Змагання на рівних

Схоже, чинний президент Румунії Траян Басеску виборов другий президентський термін у другому турі виборів, які відбулися минулої неділі. Віце–перзидент Румунії Адріан Відеану повідомив учора в другій половині дня, що після підрахунку 99,13 відсотка голосів лідирує Траян Басеску з 50,33 відсотками голосів. Його суперник, екс–прем’єр, соціал–демократ Мірче Джоане набрав 49,67 відсотка.

Як людству не розділити долю динозаврів

Як людству не розділити долю динозаврів

Учора в залі «Белла» в столиці Данії — Копенгагені — відкрилася найбільш представницька у світі за останнє десятиліття конференціія ООН із кліматичних змін за участі офіційних делегацій 192 країн світу (всіх без винятку членів ООН), яка триватиме до 18 грудня. Світ намагатиметься випрацювати нову глобальну стратегію з протистояння катастрофічним кліматичним змінам. Яку б угоду не було вироблено, але вона має прийти на зміну попередній — Кіотському протоколу від 1997 року, термін дії якого спливає у 2012–му. Це при тому, що Кіотський протокол так і не виконав поставлених ним перед світом рятівних екологічних вимог. До чого зводяться зусилля світу — викиди небезпечних газів, які є продуктом цивілізаційного розвитку людства і які загрожують кліматичному балансу світу, мають бути зменшені до мінімуму.

Були вони, а стали папірцями

Були вони, а стали папірцями

Громадяни і без того однієї з найбідніших країн світу — комуністичної Північної Кореї — відчувають на власній «шкурі» наслідки урядового рішення про деномінацію національної валюти — корейської вони. В останні дні в країні заморожено всі розрахунки готівкою, закрито підприємства торгівлі та сфери послуг. Як пише британська «Таймс», у столиці країни — Пхеньяні — працюють лише кілька магазинів та ресторацій, яким дозволено приймати закордонну валюту, але вони, звичайно, обслуговують перевжно рідкісних іноземців, котрим, згідно із законодавством КНДР, заборонено розплачуватися вонами. Валюту в таких закладах приймають за офіційним курсом, який удесятеро вищий, ніж реальний, тобто той, що правлять на «чорному ринку». За даними іншого видання — російської газети «Комммєрсант», «грошове» рішення влади КНДР призвело до небаченого в цій закритій комуністичній країні — повсюди спалахують спорадичні страйки і мітинги. Через це армію приведено у стан підвищеної боєготовності.

Обама запалив ялинку під Білим домом

Обама запалив ялинку під Білим домом

Барак Обама став першим з лідерів західного світу, хто оголосив початок передріздвяного настрою і вчора запалив вогні «офіційної» ялинки, біля Білого дому у Вашингтоні. Президент США, як свідчить «Ехо Москви», закликав співвітчизників «подумати і помолитися», зокрема, за тих, хто свята зустрічатиме далеко від рідної домівки, а також згадав про Різдво нужденних — безпритульних американців і тих, хто чимало втратив від економічної кризи.

Диплом із тротилом

Диплом із тротилом

Остаточний мартиролог жахливого вибуху в столиці Сомалі Могадішо, що пролунав позавчора надвечір, коли в залі готелю «Шамо» перехідний уряд цієї країни вручав дипломи випускникам вишів, — 22 загиблих. Як передала вчора агенція «Ассошіейтед пресс», серед загиблих — студенти, професура, а також троє міністрів. Так, померли на місці міністр освіти Ахмед Абділлахі, охорони здоров’я — Камар Аден Алі, вищої освіти — Хасан Айдоу. Важкі поранення отримав міністр спорту Салебан Олад Робле. Серед загиблих є й двоє журналістів — оператор телеканалу «Аль–арабія» і репортер місцевого радіо. Відомо, що терорист–смертник із вибухівкою пробрався на урочистий захід, переодягнений у жіноче вбрання.

«Конституція» тривоги їхньої

«Конституція» тривоги їхньої

У Європейського Союзу відтепер є Основний закон. Учора набула чинності Лісабонська угода — замінник Конституції для 27 країн–членів ЄС. Згідно з цим актом, запроваджуються дві нові ключові посади — президента Євросоюзу та глави зовнішньополітичного відомства. Але головне, що документ має на меті спрощення процедури ухвалення рішень у рамках Європейського Союзу та підсилення його ролі у світовій політиці.

Гаага розсудить

Гаага розсудить

Міжнародний суд у Гаазі вчора почав розгляд справи за позовом Сербії про законність одностороннього проголошення незалежності сербською провінцією Косово. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, це вперше на розгляд Верховного Суду ООН винесено питання про відповідність відділення території від країни міжнародному законодавству. Незважаючи на те, що проголошену в лютому 2008 року незалежність Косова визнали вже 63 країни світу, Сербія відмовляється погодитися із втратою частини своєї території.

«Хоробре серце» повертається

Через рік шотландці на референдумі визначатимуться, чи хочуть вони, аби Шотландія стала незалежною. Представляючи в Единбурзі так звану Білу книгу, тобто дорожню карту руху до незалежності, перший міністр (глава виконавчої влади) Шотландії Алекс Салмонд наголосив, що незалежність надасть країні можливість встановити з Англією нове та відповідне ХХІ століттю «партнерство рівних». А також дозволить місцевому уряду більш ефективно проводити власну економічну політику, напряму спілкуватися з Європою та «прибрати ядерні боєголовки «Трайдент» зі своєї землі».