Бетховен із коментами

Мережа мікроблогів Twitter — суперпопулярна в Британії та США, британський сегмент серед інших «надихає» письменник Стівен Фрай, на американському «товчеться» така популярна блогерка, як Періс Хілтон. В Україні мережа не така популярна й численна, але у вітчизняному сегменті можна знайти блоги чинного Президента Віктора Ющенка і кандидата в президенти Арсенія Яценюка. Але не знаменитості на Twitter цікавлять нас сьогодні, а культурні інновації в цій мережі.

Звили давно гнізда лелеки...

Звили давно гнізда лелеки...

Скільки років видавці, бібліотекарі, педагоги, батьки волають у порожнечу, що дітям нічого читати, а видавництвам нічого видавати. «Грані–Т» між красномовною констатацією фактів і реальним ділом вибрали дію і два роки тому оголосили конкурс творів для дітей. Як і на всі конкурси, їм пишуть безліч графоманів (мислимо, на «Золотого лелеку–2» надіслали 1235 творів!), нового Андерсена «лелека» поки не приніс, але процес пішов, культурний бульйон закипів, видавцям є з чого принаймні вибирати, а в авторів з’явився стимул писати.

«Молоко з кров’ю» — вибір Бі–Бі–Сі

«Молоко з кров’ю» — вибір Бі–Бі–Сі

У п’ятницю в книгарню «Є» по страшній ожеледиці прийшли: похвалений у цьому році всіма найсуворішими критиками письменник і журналіст Михайло Бриних із дружиною Вікторією Стах; іменинниця Марія Матіос у гламурній блузці, яка переливалася лелітками всіх кольорів веселки; як завжди усміхнена Леся Воронина з манною кашею, здобреною родзинками і цукатами; успішна адвокат, телеведуча і письменниця Лариса Денисенко з красивою густою гривою шоколадного кольору; невідома загалу жінка суворого вигляду — Ірина Чернова. Це були люди першого ряду, кожен із них мав шанс поїхати з книгарні з 11 тисячами гривень — таку суму встановили організатори конкурсу «Книга року Бі–Бі–Сі», який придумала, зорганізувала й адмініструє чотири роки поспіль Світлана Пиркало, письменниця, журналістка, кулінарка й егоїстка, яка живучи в Лондоні, не забуває своїх українських колег–письменників.

У Богдана Батруха і рекорд, і 3D

У Богдана Батруха і рекорд, і 3D

«Мадагаскар–2» — дітище Еріка Дарнелла і Тома Макграта — вийшов у прокат в перед­останній день шкільних канікул і в перший же день побив касовий рекорд — 2 363 650 гривень. У це можна повірити з огляду на те, що квитки на «Мадагаскар» на вихідні були розкуплені в київських кінотеатрах на два дні вперед. Найуспішніші досі «Пірати Карибського моря», які теж «прокатувала» компанія B&H Film Distribunion, у перший день збирали плюс–мінус півтора мільйона гривень кожна частина, а російська стрічка «Адмірал», на яку покладала великі надії дистриб’юторська компанія Gemini, першого дня зібрала 1 289 965 гривень.

Дорогий супрематизм

Дорогий супрематизм

Третього листопада на торгах аукціонного дому Sotheby’s у Нью–Йорку було встановлено новий рекорд на роботу російського художника, пишуть російські ЗМІ. «Супрематичну композицію» 1916 року Казимира Малевича купили за шістдесят мільйонів дві тисячі п’ятсот доларів.

Радянська епоха втратила голос

Радянська епоха втратила голос

«Луч Солнца золотого тьмы скрыла пелена» — ці слова з пісні з мультфільму «Бременські музиканти» стоять біля звістки про смерть народного артиста СРСР, азербайджанського солов’я Мусліма Магомаєва на його сайті. Сьогодні в Концертному залі імені Чайковського з 10–ї до 13–ї години за московським часом відбувається церемонія прощання зі співаком. А завтра земляки прощатимуться з Муслімом Магометовичем у Баку, в Азербайджанській національній філармонії, яка носить ім’я його діда — азербайджанського композитора і диригента Мусліма Магомаєва. Видатний співак, мегазірка 70—80–х років, виконавець оперних партій, громадянських естрадних пісень дружив із покійним президентом Азербайджану Гейдаром Алієвим, тепер президент Алієм–молодший зініціював поховання Магомаєва на батьківщині — в Алеї почесного поховання, де лежить його дід та інші видатні діячі азербайджанської культури.

