Війна за «чорне золото»

Громадянська війна в Лівії набирає обертів. Військові сили, які підтримують лідера Лівійської Джамахірії Муаммара Каддафі, вирушили в наступ на міста, раніше захоплені повстанцями. Зокрема, їм вдалося відбити портове місто Марса–ель–Брега, розташоване за 200 кілометрів на захід від «революційної столиці» — Бенгазі. За інформацією телеканалу «Аль–Арабія», в сутичках загинуло щонайменше 14 людей.

Попри те що в Марса–ель–Брега мешкає всього лише близько 10 тисяч людей, це місто є дуже важливим для Лівії як одна з головних ланок нафтоекспортного ланцюжка: саме з його порту відходить чимало танкерів із видобутим у Джамахірії «чорним золотом».

«Скажений пес» у глухому куті

«Скажений пес» у глухому куті

«Дуже страшно. Вулицями ходять банди екзальтованих молодиків і все на своєму шляху громлять. Яка там мирна революція! А от будинки, принаймні в Тріполі, не бомбили, як про це пишуть деякі газети». Так про свої враження від подій у Лівії розповідають українці, які втекли з країни, що фактично перебуває в стані громадянської війни. Літак Міноборони, який вилетів до столиці Лівії для евакуації звідти наших співвітчизників, позавчора пізно увечері повернувся до київського аеропорту «Бориспіль» зі 163 пасажирами на борту. Серед них — 125 громадян України, а решта — восьми інших країн, зокрема 11 поляків, 10 азербайджанців та п’ятеро росіян. Серед евакуйованих — 38 дітей та 47 жінок.

Українці тікають із Лівії. Пора й Каддафі?

До держав, які евакуюють своїх громадян із буремної Лівії, нарешті долучилася й Україна. Учора вранці з цією метою до Тріполі вилетів військово–транспортний літак Іл–76МД Міністерства оборони, який мав повернутися на батьківщину ввечері. За даними МЗС, станом на вечір 21 лютого готовність виїхати з Лівії підтвердили близько 170 громадян України, а також члени сімей співробітників українського посольства. Загалом у Лівійській Джамахірії працює близько 3 тисяч українців — переважно медиків. Видатні люди persona21vek.com.ua соціальний проект

Сутінки диктатора

Сутінки диктатора

Лівійський лідер Муаммар Кадафі вдається до крайніх заходів у спробах за будь–яку ціну втриматися при владі. Кількість жертв в охопленій народним повстанням Лівії сягнула 400. Після кривавої лазні, яку влаштували урядові війська та найманці з інших африканських країн минулими вихідними в центрі повстання — місті Бенгазі на сході країни, позавчора військові винищувачі розстріляли антиурядових демонстрантів у кількох районах столиці Тріполі, про що повідомив із посиланням на свідків телеканал «Аль–Джазіра». Вчора на «зачистку» цих столичних районів влада кинула елітні підрозділи спецназу та африканських найманців, які за високу платню зберігають вірність диктатору. Та сама «Аль–Джазіра» повідомила, що ці бойовики Каддафі розстрілюють людей із кулеметів у столичних районах Таджура, Фашлума та Сук аль–Джумаа, і кількість загиблих обраховується сотнями.

За інформацією агенції «Рейтер», учора пожежа охопила будинок уряду Лівії, в якому також відбуваються засідання лівійського парламенту. Раніше демонстранти розгромили в столиці приміщення державного радіо та телебачення. Влада Єгипту закрила свій кордон з Лівією, але при цьому організувала біля нього військово–польовий шпиталь, куди звозять поранених зі східних провінцій Лівії, які перші здійняли повстання проти диктатора.

Бунт штатів

Американський долар втрачає позиції не лише на світовому ринку — дедалі меншою довірою населення національна валюта користується і в самих США. Дійшло до того, що деякі штати всерйоз замислилися над запровадженням власних грошей. Першою перейти на «штатну» грошову одиницю може Південна Кароліна — з відповідною ініціативою виступив сенатор–республіканець Лі Брайт. Він пропонує замінити зелені банкноти на справжні золоті та срібні монети. Мовляв, це дозволить мешканцям штату мати впевненість у завтрашньому дні навіть на випадок обвалу Федеральної резервної системи США під час якої–небудь чергової кризи. Конституція дозволяє штатам використовувати власну валюту, тож законодавчих проблем із втіленням цієї ініціативи в життя не виникне.

