Ви на суші? А ми з моря...

Ви на суші? А ми з моря...

Західні експерти, які на початку військової операції «Одіссея. Світанок» пророкували швидку перемогу міжнародної коаліції та лівійських повстанців, знову чухають потилиці: Муаммар Каддафі й далі гне своєї, наступаючи на позиції повстанців попри всі бомбардування й руйнування. Перспектива повторення восьмирічної іракської війни стає дедалі реальнішою, тому, як і слід було очікувати, міжнародна «антилівійська» коаліція вирішила порушити умови резолюції Ради Безпеки й напасти на Лівію не лише з повітря, а й з моря — що майже напевне передбачає й атаку на суші. Учора з цією метою Сполучені Штати Америки спрямували в район Середземного моря 4 тисячі моряків та морських піхотинців на кораблях–амфібіях, які «однаково придатні як для гуманітарної місії, так і для військових операцій».

Євро покотилося вниз

Уряд Португалії на чолі з прем’єр–міністром Жозе Сократешем подав у відставку. Напередодні парламент уже вчетверте за цей рік відхилив урядовий план заощаджень, необхідний для отримання фінансової допомоги від Євросоюзу. А без цієї допомоги Португалія вже не може вийти з жорсткої фінансової кризи. Урядова програма, зокрема, передбачала низку заходів із метою скорочення бюджетного дефіциту до 4,6 відсотка від ВВП ще цього року, а у перспективі — до трьох відсотків, як це передбачено європейським Пактом про стабільність. Скоротити бюджетні витрати планували за рахунок скорочення допомоги з безробіття, збільшення податкового навантаження й транспортних тарифів. У відповідь країною прокотилася хвиля демонстрацій.

Дражнила коза вовка

У Єрусалимі знову підвищено рівень терористичної загрози — після того як позавчора там було здійснено найбільший за кілька останніх років теракт. Вибух пролунав у другій половині дня на автобусній зупинці в одному з людних районів міста. Залишена в сумці на тротуарі бомба, начинена металевими кульками, спрацювала в той момент, коли до зупинки під’їхав автобус. Загинула 60–річна британська туристка, понад 30 людей отримали поранення різної тяжкості. Прем’єр–міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху був змушений затримати виліт до Москви, куди відбував із робочим візитом. Глава уряду провів нараду з керівництвом служб безпеки, по завершенні якої пообіцяв вжити активних контрзаходів проти терористичних груп і мститися за будь–який напад на ізраїльських громадян.

Повернення до Дому

Повернення до Дому

«Народний дім у Перемишлі — це історія, сьогодення і, сподіваємося, наше майбутнє», — у розмові з «Україною молодою» голова Об’єднання українців Польщі Петро Тима радіє події, яка днями відбулася біля західного кордону України: після 65 років перебування у власності Польщі перемишльський Народний дім знову став майном української громади. Міська влада продала будинок Об’єднанню українців Польщі, взявши за це символічну плату — 1 відсоток від вартості нерухомості (угода обійшлася у 30 тисяч злотих — це близько 82 тисяч гривень).

Два кроки вперед, один — назад

На аварійній АЕС «Фукусіма–1» в Японії тривають роботи з відновлення систем енергопостачання та охолодження реакторів. Фахівці підключили силові кабелі до всіх шести енергоблоків станції, і тепер охоло­дження реакторів буде здійснюватися більш ефективно, ніж під час поливання їх морською водою з пожежних машин та гелікоптерів. Становище на «Фукусімі–1» поступово стабілізується, але майже щодня не обходиться без відкату назад із відвойованих у радіаційної катастрофи позицій. Учора вранці поблизу станції знову стався сильний землетрус потужністю понад шість балів за шкалою Ріхтера. За повідомленнями інформагенцій, підземні поштовхи не призвели до подальших руйнувань на АЕС, але над третім реактором з’явився густий чорний дим, і персонал укотре довелося евакуювати. Цей реактор особливо небезпечний, бо працює на суміші урану з плутонієм, яка в разі пожежі або вибуху виділяє значно щільніший радіоактивний шлейф, ніж уранові паливні стержні.

Беріть приклад iз Грузії!

Президент Парламентської Асамблеї Північноатлантичного Альянсу Карл Ламерс запропонував провести в Грузії конференцію за участю ПА НАТО та представників країн Північної Африки. Про це вчора після зустрічі з Ламерсом, який перебуває з візитом у Тбілісі, повідомив журналістам віце–прем’єр Грузії, держміністр з європейської та євроатлантичної інтеграції Георгій Барамідзе. Барамідзе заявив, що «радий і гордий» отримати пропозицію провести міжнародну конференцію такого представницького рівня. «У ході розмови було наголошено, що Грузія може відіграти роль моделі в сенсі успішних реформ не лише для Східної Європи, а й на тлі процесів, які відбуваються на Півночі Африки, для тих країн, що намагаються стати на шлях демократії», — зазначив держміністр.

Прощання з Клеопатрою

Прощання з Клеопатрою

Вона так і не встигла вийти заміж удев’яте, не зіграла в багатьох фільмах, у яких могла б зіграти, не змогла остаточно позбавитися залежності від алкоголю. Одна з найпрекрасніших жінок минулого сторіччя, легенда Голлівуду Елізабет Тейлор померла вчора у лос–анджелеському медичному центрі «Седар–Синай» від серцевої недостатності.

Лівія розбрату

Лівія розбрату

«На вулицях лежать десятки тіл — не лише дорослих, а й дітей. Лікарню розбомбили, моїм вдалося лише повідомити, що вони сидять удома й бояться вийти на вулицю». «У моєї мами, яка працює в госпіталі у Мізді, все нормально — військових дій там немає». «Врятуйте — допоможіть зв’язатися з дочкою! З неділі не можу до неї додзвонитися — очевидно, авіація розбомбила антени мобільного зв’язку, інтернету теж немає...»

Такими розпачливими повідомленнями обмінюються на форумах в інтернеті родичі українських медиків, які працюють у буремній Лівії. Після початку воєнної операції «Світанок Одіссея» зв’язок із нашими співвітчизниками в Тріполі, Місураті, Збеї, Мізді й тим паче опозиційному Бенгазі фактично урвався. Україна вживає заходів для їх евакуації, проте організувати її нелегко, адже багато хто не має можливості навіть повідомити про місце свого перебування.