Упала Вія...

Упала Вія...

Умирає покоління великих. Жоден лауреат Нобелівської премії, жодне наукове відкриття чи магічне заклинання не можуть переломити хід життя. У суботу, 11 жовтня, померла велика латиська актриса Вія Артмане — блискуча Джулія Ламберт з фільму «Театр». Як би буденно, непросто і драматично не складалося її життя, образ Артмане завжди був стабільним — вродлива аристократична блондинка з посмішкою богині. З мистецтва в 1999 році пішла теж гідно. «Я перенесла два великих інсульти і залишила професію, — розповідала вона в одному з інтерв’ю. — Відіграла після цього ще кілька сезонів і пішла. Це було необхідно: глядач любить здорових акторів. Тепер я просто живу, слідкую за тим, що відбувається навколо, і радію за молодих».

Музика, політкоректність і економічні інтереси

Музика, політкоректність і економічні інтереси

У середу в Юрмалі відкрився Міжнародний конкурс молодих виконавців популярної музики «Нова хвиля», яку спільними зусиллями патронують російський композитор й продюсер Ігор Крутой (співголова журі), Раймонд Паулс (співголова журі) і Алла Пугачова (офіційна муза фестивалю і спонсор спеціального призу «від Алли Пугачової» в 50000 доларів). Завдяки телеканалу «Україна», який отримав ексклюзивне право транслювати конкурс на території нашої держави, українці можуть у режимі реального часу дивитися прямі трансляції з концертного залу «Дзінтарі», а не із запізненням на день на каналі РТР–Планета з плашкою «Прямий ефір».

Кіно і росіяни

Кіно і росіяни

ХХХ Московський міжнародний кінофестиваль, яким кілька років поспіль «рулить» «прем’єр» російського кіно Микита Михалков, підбив свої підсумки і роздав золотих і срібних «Георгіїв». 200 фільмів було показано за 10 фестивальних днів і 100 тисяч людей їх встигли подивитися. Втім президент ММКФ Микита Михалков чи не найбільше пишався тим, що «в цьому році фестиваль був пов’язаний тільки з переглядом картин, а всі вечірки, які були актуальні раніше, або точніше «п’яні тусовки» цього року не мали право на життя. Традиція оцінювати картини «навєсєлє» поступово викорінюється». На 30–й, ювілейний, фестиваль у Москві з’їхалися реальні кінематографічні зірки: журі очолювала улюблена актриса Інгмара Бергмана Лів Ульман, на церемонію закриття прилетіла талановита француженка Ізабель Юппер — їй вручили премію за акторську майстерність імені Станіславського «Я вірю!», славний балканський кінорежисер Емір Кустуріца не тільки зіграв на відкритті зі своїм The No Smoking Orchestra, а й показав нову документальну стрічку про Дієго Марадонну, Уїлл Смітт і Шарліз Терон представляли стрічку «Хенкок», Такісі Кітано приїхав отримати почесний приз за досягнення в кіномистецтві й відкрити свою ретроспективу. Непогана компанія.

Із Белграда в Пітер

Із Белграда в Пітер

На «Євробаченні–2008» сюрпризів не сталося. Перше місце, як і казали букмекери, зайняв 27–річний росіянин Діма Білан із піснею Believe Me, наша Ані Лорак із хітом Shady Lady обійшла грекиню Каломіру із Secret Combination. У голосуванні, як і в конкурсі, взяли участь 43 країни. Нинішнє «Євробачення» побило всі рекорди за кількістю країн–учасниць і кількістю глядачів телетрансляцій — конкурс–2008 подивилося більше 100 млн. телеглядачів.
Результатами голосування, крім Росії, мало хто залишився задоволеним. Британський коментатор Террі Воган, який 40 років висвітлює «Євробачення», заявив, що перемога Білана несправедлива і політично ангажована. Інші критики пишуть, що Білан мав увійти в десятку, ну максимум — зайняти п’яте місце. Однак наступного року вся Європа таки збереться у Росії і матиме нагоду прогулятися вулицею Діми Білана.