ви знаєте?
Утім вирізняє музей не лише це. Його експонати мовчазні й для когось видадуться нецікавими, поки в музеї не з’являється дух. Не подумайте: нічого містичного! Просто організатор і керівник музею Олександр Кисельов справді оживляє всі ці речі, викликаючи давнину і щось первісне — у кожному з відвідувачів. Бо ж розповідає нам про нас і наші давні звичаї, які він вивчає, і вважає це реально важливим. Чому, справді, ми зустрічаємо гостей хлібом–сіллю? Чому дощику треба було «варити борщику»? Чому може не скластися життя у купленій хаті?

Історія трьох сумок

Історія трьох сумок

Оригінальний пам’ятник з’явився на Воскресенській вулиці поруч із найстарішою у місті Воскресенською церквою. Краєзнавці кажуть, що давній храм побудовано коштом засновника Сум, полковника Герасима Кондратьєва, що є фактом. А ось історія про те, на які кошти побудували першу фортецю народжуваного міста, — суто легендарна. За переказами, ніби знайшли козаки три мисливські сумки, повні золотих монет. Ці гроші, буцімто, і витратили на будівництво фортеці. А зображення трьох сумок, відтак, стало гербом міста.

Ті, хто народжує галактики

Ідея створити Музей матері народилася із цілком конкретної події. Цієї весни виповнюється 60 років мудрій і самовідданій жінці, матері–виховательці найпершого створеного на Сумщині дитячого будинку сімейного типу Галині Сільванській. І п’ять років, як Галини немає серед нас. Її забрала хвороба, а ще — величезні проблеми, якими нагородила держава тих, кому доручила місію виховання дітей за новою тоді для нас системою.

Моя єдина Україна

Четверте зібрання Всеукраїнського турніру юних журналістів уже традиційно відбулося в сумській гімназії №1. Інтелектуальні бої шістнадцяти команд із різних куточків держави були непростими. Тож навіть напружене визначення переможців командної гри не зіпсувало настрою.

Не кидайтесь на крупи і сірники

Не кидайтесь на крупи і сірники

Життя дорожчає невпинно, цифри на цінниках змінюються, мов у калейдоскопі. Причому аж ніяк не у бік зменшення. Наш народ, який звик усі труднощі держави долати самотужки, нині перебуває у розгубленості: не купиш сьогодні — завтра воно коштуватиме ще більше. Але, з іншого боку, доходи у більшості із нас стабільні і особливо розганятися у магазинах не дозволяють.