Вчитися перемагати

Вчитися перемагати

«Ось тут у 1990 році, ще за совєтів, ми поставили перший хрест пам’яті битви, — показує місце на в’їзді до Шаповалівського майдану активіст національного руху Сумщини Віктор Казбан. — Із Сум тоді нас приїхало п’ятнадцятеро. Ще троє приєдналися в Конотопі. Хрест привезли розібраним, молоток взяли з собою, збивали на місці. Бабусі підходили: «А що це ви, хлопці, робите?» А ми копаємо і розказуємо, що битва тут була. Сільчани й не знали. Прийшов лейтенант міліцейський. Володя Осадчий, тодішній голова обласного Руху, пояснив йому, чого приїхали. «Ну, як було таке, — каже, — то копайте». Хрест той років п’ять простояв. Потім кращий з’явився. ...Але ж, подивіться, із нас п’ятнадцяти — ось таке виросло, — озирається Віктор Казбан на вируючий майдан. — Значить, правда є...»

За даними правоохоронців, 11 липня Шаповалівка зібрала близько п’ятнадцяти тисяч учасників відзначення річниці Конотопської битви. Зранку цього дня на освяченні банних хрестів новозбудованої козацької церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Конотопі було ще до десяти тисяч людей. Такого свята Конотопщина не пригадує.

Як козаки над царем поглумилися

Відзначення 350–річчя битви під Конотопом, яке очікувалося на минулих вихідних, перенесене на тиждень. Президент України не зміг, як планував, приїхати на свято, і проведення заходу довелося перенести. Відразу з’явилася версія, ніби Віктор Ющенко переніс візит до Сумщини, аби «заразом» побувати на футбольному матчі 11 липня. Утім заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Олександр Лаврик пояснює: візит Президента відкладено через його поїздку до Севастополя.

Мазепинцям — від нової України

Мазепинцям — від нової України

На кам’яному хресті, встановленому в селі Михайлівка Лебе­динсь­кого району, написано: «Мазепинцям — лицарям незалежності України». Саме у Михайлівці в листопадігрудні 1708 року за наказом Петра І повісили сотні козаків. Такою була відповідь на політичний виступ Мазепи та його так звану зраду. На історії Лебединщини можна прослідкувати тогочасну політику щодо українського народу. Невідомий автор «Історії Русів» розповідав, як залякувалося місцеве населення. У Лебедині було влаштовано катівниці, де далеко не ідеологічно боролися зі «зрадниками».

Де жадібність — святістю не пахне

Де жадібність — святістю не пахне

Дах церкви проламали вночі, вкинувши займисту речовину, яка облила стіну вівтарної частини храму, після чого спалахнув вогонь... Такими були події ночі на 1 липня. «Дерево, оброблене протипожежною сумішшю, лише тліло. Але всередині температура була настільки високою, що розплавилися і стекли на підлогу металеві деталі церковного начиння», — розповів прес–секретар Сумської єпархії ігумен Афанасій.

Запалити батерфляєм

Зробити заплив на очах чотириразової олімпійської переможниці Яни Клочкової та «срібного» олімпійця Дениса Силантьєва — мить хвилююча. Тому відібрали для цього старших дітей. Так у дитячому таборі «Чайка» відбулося урочисте відкриття групи плавання.

Місцеве врядування з ознаками садизму

...Спочатку вона била хлопця по обличчю. Врешті звалила з ніг і, притримуючи за одяг, почала примушувати його їсти землю. Потім, зовсім розпалившись, схопила вила, що стояли неподалік, і проткнула 12–річному підлітку стегно. Все це відбувалося у дворі дому, де той мешкає. А зухвалою і жорстокою нападницею стала голова місцевої сільради.

Стань обличчям Сум

Стань обличчям Сум

Якщо ви сумчанин до кінчиків пальців, то цей конкурс, безперечно, для вас. Якщо ж маєте ще й цікаві ідеї щодо впорядкування міста, то негайно беріться за олівець: розпишіть історію своєї родини та додайте сімейне фото. Це, власне, й весь пропуск на міські бігборди. Правда, ще треба сподобатися журі, бо саме воно визначатиме, яка з родин найліпше представляє Суми. Десять сімей–переможців протягом наступного року й будуть обличчям міста, презентуючи його і себе на бігбордах обласного центру. Цю акцію, присвячену дню міста, запропонував благодійний фонд «За чисте місто». «Я погодився патронувати цей проект за певних коректив, — говорить міський голова Сум Геннадій Мінаєв. — Родина повинна не просто розповісти про своє життя, а й надати пропозиції щодо розвитку чи облаштування обласного центру. Адже мало самому бути хорошим, треба, щоб і навколо тебе ставало краще».

Подвиг заплановано зранку

Подвиг заплановано зранку

Недавно на Сумщині святкували дату, яка не позначена в жодному календарі. Двадцять років тому було утворено перший в області дитячий будинок сімейного типу. У 90–х кількість таких дитбудинків зросла до п’ятнадцяти. Минуло досить багато часу, аби нова форма виховання утвердила себе. Щоправда, нині таких дитбудинків–родин у регіоні менше — чотирнадцять. І така ситуація, запевняють жінки–виховательки, які свого часу об’єдналися у громадську організацію «Калинове гроно», по усій Україні. Чому? Можливо, ця форма не виправдала себе?

Випити водиці й козеням не стати

Очисний механізм піднімається з колодязя — і чотири масивні металеві пелюстки відкриваються, щоб викинути на землю брудний пісок. На купі вже лежать іржаві відра. Добре, коментує хтось, що ніяка тварина там не потонула...