Немає в революції кінця?

Немає в революції кінця?

На площі Тахрір уперше за три тижні замість людського моря залишаються лише окремі невеличкі групки. Учора головний каїрський майдан повністю відкрили для автомобільного руху — вулиці єгипетської столиці потроху повертаються до «нормального», «дореволюційного» життя.

Два дні Єгипет святкував перемогу. Революціонерам таки вдалося втілити в життя гасло «Геть Мубарака!» — президент, який правив країною впродовж 30 років, подав у відставку. Всю владу Хосні Мубарак передав Вищій військовій раді на чолі з міністром оборони Хусейном Тантаві, яка має забезпечити стабільність під час перехідного періоду й підготувати країну до вільних демократичних виборів.

За Конституцією Єгипту, в разі відставки президента його повноваження до нових виборів має виконувати спікер парламенту, тож розвиток подій можна розцінювати як військовий переворот. З іншого боку, «тахрірські» протестувальники не раз наголошували, що вимагають відставки не лише президента, а й «усього режиму», одним із втілень якого вважали й повністю підконтрольний главі держави парламент. І хоча номінально каїрський «Майдан» стояв за прихід демократичної цивільної влади, першими кроками військового керівництва революціонери мали бути задоволені: у неділю Вища рада оголосила про розпуск парламенту й призупинення дії Конституційного суду та самого основного закону, який потребує змін у бік демократизації державного устрою. Їх упродовж десяти днів має запропонувати спеціальна комісія. Уряд поки що фунціонує. У країні оголошено перехідний період, який «триватиме або шість місяців, або до проведення президентських виборів».

Піднебесна наступає

Уряд Японії офіційно визнав, що поступився Китаю другим у світі місцем за обсягом внутрішнього валового продукту. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, про це свідчать опубліковані в Японії дані про обсяг ВВП за четвертий квартал та загалом 2010 рік. Згідно з цим звітом, ВВП Країни Східного Сонця за минулий рік становив 5,474 трильйона доларів, тоді як ВВП Піднебесної імперії вийшов на рівень 5,8 трильйона доларів. Економіка Японії постраждала від зниження експорту та споживацького попиту, а в Китаї триває бум промислового виробництва. На думку експертів, у разі збереження нинішніх темпів економічного зростання КНР випередить світового економічного лідера — Сполучені Штати Америки — приблизно через десять років.

Не прощавай, зброє

Минулої неділі у Швейцарії відбувся референдум щодо запровадження жорсткішої системи ліцензування продажу та зберігання вогнепальної зброї. З відповідною ініціативою ще 2007 року виступила неурядова організація з протидії поширенню вогнепальної зброї, яку підтримали лівоцентристські партії, жіночі та пацифістські рухи. Але пропозиція не пройшла: «за» висловилися лише 43,7 відсотка громадян, що взяли участь у референдумі, «проти» — 56,3 відсотка. Явка становила 48,8 відсотка виборців.

Як у Єгипті — не вийде?

Як і передбачали експерти, після Тунісу та Єгипту «революційна лихоманка» охоплює все нові й нові арабські країни. Минулої суботи на антиурядові мітинги вийшло населення Алжиру та Ємену. Втім ці протести тривали недовго: не надто церемонячись із протестувальниками, влада направила проти них поліцію.

Джентльмени зачекають

Джентльмени зачекають

53–тя церемонія вручення найпрестижніших у світі музичних нагород «Греммі», яка позавчора увечері відбулася в Лос–Анджелеській залі «Стейпл сентер», запам’яталася яскравим шоу й відсутністю несподіванок. Загалом «Греммі» вручають у більш ніж ста номінаціях, але найпрестижнішими вважають категорії так званої «великої четвірки»: «Найкращий альбом», «Най–
кращий запис», «Найкраща пісня» та «Найкращий новий виконавець».

Франклін знову «помолодшав»

Франклін знову «помолодшав»

Федеральний резерв США вчора запровадив в обіг нову стодоларову банкноту, яка виготовлена за високими технологіями і має ще надійніший захист від підробок. Як повідомляє сайт CNNmoney.com, випущено понад 1,1 мільярда нових купюр, тобто загальна сума емісії становить більше 110 мільярдів доларів. Досі у світі циркулювали 6,5 мільярда банкнот попередніх дизайнів номіналом 100 доларів.

І була революція по всій землі єгипетській...

Сьогодні в Єгипті — третя з початку масових антипрезидентських виступів 25 січня «п’ятниця гніву». По п’ятницях правовірні мусульмани не працюють, тому на площу Тахрір у Каїрі та вулиці інших міст — осередків протесту — може прийти значно більше людей, ніж у будній день. Хоча куди вже більше — під час велелюдного мітингу ввечері минулої середи сотням тисяч демонстрантів уже не вистачило місця не лише на «Майдані», а й у прилеглих кварталах. Тепер революційні намети розбито вже й довкола будівлі парламенту, який опозиціонери небезпідставно вважають одним із осередків владної корупції.

Тероризм iз дитячим обличчям

За інтенсивністю терористичних атак Пакистан наздоганяє Ірак та Афганістан. Учора вибух пролунав на тренувальній базі пакистанської армії в місті Мардан, що в північно–західній провінції Хибер–Пахтунхва. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, загинула щонайменше 31 людина, понад 40 отримали поранення. Мішенню пакистанських терористів є передусім військовослужбовці. Але в учорашньому теракті вражає інше: його здійснив одягнений у шкільну форму хлопчик–підліток. Відповідальність за атаку одразу взяли на себе таліби.

Люстрація дідів

Чеський парламент має намір урізати пенсії колишнім комуністичним функціонерам та співробітникам комуністичних служб безпеки. Вивільнені кошти законодавці планують спрямувати на збільшення пенсій колишнім дисидентам та поповнення фонду солідарності, з якого виплачують компенсації жертвам комуністичних репресій. Як повідомляє чеська інформагенція ЧТК, про повну підтримку відповідного законопроекту вже заявили всі три політичних сили, що входять до правлячої коаліції: Громадянська демократична партія (ГДП), рух «Традиція відповідальності Просперіті 09» (ТОР 09) та угруповання «Публічні справи».