Бумеранг Ніно Катамадзе

Бумеранг Ніно Катамадзе

Щоб послухати концерт грузинської співачки Ніно Катамадзе під відкритим небом у сквері Шота Руставелі, зупинялися навіть тролейбуси. Розігнати сотні людей у суботу ввечері з перехрестя неподалік Будинку кіно не зміг ані дощ, ані громадський транспорт.

Генії підтягують задніх

Генії підтягують задніх

В «Українському домі» відкрилася виставка під назвою «Перший міжнародний арт–фестиваль Fine Art Ukraine», присвячена українському образотворчому мистецтву кінця ХІХ століття і дотепер. Раніше у планах директорки центру Наталі Заболотної було розбити фестиваль на дві частини: восени «Український дім» віддати класиці, а навесні — усі зали заповнити творами молодих митців.

Репівський шар арту

Репівський шар арту

Молода талановита київська художниця, учасниця групи Р.Е.П. (Революційно–експериментальний простір) Жанна Кадирова відкрила завісу в сучасне мистецтво місту Шаргороду, що на Вінниччині. Із занехаяного скверика вона зробила затишне місце відпочинку, посередині якого позавчора відкрила пам’ятник пам’ятнику.

Лот на біс

Лот на біс

Хто у ці дні має зайві 20 тисяч фунтів стерлінгів, які збирається покласти на рахунок, нехай краще 9 червня їде у Лондон та інвестує їх в українське сучасне мистецтво на аукціоні Sotheby’s. Цьогоріч роботи вітчизняних художників уперше стануть лотами на одному з найпрестижніших аукціонів світу.

Без суду не обійдеться

Без суду не обійдеться

Минулого року, коли Ані Лорак повернулася з «Євробачення», у Національній телекомпанії України з обуренням обговорювали дві несправедливості — підтасування голосів проти нашої представниці й незаконну трансляцію конкурсу у прямому ефірі каналом «РТР Планета» одночасно із Першим національним.

Казка про Рибака і скрипку

Казка про Рибака і скрипку

У тому, що у ніч із 16 на 17 травня на «Євробаченні–2009» переможе милий і талановитий скрипаль Олександр Рибак із Норвегії, ніхто не сумнівався. Але й такого відриву норвезького «золота» (387 балів) від ісландського «срібла» (218) й азербайджанської «бронзи» (207 балів) теж не очікували.

Свободу книзі!

Свободу книзі!

Книжки не належать нікому. Це птахи вільного польоту, яким місце не на одній полиці якогось затятого книгоманьяка, а свій шлях у світовій бібліотеці. Прочитав — віддай іншому. Саме так звучить основний принцип книжкового руху буккросинг (з англійської book — «книжка», crossing — «переїзд», «перехрестя»). В Україні зі «звільненням» книжок справи кепські, однак деякі ініціативи її покращують. У київській книгарні «Є» вже рік існує поличка для буккросингу української літератури. Нещодавно там виділили цілу «іноземну» шафу. Першими кросерами стали представники іноземних культурних центрів, посольств, відомі українські письменники та затяті читачі.

Сумістили несумісне

Сумістили несумісне

Ще у вересні минулого року Фонд сучасного мистецтва «Ейдос» оголосив міжнародний конкурс кураторських проектів «Мистецтво a priori: актуальні історії». Метою проекту було поєднати класичне мистецтво з актуальним, оживити музеї та налагодити діалог сучасних кураторів із традиційними шедеврами колекцій національних художніх музеїв. Із 55 заявок з усієї України, Білорусі, Естонії, Молдови, Польщі та Росії міжнародне журі на чолі з Ярою Бубновою обрало шість найкращих для реалізації. Фішка конкурсу в тому, що проекти втілюватимуться в різних містах України впродовж півроку. «Мистецтво a priori» стартує вже сьогодні в Одесі, а далі — Харків, Полтава, Севастополь, Львів, Вишневець на Тернопільщині й Київ, де все закінчиться семигодинним перформансом у Національному художньому музеї.

Не вокалом єдиним

Не вокалом єдиним

Без сумніву, другий півфінал «Євробачення–2009» виявився на порядок вищим за перший. Серед учасників — майже всі фаворити: Олександр Рибак із Норвегії, представники Азербайджану Айсель і Араш, грек Сакіс Рувас і, звісно ж, українка Світлана Лобода. Її номер був найдрайвовішим і найскладнішим, хоча не таким шаленим як під час національного відбору в Палаці «Україна». Свєта так захопилася екзотичністю декорацій, що в Москві знехтувала вокалом і з головою занурилася у циркове шоу.
Про шоу не забули і цьогорічні господарі пісенного конкурсу: церемонія відкриття другого півфіналу підтвердила слова представника Сербії Марко Кона про «большой Москва». В одному номері росіяни поєднали всі стереотипи про себе. Якщо у вівторок на головну сцену в «Олімпійському» вигнали суворовців із барабанами, танки, «Тату» і військовий оркестр, то в четвер своїм імперським комплексом росіяни вирішили «добити» Європу остаточно. У центрі уваги — матрьошка, навколо якої кружляють балалайки, баяни, хороводи та ще й спортсмени в «ушанках» на додачу. Дивно, що на закінчення шоу білі і чорні ведмеді вийшли без горілки, щоб випити «за искусство», як у фільмі «Особливості національного полювання». Так що Москві за це «мінус», адже без «водки» бажаного апофеозу досягти не вдалося. Але є шанс виправитися сьогодні у фіналі.

Ні «пір’я», ні голосу

Ні «пір’я», ні голосу

Недаремно перший півфінал «Євробачення–2009» у московському спортивному комплексі «Олімпійський» оформили у стилі російських народних казок із драконами, чарівними квітами і жар–птицею, яка окрилила людей піснею. Зі всіх 18 країн, які виступали 12 травня, за вокальними даними чи креативним шоу важко було виділити бодай кілька. Виступи учасників швидше нагадували якийсь національний відбір у маленькій, «забитій кризою» країні, або вечірку десь «на районі», аніж найпопулярніший у Європі конкурс пісні. Судячи зі списку країн, які виступатимуть у другому півфіналі, можна буде сподіватися кращих виступів 14 травня. І, може, зникне тоді відчуття, що «Євробачення–2009» перетворилося на облізлу жар–птицю, в якої за 54 роки не з’явилося ні пір’я яскравого, ні голосу оригінального.