Як у Єгипті — не вийде?

Як і передбачали експерти, після Тунісу та Єгипту «революційна лихоманка» охоплює все нові й нові арабські країни. Минулої суботи на антиурядові мітинги вийшло населення Алжиру та Ємену. Втім ці протести тривали недовго: не надто церемонячись із протестувальниками, влада направила проти них поліцію.

Коктейльна розмова про тероризм

Коктейльна розмова про тероризм

Сьогодні на швейцарському гірському курорті Давос розпочинає свою роботу 41–й Світовий економічний форум — найбільше у світі зібрання представників економічних та політичних еліт. На його завершення 30 січня не буде ухвалено жодних декларацій, резолюцій чи рішень, які є обов’язковими для виконання.

Бунт у туристичному раю

Бунт у туристичному раю

У Тунісі тривають заворушення, країна перебуває по суті в стані громадянської війни. Після тривалих акцій протесту, які почалися ще в грудні минулого року й загалом забрали життя понад 70 людей, президент країни Зін аль–Абедін бен Алі де–факто склав повноваження і минулої п’ятниці був змушений утекти за кордон. У столиці та інших великих містах запроваджено комендантську годину, але ситуація залишається неспокійною. Вчора «силовики» за допомогою водометів, сльозогінного газу і попереджувальних пострілів у повітря розігнали багатотисячну демонстрацію в центрі столиці країни, міста Туніс. Учасники акції протесту вимагали від правлячої партії відмовитися від влади. Усе це відбувалося на тлі оголошення складу нового уряду — національної єдності, до якого вперше за багато років мали увійти й лідери опозиційних сил.

Від президентського палацу в Тунісі вчора залишилися тільки стіни — розлючений натовп противників Бен Алі, які впродовж тривалого часу були змушені приховувати свої почуття (а заодно й політично байдужих мародерів) розграбував і розгромив розкішні апартаменти екс–глави держави. Кілька днів країна залишалася фактично без влади — «офіційного» наступника Бен Алі не оголосив, тому спершу обов’язки президента взявся виконувати прем’єр–міністр Тунісу Мухаммед аль–Ганнуші. Проте вже наступного дня, в суботу, Конституційна рада, остаточно усунувши з посади глави держави Бен Алі, відповідно до основного закону доручила цю місію спікерові парламенту Фуаду аль–Мабзаа.

Холера під час руїни

Холера під час руїни

Рівно рік тому о 16:53 за місцевим часом західна частина острова Гаїті в одну мить майже повністю перетворилася на руїну. Серія підземних поштовхів, найсильніші з яких ледве перевищували 7 балів за шкалою Ріхтера (у сейсмічно активній, але при цьому благополучній Японії найгіршим наслідком таких землетрусів є хіба що розбиті келихи в серванті), фактично дощенту зруйнувала Порт–о–Пренс — столицю Республіки Гаїті. Будівлі (висотою переважно до трьох поверхів) у найбіднішій країні Західної півкулі зводять із найдешевших матеріалів. Під час землетрусу вони просто склалися, як карткові будиночки...

Вітаю, Григоровичу! Тільки Європі не кажи...

Президент Білорусі Олександр Лукашенко після скандальних виборів і розгону мирної демонстрації опозиції знову став персоною нон ґрата в цивілізованому світі. Якщо раніше білоруський «бацька», побивши глеки з братнім Кремлем, намагався відбілити свій імідж в очах Заходу, то тепер усе повернулося на попередні позиції. У Білорусі переслідують опозицію — дійшло до того, що представники спецслужб обдзвонюють усі мобільні телефони, які 19 грудня були зафіксовані в районі центральних площ Мінська, де проходили демонстрації проти фальсифікації результатів президентських виборів. Напередодні Нового року МЗС Білорусі повідомило про те, що не буде продовжено мандат місії Організації безпеки і співробітництва в Європі — мовляв, «оцінка результатів діяльності білоруського офісу ОБСЄ свідчить, що його мандат виконано». Хоча цілком очевидно, що насправді вирішальною в ухваленні цього рішення для Лукашенка стала інша — негативна — оцінка, яку спостерігачі від ОБСЄ дали організації виборчого процесу та підрахунку голосів, поданих на президентських виборах.