«Червоний шлях» на той світ

Справжня драма розігралася в неділю у шотландському місті Глазго. Біля підніжжя житлового комплексу «Ред роуд» («Червоний шлях»), який у 1960–х був найвищою будівлею Європи, виявили тіла трьох людей: чоловіка та жінки віком близько 40 і 20–річного хлопця. Як згодом з’ясувалося, подружжя з Росії та їхній син випали з 15–го поверху 31–поверхового хмарочоса. Росіяни шукали у Великій Британії політичного притулку, але влада їм у цьому відмовила.

Другий досвід після Саддама

Понад 850 тисяч солдатів і поліцейських, кілька терактів, десятки загиблих і поранених — «декорації», на тлі яких відбувалися другі після падіння режиму Саддама Хусейна парламентські вибори в Іраку, були цілком очікуваними. Попри те що явка цього разу виявилася на понад десять відсотків меншою, ніж чотири роки тому, активність виборців залишається досить високою, як для таких небезпечних умов — 62 відсотки за даними центральної виборчої комісії. І це незважаючи на залякування й погрози бойовиків із «Аль–Каїди», які обіцяли зірвати голосування. На півночі Іраку, де мешкають переважно курди, цей показник був іще вищим — майже 80 відсотків. Також міжнародні експерти відзначають той факт, що однаково активну участь у виборах брали як шиїти, які становлять переважну частину населення, так і суніти. Раніше лунали побоювання, що суніти, які за Хусейна були привілейованою меншістю, проігнорують голосування (так само, як учинили 2005 року).

Грузіє, Кремль вітає тебе!

Грузіє, Кремль вітає тебе!

Москва шукає союзників у Грузії. І, схоже, знаходить: у четвер столицю Росії відвідала лідер партії «Демократичний рух — єдина Грузія» Ніно Бурджанадзе. У Кремлі її радо вітав прем’єр–міністр Володимир Путін, а на батьківщині засудили колишні соратники. Нагадаємо, свого часу Бурджанадзе була одним із лідерів Революції троянд нарівні з Михаїлом Саакашвілі, очолила парламент за його першого президентства, але згодом перейшла до глави держави в досить жорстку опозицію.

Ласкаво просимо, або...

У день інавгурації нового Президента Європа вирішила втішити Україну приємним подарунком: Європарламент закріпив за нашою державою право на заявку на членство в Євросоюзі. Як повідомляє агенція «ІнтерфаксУкраїна», відповідний пункт міститься в резолюції, яку вчора затвердили депутати законодавчого органу ЄС. «Україна є європейською державою, яка поділяє спільну історію та спільні цінності з країнами Європейського Союзу», а тому може звернутися по членство в ЄС, «як усі європейські країни, що сповідують принципи свободи, демократії, поваги прав людини та основ свобод, а також верховенства права», — сказано в документі. На початку резолюції європейські парламентарії вітають нас із проведенням чесних виборів, водночас висловлюючи жаль щодо недосконалого виборчого законодавства України і внесення в нього поправок між першим і другим туром президентських виборів.

Архіпелаг розбрату

Майже через тридцять років після збройного конфлікту між Великою Британією та Аргентиною дипломатичні відносини двох держав знову опинилися на межі розриву. Як і минулого разу, глеки побито довкола Фолклендських, або Мальвінських, островів. Попри протести офіційного Буенос­Айреса, британська нафтова платформа почала буріння у територіальних водах Фолклендів, за 100 кілометрів від островів. Запаси нафти в острівному шельфі чималі — за попередніми оцінками, близько 60 мільярдів барелей. Аргентина розцінила цей крок британців як порушення свого суверенітету і погрожує «вжити адекватних заходів».

Брудно й несолодко

Брудно й несолодко

У Португалії буде оголошено триденну загальнонаціональну жалобу. Країна сумуватиме за жертвами найбільшого за останні сто років стихійного лиха, яке спіткало Мадейру. Внаслідок потужних злив і спричиненої ними повені на курортному острові загинуло щонайменше 42 людини, понад 120 отримали поранення, майже три сотні залишилися без даху над головою.

«Північний» — безпечний

До подолання останньої перешкоди на шляху до прокладання по дну Балтійського моря газопроводу «Північний потік» («Норд стрім») залишаються лічені дні. Можливо, навіть години — не виключено, що саме сьогодні головне екологічне відомство Фінляндії дасть згоду на будівництво «труби», яка постачатиме блакитне паливо в Європу (з Росії до Німеччини) в обхід України.

Реванш на тлі розколу

Реванш на тлі розколу

Офіційних результатів перших після Помаранчевої революції президентських виборів ще не оголошено, але провідні видання світу вже активно їх аналізують. Результати цього аналізу для нас невтішні — більшість ЗМІ з сумом зазначають, що за минулу п’ятирічку «помаранчева» влада не скористалася багатьма з тих унікальних можливостей, які дав Україні Майдан, загрузла у внутрішніх чварах і суперечках, зумовивши невтішний для себе результат нинішніх президентських перегонів. З іншого боку, зарубіжні оглядачі звертають увагу на те, що перемогу Януковича забезпечив головний здобуток революції — прозорі й вільні вибори. Тож, на відміну від 2004 року, коли чинна влада намагалася зробити лідера Партії регіонів Президентом через фальсифікації, цього разу його перемога, якщо буде доведена, стане вибором українського народу. Мовляв, бачили очі, що купували.

«Не турбувати» попросив «Моссад»?

Спецслужбам Ізраїлю вдалося попередити два потужні теракти. У Середземному морі неподалік громадських пляжів двох найбільших південних міст країни — Ашкелона й Ашдода — виловили два контейнери вагою 15—25 кг. Смертоносні діжки були начинені вибухівкою й оснащені системами дистанційного керування. Хто саме мав стати жертвою вибухів — рибалки в морі чи відпочивальники, які навіть у цю пору року залюбки приходять на пляж подихати морським повітрям, — невідомо. Як припускає газета «Едіот Ахронот», не виключено, що терористи збиралися підірвати порт Ашдода або платформу для буріння, розташовану в морі за 30 кілометрів від Ашкелона.

Міліцейські забави

У столиці Росії знову протестують і заарештовують. У неділю на вже знаковій Тріумфальній площі Москви затримали близько 150 учасників чергового мітингу «незгодних». Починаючи з літа минулого року, під кінець кожного місяця, що налічує 31 день, люди виходять на захист 31–ї статті російської Конституції, яка нібито забезпечує свободу зібрань. І щоразу ці зібрання забороняють. Якщо 31 грудня опозиціонери вдалися до вимушеного жарту, «прикинувшись» учасниками новорічних гулянь (московська влада не дозволила проводити акцію, пославшись на те, що на той час у центрі міста проходитимуть святкування), то 31 січня вже прямо заявляли про мету мітингу. Хоча, забороняючи його проводити, мерія знову посилалася на те, що Тріумфальна площа буде зайнята заходом — цього разу «Зимовими забавами».