Анкета про Феміду

Учора відвідувачів усіх місцевих і апеляційних судів України зупиняли невідомі й пропонували заповнити анонімну анкету на Феміду. Серед шести запитань — в яких умовах люди перебувають у суді, якою є якість i доступність інформації, ефективність організації суду, а також чи є суд упередженим або навпаки — незалежним. Опитували, в першу чергу, пересічних громадян, а не лише суддів та інших учасників процесу — прокурорів, адвокатів тощо, як це було раніше.

Михайло Ратушний: Час повернути Україну українцям

Михайло Ратушний: Час повернути Україну українцям

Майже рік тому — 21 серпня 2011 року — на V Всесвітньому форумі українців головою Української всесвітньої координаційної ради було обрано Михайла Ратушного. За цей час новообраному голові та його команді вдалося у взаємодії з окремими нардепами внести законодавчі зміни щодо статусу закордонного українця (наразі відповідні посвідчення отримали вже 7 тис. бажаючих). Нещодавно уряд затвердив програму п’ятирічної підтримки закордонного українства, виділено більше 100 млн. грн. на ці потреби. Пан Михайло, на відміну від попередників, досить активно їздить за кордон. Одним з останніх відряджень було охоплено три країни Кавказу — Азербайджан, Грузію, Вірменію (при цьому, до першої з цих країн не доїжджала жодна делегація УВКР за роки незалежності). На зустрічах із діаспорою пан Ратушний не втомлюється повторювати, що національна ідентичність тримається на трьох стовпах — мова, школа, церква. Утім у самій Україні перший стовп днями було розхитано. Державу також мало хвилює участь заробітчан, які не змінили громадянства, у політичному житті країни. А тих українців, які взагалі народилися на чужині, влада не поспішає стимулювати до повернення на батьківську землю. Про все це голова УВКР розповів в ексклюзивному інтерв’ю «УМ».

«Хотіла б бути грузинкою...»

«Хотіла б бути грузинкою...»

«Добрий день! Підкажіть, де гора Лесі?» — саме так грузинською кілька разів питав у мешканців курортного Сурамі наш водій Алеко. У відповідь перехожі лише вказували рукою напрямок — у бік гори Зіндісі, яку грузини часто називають ще й Лесиною горою. Сама гора невеличка, але з неї відкривається гарний вид на Сурамі, та й дихається тут дуже легко. Воно й не дивно, адже цілющі властивості тутешнього повітря, просякнутого хвоєю, відомі далеко за межами Грузії. Саме цей кліматичний курорт свого часу лікарі рекомендували й авторці «Лісової пісні». Утім, 1 серпня 1913 року за новим стилем з першими променями сонця серце видатної доньки українського народу перестало битися...

І друга «розвалилася»?

І друга «розвалилася»?

Завтра Печерський райсуд столиці має продовжити розгляд другої справи, порушеної проти колишнього глави МВС Юрія Луценка за епізодом про нібито незаконну санкцію на стеження за одним із фігурантів справи про отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка. Минулої п’ятниці головуюча суддя Ганна Медушевська оголосила п’ятиденну перерву в судовому засіданні, до 25 липня. Причина: Луценко та двоє інших підсудних (його колишні підлеглі з Департаменту карного розшуку МВС Володимир Тарасенко і Олег Павленов) мають за цей час ознайомитись із новим обвинувальним висновком Генпрокуратури, яким значно пом’якшено вину всієї трійці. Такий відступ сторони обвинувачення одразу дав тактичну перевагу лідеру «Народної самооборони» та його захисникам. На їхню думку, «сфальсифікована справа розвалилася», а за новою кваліфікацією обвинувачення, її взагалі треба закривати за строком давності.

Купальська декларація

Купальська декларація

Задля акту об’єднання патріотичні сили обрали як символічну дату, так і знакове місце. Дата: 07.07.12, або день Івана Купала (в православній традиції — Іоанна Хрестителя). Тож не дивно, що форум патріотів розпочався у цей святковий день iз молитви та благословення на добру справу від Патріарха Київського і всієї Руси–України Філарета, яке передав учасникам отець Борис. Місце — Київський будинок вчителя на Володимирській, 57. Адже під світлими склепіннями цієї історичної будівлі не раз вирішувалася доля України в часи як Центральної Ради, так і Директорії УНР. Звучить гімн України, після чого делегати (поруч з активістами з регіонів можна було побачити і окремих народних депутатів від «Нашої України», колишніх «помаранчевих» «губернаторів» тощо) одноголосно підтримали Декларацію про об’єднання патріотичних і національно–демократичних сил України. Кількість пунктів у цій Купальській декларації також виявилася символічною — рівно сім.

«Юррова» перемога

«Юррова» перемога

Арешт екс–міністра внутрішніх справ Юрія Луценка наприкінці грудня 2010 року був безпідставним і порушує права людини. Таке рішення вчора оголосив Європейський суд iз прав людини, який також присудив скаржнику 15 тисяч євро компенсації від України. Сам Юрій Луценко, який звернувся до європейської Феміди зі скаргою ще півтора року тому, тепер вимагає від Президента Віктора Януковича та Генпрокурора Віктора Пшонки виконання цього рішення, а також притягнення до кримінальної відповідальності цілої низки посадовців Генпрокуратури та суддів, які «порушили його конституційні права, що виявилося у безпідставному арешті понад вісімнадцять місяців». Утім перемога Луценка над владою хоча і є першою з числа колишніх «закритих за ґратами» урядовців, але ж не є повною. Адже з–під варти його ніхто зараз не звільнить через вирок Печерського райсуду столиці, яким його засуджено до чотирьох років позбавлення волі. Хіба що після можливої конфіскації майна для родини Луценка будуть не зайвими виграні у влади 15 тисяч євро. Утім соратники Луценка сподіваються, що українська Феміда зважатиме на рішення колег зі Страсбурга вже при розгляді касації екс–міністра на вирок.

Футбол без терору

Футбол без терору

Вітчизняна спецслужба підбиває власні підсумки одразу після завершення Євро–2012 в Україні. «За висновками Антитерористичного центру СБУ, рівень терористичної загрози в Україні під час проведення фіналу Євро–2012 не змінився і був визначений, як низький, — повідомив учора керівник АТЦ, перший заступник голови СБУ Петро Шатковський. — Антитерористична система України спрацювала ефективно».

Кучму судитиме Європа?

Кучма у справi про вбивство Гонгадзе — не винен. Принаймнi вітчизняне правосуддя вже в третій інстанції підтвердило рішення Печерського райсуду столиці, яким ще півроку тому було визнано незаконним порушення слідчими ГПУ кримінальної справи щодо Леоніда Кучми.

Півтора мільйона за Філіпчука

Півтора мільйона за Філіпчука

Відшкодувати державі, згідно з рішенням суду, майже півтора мільйона гривень 61–річному екс–міністру охорони навколишнього природного середовища Георгію Філіпчуку допомогли патріотично налаштовані бізнесмени, зазначають джерела «УМ». Днями стало відомо, що протягом місяця (з кінця квітня до кінця травня 2012 року) на рахунки Держказначейства надійшло майже півтора десятка платіжних доручень, підписаних дружиною засудженого екс–урядовця Наталією Філіпчук.

По десять центів за кожного

По десять центів за кожного

У перший день літа керівники правоохоронних органів — голова СБУ Ігор Калінін, глава МВС Віталій Захарченко та Генпрокурор Віктор Пшонка відзвітували Президенту Віктору Януковичу про затримання чотирьох підозрюваних в організації вибухів у Дніпропетровську 27 квітня.