Вірші у русі, міміці й голосі

У понеділок у Спілці письменників Світлана Йовенко, Володимир Базилевський і Анатолій Качан згадували поета, прозаїка, кінорежисера, актора, шістдесятника, учня Довженка Миколу Вінграновського. Вечір його пам'яті можна вважати запізніло ювілейним — 70 років поету виповнилося б 7 листопада 2006-го, але дата ця пройшла тихо-камерно-негучно, і в Спілці колегу не вшановували. Натомість учора зала Будинку літератора була повною — прийшли навіть такі відомі дівчата з іншого «мистецтва», як співачка Катя Чілі та художниця Оксана Чепелик: чи так усіх цікавили спогади колег про «осіннього Миколу», чи вистава «Заповітне» театру «Мушля» керівник Сергій Архипчук) за поезією Миколи Степановича Вінграновського.

«Мабуть, у Бога мало хороших бардів...»

«Мабуть, у Бога мало хороших бардів...»

24 лютого в Будинку вчителя відбувся концерт-присвята Тризубому Стасу. У цей день відомому барду виповнилося б 59 років — не дожив він до іменин три тижні, його друзі й колеги, здибані здебільшого на «Червоній руті» і луцьких «Оберегах», організували концерт «Тризубий Стас збирає друзів» і домовилися не сумувати й не тужити, а згадати веселого Станіслава Івановича хорошою піснею.

«Книжка року» без Гран-прі

«Книжка року» без Гран-прі

У суботу в Українському домі вручали грамоти і цукерки переможцям щорічного рейтингу «Книжка року». Вперше за вісім років існування цього «пізнавально-роз'яснювального» заходу, крім власне церемонії оголошення переможців у семи номінаціях і визначення однієї найкращої книжки України за минулий рік, акція «обросла» супутніми заходами — наприклад, міні-виставка-продаж, на якій можна було купити книжки за ціною видавництва. Дрібниця, а приємно, бо ця ціна, між іншим, суттєво відрізняється від магазинної. Приміром, тритомник Фернана Броделя на стенді видавництва «Основи» коштував всього 60 гривень, а «Історія Європи» Нормана Дейвіса — 98. Хто скуплявся в книгарнях, той оцінить. Решта заходів — також міні: міні-лотерея із 8 книжок, міні-аукціон із 6 лотів, міні-фотовиставка «Сучасні українські літератори» очима «Книжник-review», міні-концерт «Дахи-Брахи», мінімум людей з вулиці, які завітали на свято найкращих книжок. Вхід на церемонію нагородження здійснювався за запрошеннями, але коли видавці, письменники і журналісти пред'явили запрошення і зайшли до концертної зали, «пересiчних читачiв» не залишилося зовсiм.

Плани на моду

Плани на моду

Дизайнери вічно поспішають випередити час. Подумати тільки, ніби вчора ми відсвяткували Новий, 2007 рік, а лондонські, нью-йоркськi, міланські тижні моди вже запропонували свої образи на осінь і наступну зиму 2007— 2008 років! За Парижем вступає Київ, з 14 по 20 березня в павільйоні «Альта-Експо» відбудеться низка акцій, об'єднаних подіумом UFW. Якраз напередодні я розмірковувала про те, як це потужно для будь-якого заходу мати довгу історію — 57-й Берлінський фестиваль, наприклад, або 52-а Венеціанська бієнале, аж раптом з'ясувалося, що цієї весни український тиждень прет-а-порте пройде вдвадцяте. Стабільність, одначе.

Дива не сталося

Щоб із 38 претендентів на найпрестижнішу державну нагороду в галузі літератури і мистецтва вибрати десятку най-най, 16 членів комітету із Національної премії ім. Т. Шевченка (троє були відсутні) у минулу п'ятницю засідали вісім годин. Голосували п'ять разів.

«Поема про море» на Гранд Каналі

«Поема про море» на Гранд Каналі

Серед 8 художників, які представлятимуть Україну на 52-му Венеціанському бієнале (з 7 червня по 21 листопада), — 4 іноземці і 4 вітчизняних митці, які не живуть в Україні. Комісар українського павільйону (він же президент PinchukArtCentre) Пітер Дорошенко і куратор української експозиції (він же куратор PinchukArtCentre) Олександр Соловйов в один голос кажуть, що вибирали художників не за географічним принципом, а за художнім результатом. А іноземні «зірки» contemporary art — дань тенденції до глобалізації.

Жанна Боднарук. Триптих

Жанна Боднарук. Триптих

Відразу після Нового року, у січні співачка Жанна Боднарук одночасно видала три нових альбоми. 12 «евергрінів» чотирма мовами із репертуару Селін Діон, Едіт Піаф, Френка Сінатри, Адріано Челентано, Уїтні Хьюстон на диску All the best — це раз. Сімнадцять власних пісень включно із реміксом знаменитого «Басаврюка» Андрія Шустя, танцювальним реміксом «Червоної рути», соло на гітарі Сергія Чантурії в пісні на власну музику «Передчуття весни», єдиною в репертуарі співачки пісні російською мовою «...На украинском языке» на слова відомого київського поета Леоніда Кисельова в альбомі «Стежка до раю» — це два. І 14 «колективних» творів — дуетів, тріо і навіть один квартет — в альбомі «Разом з друзями» — це три. Якщо врахувати, що останній раз Жанна випускала альбом п'ять років тому — це царський подарунок для меломанів, причому подарунок на всі смаки. Чому така неекономна щедрість, запитали ми при нагоді у заслуженої артистки України.

Ультрасмерть у російській культурі

Ультрасмерть у російській культурі

«В комнате с белым потолком, с правом на надежду» у Лондоні, в Королівській лікарні Масден, у неділю о 10-й ранку відійшов у справедливіший світ Ілля Кормільцев. 47-річний рок-поет, автор текстів групи «Наутілус Помпіліус», хімік за освітою, перекладач, засновник радикального видавництва «Ультра. Культура» згорів за три місяці — приїхавши в Лондон, він просто на вокзалі упав і забив хребет. Лікарі британського госпіталю Сен-Томас діагностували рак хребта четвертої стадії. У Росії на лікування Кормільцева зібрали 1 мільйон 700 тисяч рублів, але потрібні були хороші фахівці і новаторські методики лікування.

Золоті медалі мистецтволюбцям

Золоті медалі мистецтволюбцям

У минулу п'ятницю у Національному художньому музеї України ждали своїх меценатів — простелили червону килимову доріжку аж на сходи, якими піднімаються до музею, приготували коктейль-екскурсію і виступ Богдана Ступки, запросили музикантів, зробили золоті медалі й налили частування. Та червона доріжка зіграла злий жарт з українськими журналістами — тест на совковість не пройшов ніхто: всі намагалися або обабіч доріжки ступати, або однією ногою наступати, або бочком-бочком по доріжці, яка не їм простелена.

Мете, а на душі ні се, ні те...

Мете, а на душі ні се, ні те...

24 лютого Станіслав Щербатих — це справжнє прізвище відомого барда — мав відсвяткувати 59-й день народження, але доля розпорядилася по-іншому. У неділю дружина повернулася з Івано-Франківська і побачила у квартирі тіло співака, за попередніми висновками, Тризубий Стас помер раніше, можливо, в середу-четвер, але, оскільки вдома нікого не було, дізнатися про це не було ніякої можливості. Виявилося, що у Стаса останнім часом було 2 інсульти, про які він майже нікому не говорив, третій і збив його з ніг остаточно. Втрату цього талановитого, розумного, іронічного чоловіка, найвідомішого українського барда нам ще треба усвідомити й оцінити.