Скансен на могильнику

Схоже, до здійснення давньої мрії тернопільських археологів залишилося небагато часу. У програмі облдержадміністрації щодо збереження і використання об’єктів культурної спадщини на 2010–й рік передбачено розробку проектно–кошторисної документації для створення унікального музею–скансену на території могильника Черняхівської культури в селі Чернелів–Руський, що в Тернопільському районі. Як відомо, черняхівська культура — одне з найяскравіших культурно–історичних утворень першої половини першого тисячоліття нашої ери на південному сході Європи. У період свого розквіту вона займала більшу частину сучасних українських земель та суміжні з ними райони сусідніх країн. Надзвичайно цікава тим, що, на думку більшості дослідників, її створили племена різного етнічного походження — сармати, даки, германці, скіфи та анти. Відкрив цю культуру в 1900 році фундатор української археології Вікентій Хвойка, а оскільки історичні знахідки виявив він біля села Черняхів на Київщині, то звідти й назва.

«Янукович не для мене»

На Тернопільщині трапився безпрецедентний, принаймні для регіону, факт, пов’язаний із виборами Президента: голова Лановецької райдержадміністрації Василь Хомінець заявив, що знімає з себе повноваження голови адміністрації у зв’язку з перемогою Віктора Януковича.

Лавра — осередок україно­фобства

Ще на початку осені минулого року на Тернопільщині почала роботу спеціальна комісія обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу славнозвісній Свято–Успенській Почаївській лаврі УПЦ Московського патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства на її території. Про результати роботи цієї комісії поінформував позавчора депутатів заступник голови облради Олег Боберський. У висновку ж він зазначив, що «... нині Почаївська лавра стала в області п’ятою колоною Російської імперії. Звідти розповсюджується українофобська література, там вкрай вороже ставляться до інших конфесій». Він також повідомив, що на території Почаївської лаври правоохоронні органи часто виявляють іноземних громадян, які перебувають там із порушенням міграційного законодавства. Під час обговорення цієї інформації депутати висловили й підозри щодо можливості перебування на території Лаври представників російських спецслужб. Але поки що членам комісії не вдалося ні підтвердити, ні спростувати ці дані.

Сніг на голову

Сніг на голову

Зупиняється транспорт, автошляхи заблоковані, сотні населених пунктів залишилися без світла, під вагою снігу вже провалюються дахи житлових будинків. На боротьбу з наслідками складної метеорологічної ситуації кинуто чималі людські і матеріальні ресурси, але роботи ведуться із перемінним успіхом. Водночас сподіватися на значне поліпшення ситуації, здається, можна буде лише з приходом весни — останні прогнози синоптиків зовсім не радують.

Я. — не наш Президент!

Тернопільщина традиційно продемонструвала високу виборчу активність — цього разу явка в області була найвищою в Україні й становила 83,18%. Станом на обідню пору вчорашнього дня, коли було опрацювано майже всі протоколи з дільничних комісій, Юлія Тимошенко мала 88,4% підтримки, Віктор Янукович — 7,9%, проти всіх — 2,8%.

Сергій Юрій: Ми підняли планку високо і опускати її не збираємось

Сергій Юрій: Ми підняли планку високо і опускати її не збираємось

Минулий рік, з яким ми нещодавно попрощалися, був досить непростим для сфери української вищої освіти. Як і все суспільство, її накрила криза, підсилена загальновідомими політичними подіями. Проте, як виявилось, аж ніяк не для всіх вона стала проблемою, яку не можна вирішити. Наче потужний океанський лайнер, об борт якого розбиваються найбільші шторми, проходить через усі перипетії наших реалій один із найкращих вузів України — Тернопільський національний економічний університет. І в тому, що навіть у такий складний час навчальний заклад не тільки не здає позицій, а й продовжує нарощувати здобутки, є велика заслуга його «капітана», ректора Сергія Ілліча Юрія. У сьогоднішньому інтерв’ю він розповідає «УМ» про засади успіхів свого вишу та ділиться думками щодо актуальних проблем української освіти.

Мороз розгулявся

Лютий мороз відступив, але з його наслідками доведеться справлятися ще довго. У райцентрі Борщів на півдні Тернопільщини, наприклад, позавчора впала водонапірна башта на вулиці Шухевича. Без водопостачання залишилося 25 приватних будинків та 350 квартир. На щастя, трапилося це серед ночі, коли людей біля споруди не було. До того ж , як повідомили «УМ» телефоном із Борщівської міськради, башта впала так вдало, що навіть не пошкодила сусідні гаражі.

Сесійний суїцид

Дівчина випала з вікна одного з гуртожитків Тернопільського медичного університету серед білого дня — близько 14–ї години. Христина приїхала до Тернополя з міста Стрий, що на Львівщині, і навчалася на першому курсі за спеціальністю «лікарська справа». Що призвело до такого жахливого вчинку, наразі встановлює слідство.

Збочення української журналістики

Збочення української журналістики

Свою професію я дуже люблю, і за багато років газетярської практики жодного разу не пошкодувала, що вибрала колись саме журналістику. Попри це, час від часу стає соромно за те, що належу до представників засобів масової інформації. Ці неприємні періоди завжди збігаються з виборами різного масштабу. Ось і під час нинішніх президентських з гіркотою гортаю сторінки місцевих газет. І знову згадую свою кількарічної давності поїздку до Сполучених Штатів. Навчально–ознайомча програма двотижневого перебування називалася «Висвітлення виборів американськими журналістами». Завдяки їй мені разом з іще п’ятьма українськими колегами вдалося познайомитися з роботою двох десятків регіональних газет у штатах Вірджинія та Флорида, де на той час якраз проходили вибори до Конгресу. Якщо порівняти цей досвід з українськими реаліями, то...