Українська влада напала на демократію,

Учора, коли в Україні стояла ніч, Державний департамент США вдарив по офіційному Києву гнівною заявою з приводу закриття радіо «Континент». «З великим занепокоєнням ми спостерігаємо за спробами української влади обмежити доступ громадськості до незалежної інформації, закриттям радіо «Континент» та зняття з ефіру радіо «Свобода», «Голосу Америки» та інших міжнародних радіомовлень, — це рядки із заяви речника Держдепу Річарда Баучера, розміщеної на сайті цієї інституції. — Це напад на демократію. Йдеться про дуже серйозну справу в рік виборів в Україні, коли потреба інформації з різних джерел є як ніколи необхідною». Резюме заяви Держдепу: «Українська влада повинна зупинити свою безперервну кампанію проти незалежних медіа, що прямо суперечить висловленим бажанням України до демократизації та більш тісного наближення до євроатлантичної спільноти», і в цьому ключі слід «негайно дозволити радіо «Континент» поновити мовлення».

«Заєць» утік з-під президентського кортежу

Учора Іван Рибкін зняв свою кандидатуру з президентської гонки. Це рішення, як наголосив екс-кандидат, прийнято без поради магната-вигнанця, фінансиста його виборчої кампанії Бориса Березовського, а мотив простий: «Не хочу бігти, як заєць, перед президентським кортежем». Про відмову від участі у виборах Іван Петрович заявив позавчора ввечері на прес-конференції у Москві, на яку він прибув фактично відразу після київської зустрічі з пресою. Київським журналістам він відмовився відповідати на питання щодо виборів.

Увімкнути третю швидкість!

Голосіївський місцевий суд Києва розглядав «справу 9 березня» п'ятнадцять місяців. На другій сходинці правосуддя — в суді Апеляційному — цій справі було відведено десь із десяток засідань. Третій щабель судової влади — Верховний Суд України — впорався із нею за півгодини.

Генпрокуратура секретів не видає

«Я чотири рази зустрічалася з Потебеньком, двічі — з Піскуном, і в мене немає ані сил, ані можливості щоразу їздити до Києва за викликом кожного нового Генпрокурора», — сказала вчора у телефонній розмові з кореспонденткою «УМ» Леся Гонгадзе. Тим більше, додала вона, що сенсу в подібних зустрічах за останні три з половиною роки, які минули з дня зникнення Гії, мати журналіста не бачить. Проте з Генеральної прокуратури пані Лесю продовжують наполегливо запрошувати на зустріч. Навіщо — про це їй не говорять, лише повторюють, що є необхідність її перебування у столиці. Однак те, що для одних є звичайною формальністю, стандартною слідчою дією, для матері Георгія обертається висотуванням останніх моральних сил.

Слухання тиші

Слухання тиші

Одним влучним пострілом було вбито всіх «зайців»: «пристави» з Укрчастотнагляду зняли 20-кілограмовий передавач — і замовкли в Україні Бі-Бі-Сі, «Німецька хвиля» «Польське радіо», «Голос Америки», «Громадське радіо», а також вигнана з ефіру «Довіри» «Свобода», яка планувала знайти прихисток на хвилях радіо «Континент». «Ворожим голосам» слід було б «розкладати яйця в різні кошики», але річ у тім, що в цій країні, окрім «Континенту», ніхто не хотів їх брати. Після останніх подій на радіо «Континент» уже остаточно стало зрозуміло: надавати медійний притулок західним голосам і вільним радіо не тільки небажано, а й небезпечно для здоров'я. Директор «Континенту» Сергій Шолох рятується від політичних переслідувань за кордоном в одній з європейських країн.
Третьому березня 2004 року, коли зо два десятки чоловіків з Укрчастотнагляду та дюжина міліціонерів прийшли на радіо «Континент» і, не пред'явивши жодного судового вердикту, вилучили передавач, передували зовсім невеселі детективні події.

