Цинічний окозамилювач

Цинічний окозамилювач

На тлі закликів опозиції до бойкоту та дедалі більшого міжнародного тиску на президента Башара Асада у Сирії минулої неділі відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції. Сам Асад в ефірі державного телебачення повідомив, що активність співвітчизників була високою, а результати голосування буде оприлюднено вже найближчим часом. Хоча Бі–Бі–Сі повідомляє, що виборчі дільниці були майже порожніми.

Крок до ЄС

Після надзвичайно складних переговорів, що тривали два місяці, минулої п’ятниці Сербія пішла на певні поступки Республіці Косово. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, серби погодилися дозволити косоварам брати участь у регіональних зустрічах країн регіону Західних Балкан, але без визнання незалежності цього етнічного анклаву (на даний момент суверенітет Косова визнали близько 80 держав світу). Друга поступка Белграда — згода на спільне контролювання кордону між Сербією та Косовим. Це було непросте рішення, яке сербська меншина Косова вважає зрадою з боку Белграда. Адже косовські серби, які мешкають у сусідніх із Сербією анклавах, прагнуть контролювати кордон без участі албанців.

Підручник проти поліцейського кийка

Підручник проти поліцейського кийка

Сьомий день поспіль у третьому за кількістю населення місті Іспанії не вщухають акції протесту. Зрозумівши, що «робити революцію» значно веселіше, ніж навчатися, молодь і студенти Валенсії замість пар щодня виходять на вулиці, протестуючи проти рішення уряду урізати фінансування та дотації для громадських шкіл і вищих навчальних закладів. Наймасовіший протест відбувся позавчора, коли в центрі Валенсії на демонстрацію зібралося близько 70 тисяч осіб.

Мадемуазель більше не співає блюз

«Мадемуазель, ви прекрасні!» Колись таке звертання було компліментом і змушувало затьохкати від щастя серце не однієї дівчини, що розуміла «мову кохання» — французьку. Проте віднедавна принаймні у Франції звертання «мадемуазель» стало... образою. А тепер узагалі оголошено поза законом: відповідною постановою уряду Франції термін «мадемуазель» буде заборонено в офіційному спілкуванні та службовій документації. Замість цього традиційного французького звертання до незаміжньої жінки, яке відповідає польському «панна», англійському «міс» чи німецькому «фройляйн» (до речі, з німецької документації цей термін було вилучено ще у 1970–х), рекомендовано вживати більш універсальне слово «мадам». А словосполучення «дівоче прізвище» у бланках документів буде замінено на гендерно нейтральне «прізвище, отримане при народженні», або «родинне прізвище» (nom de famille).

Крига скресла, панове балканці

Крига скресла, панове балканці

Після лютих морозів, які в багатьох районах Східної та Центральної Європи били рекорди, цей регіон опинився під загрозою не менш рекордних повеней. Починаючи з минулої неділі, на Балканах почалося стрімке потепління, і на Дунаї та менших річках скресла крига, хоча товщина льодового покриву сягала півметра. У столиці Сербії Белграді льодові маси, що рушили вниз по течії, пошкодили 80 відсотків причалів, столичні набережні, два ресторани на воді та щонайменше 110 човнів і катерів. Деякі з них затонули. Як повідомляє сербська газета «Бліц», учора ще більші маси криги рухалися головною річкою Європи, зносячи все на своєму шлях. «Льодове попередження» оголошено також у сусідній Хорватії, де ще в понеділок стовпчик термометра показував 4 градуси морозу, а вже на найближчу п’ятницю синоптики прогнозують потепління аж до +18(!).

Греція залишається в єврозоні

Грецію, яка вже рік балансує на межі фінансової прірви, куди може затягти всю єврозону, таки врятують. Після майже 14–годинного засідання, яке тривало всю ніч із понеділка на вівторок, Єврогрупа (міністри фінансів країн єврозони) узгодила програму екстреної фінансової допомоги Афінам. Країна отримає другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу в розмірі 130 млрд. євро, і ще майже 100 млрд. їй «спишуть» приватні позичальники. У відповідь Греція зобов’язується до 2020 року скоротити свій державний борг до 120,5% внутрішнього валового продукту. Наразі розмір заборгованості становить 160% ВВП. Щоб виконати це непросте зобов’язання, уряд Греції нещодавно затвердив план дуже непопулярних у народі економічних заходів.

Голі i щасливі

Голі i щасливі

Західна Європа, Америка та інші куточки світу, які святкують Великдень за Григоріанським календарем, сьогодні «стоять на вухах». Цей день, останній перед настанням Великого посту (він у західних християн починається з середи), називається «Жирним вівторком» (Mardi Gras). І саме на нього припадає завершення карнавального тижня — останнього приводу повеселитися перед тривалим періодом аскези. Найвідомішим у світі є бразильський карнавал у Ріо–де–Жанейро, який цього року б’є рекорди відвідуваності: подивитися на парад шкіл самби, який є кульмінацією цієї «Масляної», зібралося понад 2,2 мільйона людей.

Пастор на зміну «корупціонеру»

Пастор на зміну «корупціонеру»

Звинувачення у зв’язках із бізнесом для європейського політика зазвичай означає великі проблеми. А якщо воно ще й підтверджене, на кар’єрі можна ставити хрест. Екс–президент Німеччини Крістіан Вульф наразі лише підозрюваний, але від посади йому довелося відмовитися. Минулої п’ятниці Вульф подав у відставку — після того, як прокуратура Ганновера зажадала позбавити його недоторканності, аби розслідувати факт отримання позики у півмільйона євро від дружини його друга–бізнесмена. «Події останніх днів та тижнів суттєво підірвали довіру німецького народу до мене і до моєї здатності ефективно виконувати свої обов’язки», — заявив номінальний глава держави.

Жертва без відповіді

Єврогрупа (міністри фінансів країн єврозони) не виділила Греції обіцяного другого траншу фінансової допомоги в розмірі 130 мільярдів євро. Зустріч, на якій мають вирішити це питання, перенесено з учора на 20 лютого. Затримку в Єврогрупі пояснюють тим, що не всі лідери грецьких партій підписали закон про жорсткі економічні заходи, який грецький парламент ухвалив у ніч iз неділі на понеділок.