Суд проти президента

У Єгипті, як і прогнозували експерти, починається протистояння (поки що переважно юридичне) між новообраним президентом–ісламістом Мохаммедом Мурсі і військовими, які після минулорічної революції тимчасово взяли повноту влади на себе. Позавчора Конституційний суд Єгипту скасував декрет глави держави про відновлення роботи парламенту. Нагадаємо, Вища військова рада розпустила його після рішення Конституційного суду про невідповідність парламентських виборів основному закону. Проте Мурсі минулої неділі наказав парламенту відновити роботу й постановив, що нинішнє скликання працюватиме доти, доки не буде ухвалено й імплементовано нову Конституцію.

Тропіки по–європейськи:

Тропіки по–європейськи:

Європа потерпає від страшенної спеки. У вівторок на розпечену сковорідку перетворилася Братислава, де стовпчик ртуті піднявся до 37 градусів Цельсія. У Словаччині вже зареєстровано два смертельних випадки, які безпосередньо спричинені спекою: у Кошице від зневоднення організму загинула 94–річна жінка, а у вівторок у Братиславі прямо за кермом помер 62–річний водій міського автобуса. Полегшення не приносять навіть різкі бурі. Словацька служба швидкої допомоги здійснила 190 виїздів до людей, які від спеки непритомніли. Позавчора температура у Словаччині зросла до 39 градусів. Синоптики оголосили найвищий ступінь загрози.

Президент проти прем’єра

У Румунії загострюється непримиренна ворожнеча між правоцентристьким президентом Траяном Басеску та новим прем’єр–міністром Віктором Понтою, який очолює опозиційний Соціально–ліберальний союз і має більшість у парламенті. СЛС прийшов до влади у травні цього року, після того як розпалася попередня правляча коаліція на чолі з Ліберально–демократичною партією. На початку цього тижня депутати від СЛС відправили у відставку пропрезидентських голів обох палат парламенту і, відчувши певне запаморочення від такого успіху, закликали й президента подати у відставку. Траян Басеску не дуже популярний у народі з огляду на те, що саме він на вимогу Міжнародного валютного фонду та Євросоюзу з 2010 року запроваджує в державі суворі заходи економії.

Неочікувані гості

Після відходу від влади попереднього президента Франції Ніколя Саркозі дедалі більше притискає правосуддя. Як учора повідомив адвокат екс­президента, напередодні поліція провела обшуки в паризькій резиденції та офісах Сарко — у рамках розслідування звинувачень про джерела фінансування його президентської кампанії 2007 року. Екс­главу держави, який тоді лише боровся за цю посаду, звинувачують у тому, що він незаконно отримував кошти від найбагатшої жінки Франції — спадкоємиці косметичного гіганта L’Oreal Ліліан Бетанкур.

ВАК знайшов «частинку Бога»

ВАК знайшов «частинку Бога»

Науковці з Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН) повідомили про відкриття нової субатомної частинки, яка відповідає властивостям бозона Хіггса — так званої «частинки Бога». Результати експерименту було оголошено вчора вранці у штаб­квартирі ЦЕРНу в Женеві, де розташований Великий адронний колайдер. Як повідомляє Бі­Бі­Сі, журналісти й науковці зустріли це повідомлення оплесками. Пошуки бозона Хіггса тривали 45 років, упродовж яких фізики намагалися експериментально довести існування цієї частинки, яка може пояснити, чому матерія має масу. Відкриття було зроблене на CMS — одному з двох детекторів для пошуку бозона на Великому адронному колайдері (ВАК). Повні результати з іншого детектора — Atlas — підтвердили ці результати. Тепер залишається тільки переконатися, що відкрита частинка — це справді «той самий» бозон Хіггса.

Успіхів, онучку...

Успіхів, онучку...

Минулої неділі Мексика обирала президента, парламент, губернаторів та місцеву владу в шести з 31 штату. З огляду на місцеву специфіку (спека, сієста...), виборчі дільниці були відчинені для голосування з 15.00 до 1–ї години ночі понеділка за місцевим часом. Попри те, що станом на вчора по обіді голоси ще рахували, прізвище переможця президентських перегонів сумніву вже фактично не викликало — більшість виборців підтримали лідера опозиційної Інституційно–революційної партії Мексики Енріке Пенью Ньєто (у перекладі з іспанської його прізвище означає «онук»). Сам він почав святкувати перемогу вже після оголошення результатів екзит–полів.

Щастя «з пробірки»

П’ять мільйонів — саме стільки «дітей iз пробірки» на сьогодні живе у світі. Такі дані було оприлюднено на вчорашній конференції з народжуваності, яка відбувається у Туреччині, повідомляє Бі–Бі–Сі. Делегати конференції вітали цю цифру як «надзвичайне досягнення» у справі лікування безпліддя.

Новий етап. Принаймні для Чорногорії

У Брюсселі триває дводенний саміт Євросоюзу на найвищому рівні. На порядку денному, вже традиційно останніми роками, криза, проте готових рішень немає й надалі. За два дні до початку саміту міністри фінансів чотирьох ключових країн єврозони зустрілися в Парижі на незаплановані «аварійні» перемовини. Міністр фінансів Франції П’єр Московічі заявив, що саміт повинен закласти основи для переходу «на другий етап розвитку євро».

Та, що заснула у Нью–Йорку

Та, що заснула у Нью–Йорку

У Нью–Йорку на 72–му році пішла з життя американська режисерка, сценаристка та письменниця Нора Ефрон. Як повідомив газеті «Нью–Йорк таймс» син померлої Джейкоб Бернстайн, його мати померла внаслідок запалення легенів, спричиненого гострою лейкемією.

Чи хоче Анкара війни?

НАТО рішуче засуджує дії Сирії, яка минулої п’ятниці збила турецький військовий літак. Із відповідною заявою вчора по завершенні засідання Ради Північноатлантичного Альянсу в Брюсселі виступив Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. Засідання було скликано на вимогу Туреччини, яка також звернулася з листом, у якому засуджує дії Сирії, до Ради Безпеки та Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Пан Кі Муна. З’ясувалося також, що інцидент із винищувачем F–4 Phantom, який збили сирійські сили протиповітряної оборони, був не єдиним на кордоні з Туреччиною — минулими вихідними ППО Сирії випустила ракети в напрямку ще одного турецького літака, що виконував патрульну місію.