Печать політреформи

Печать політреформи

Коли одразу після реєстрації (до речі, нинішня сесія відзначається просто рекордною кількістю вставлених у систему «Рада» карток — скажімо, вчора на табло «висвітилися» 442 народних депутати, та й в інші дні на ранковому засіданні це число рідко падає менше 430) спікер оголосив про вимогу двох фракцій оголосити перерву, декого з присутніх журналістів нервово пересмикнуло. Бо спогади про нескінченний марафон перерв, який тривав наприкінці минулого року при розгляді проектів змін до Конституції, ще надто яскраві. Але все обійшлося — через 30 хвилин парламентарії знову зібралися у залі і взялися до роботи. І хоча перерву «Наша Україна» та Блок Тимошенко брали явно для того, щоб порадитися про спільні дії при розгляді законів про пропорційні вибори, «наш» Микола Томенко, якому доручили виступати з інформацією про те, чим займалися опозиційні депутати на перерві, натомість зачитав заяву одразу від трьох фракцій («НУ», БЮТі та СПУ) з протестом проти тиску влади на ЗМІ.

Письменники об'єднають опозицію?

Письменники об'єднають опозицію?

Володимир Яворівський, Анатолій Погрібний, Дмитро Павличко, Михайло Косів зібрали в середу в УНІАН прес-конференцію, щоб, за їхніми словами, прорвати інформаційну блокаду навколо ІV позачергового надзвичайного з'їзду НСПУ, який відбувся 27 лютого в Києві і підтвердив повноваження голови Спілки письменників Володимира Яворівського. Справді, подія ,не тільки важлива, а й скандальна, парадоксальним чином «не зацікавила» більшість українських медіа — ні телеканали, ні газети, ні радіо навіть не обмовилися про факт проведення з'їзду. Це, як мінімум, не професійно, а як максимум — приховування інформації від громадян своєї країни. Як зізнався мені колега з однієї загальнополітичної газети, якого редакція відрядила написати інформаційний — мінімум емоцій — матеріал, у номер його не поставили — Адміністрація не веліла й словом згадувати про письменницький бунт проти влади. А раз у ЗМІ нічого не було, особливо в теленовинах, то й події, вважай, теж не було.

Ось тобi, СБУ, i Рибкiн день!

Ось тобi, СБУ, i Рибкiн день!

Учора в Україні знову побував Іван Рибкін, кандидат у президенти Росії, який на початку лютого дивним чином зник у Москві й несподівано знайшовся в Києві. Цього разу Іван Петрович завбачливо попередив Леоніда Кучму та Віктора Черномирдіна про свій візит. За словами Рибкіна, він приїхав до столиці України, аби «висловити вдячність підприємцю [Ігорю] Керезю та його друзям», який організовував його попередню поїздку...
Від кількості журналістів, які прийшли послухати російського гостя, конференц-зал УНІАН аж тріщав. Справа в тому, що напередодні скандал із рибкінськими пригодами у Києві набув нового повороту: російська преса опублікувала роздруківки деяких розмов самого кандидата у президенти Росії, його британсько-російського колеги Бориса Березовського, вищезгаданого Ігоря Керезя, а також народних депутатів із «Нашої України» — Давида Жванії, Романа Безсмертного та його двоюрідного брата Сергія. Із роздруківок випливало, що всі ці особи мали відношення до київських «вакацій».

Реформа — понад усе?

Заради того, щоб пошвидше провести конституційну реформу, «більшовики» з комуністами, а тепер уже й соціалістами готові на все. Зокрема й на те, щоб обмежити свої ж власні права й забрати у профільних парламентських комітетів право розглядати законопроекти про вибори за партійними списками. Учора Верховна Рада, попри протести «Нашої України» та БЮТi, ухвалила-таки постанову, якою доручила доробити законопроекти про вибори народних депутатів на пропорційній основі, вибори в органи місцевого самоврядування та вибори Президента України Тимчасовій комісії ВР з питань конституційної реформи.

Пенсійні маніпуляції «більшовиків»

Уряд прийняв рішення про підвищення розміру мінімальних пенсій з 1 січня 2004 року на 12 відсотків, а не на 4,2, як було вирішено раніше. Про це йшлося у виступі Прем'єра Віктора Януковича на позавчорашньому з'їзді Організації ветеранів України. А ще раніше Кабмін заявляв, що прийняті Верховною Радою закони про пенсійну реформу дадуть змогу з 2004 року в середньому збільшити пенсії на 25 відсотків.