Декасьянізація Росії

Декасьянізація Росії

Позавчора надвечір російський президент Володимир Путін оголосив про дивне, як його оцінюють зараз у цій країні, рішення про відставку уряду. Дивне насамперед тому, що новий президент, котрого росіяни оберуть 14 березня і котрим, безсумнівно, стане Путін, мусить сформувати новий уряд (або пролонгувати дію нинішнього). Російський керівник мотивував свої дії досить туманно. «Те, що відбувається, — це практично плановий захід. Навіщо це було влаштовувати за три тижні до виборів? На це у мене є дві причини — політична й адміністративно-організаційна», — цитує РІА «Новости» президента РФ. Утім Путін так і не конкретизував жодної зі згаданих мотивацій. Найпопулярніша версія в обговоренні політологів — В.В.П. остаточно розпрощався з єльцинською епохою, відсторонивши від посади Касьянова — грамотного функціонера ще «часів Бориса Миколайовича». Єдине, що достеменно відомо росіянам на сьогоднішній день, — це те, що в.о. прем'єр-міністра став Віктор Христенко, який піднявся по службових сходинках на один щабель вище.

Громадянська мужність і ремонт квартири

Секретар РНБО України Володимир Радченко переконує, що демарш скандально відомого генерала Кравченка має побутовий характер — мовляв, «викривальник режиму» хотів ще попрацювати в Німеччині, аби заробити на ремонт квартири. Має побутові претензії до Валерія Кравченка і МЗС України, адже колишній радник українського посольства у ФРН не здав службове майно: мобільний телефон та автомобіль.

Настанови пана Наполеона для України

Настанови пана Наполеона для України

Високопредставницька міжнародна конференція «Україна в Європі та в світі», що проартикулювала головні стратегічні питання для держави (якою Україна стане завтра і як їй від цього самовберегтися?), запізнилася щонайменше на півтора року. Українці заговорили вже зовсім різними політичними діалектами. Тож навряд чи знайдуть спільну мову за «круглим столом», про потребу якого натякнув у своєму вступному виступі Прем'єр-міністр Віктор Янукович. Це не був той конкретний, реальний дубовий стіл, історичний стіл, за яким вели переговори «Солідарність» з комуністичною польською владою у 80-ті роки, що його пропонував півтора року тому — восени-2002 — президент Польщі Олександр Кваснєвський українській владі та опозиції. Це, швидше, була просто красива фраза, «біжучий рядок» у зачитаному тексті, конкретизувати який Віктор Федорович не захотів навіть для преси, не кажучи вже про учасників конференції, з котрими Прем'єр радо розпрощався відразу після виступу. Про ілюзорність цієї буцімто пропозиції свідчить і найбільший курйоз конференції. Так, зачитуючи текст виступу, половина якого була присвячена критикуванню опозиції, на фразі «ми мали б успіх, якби опозиція не блокувала дії влади», зал відверто засміявся — і Віктор Янукович засміявся разом з усіма. Кумедність ситуації була настільки непоборною, що Прем'єр навіть не пробував удавати з себе актора і дочитував текст, ледве стримуючи сміх.

На «Кольчугу» одягли ядерний рюкзак?

Наші експерти вважають безпідставними звинувачення арабської газети «Аль-Хаят», яка стверджує, що у 1998 році якісь «українські вчені» продали «Аль-Каїді» тактичну ядерну зброю. Ця публікація, найімовірніше, є спланованою проти України інформаційною операцією, вважають у Центрі досліджень армії, конверсії і роззброєння.

Частини тіла

Брат керівника президентської канцелярії Віктора Медведчука Сергій, згідно з указом Президента Кучми від 12 січня, став заступником голови Державної податкової адміністрації України, але при цьому так і не дочекався указу про звільнення з попередньої посади. Отже, маємо наразі цікаву ситуацію: одна й та сама особа є сама собі й керівником, і підлеглим, адже Медведчук-молодший водночас і заступник голови ДПА всієї держави, і керівник Львівської обласної податкової. Частини тіла пана Сергія, виходить, такі великі, що можуть перебувати водночас на двох кріслах у різних куточках чималої держави.

Не кажи «Гооп», поки не вступиш

Перша зустріч Костянтина Грищенка з новим Генеральним секретарем НАТО, голландцем Яапом де Гооп Схеффером, відбулася під час робочого візиту українського міністра закордонних справ до Бельгії, у столиці якої й базується штаб-квартира Північноатлантичного альянсу. Міністр Грищенко, як передає УНІАН, пообіцяв, що цьогоріч Україна приділятиме особливу увагу співпраці з НАТО, і поінформував Генсека про підготовку проекту цільового Плану дій Україна — НАТО, який знаходиться вже на завершальній стадії. Також Грищенко передав Схефферу запрошення від Президента Леоніда Кучми відвідати Київ.

Кордон на мокрому місці

Пресовий резонанс від підписаного Леонідом Кучмою та Володимиром Путіним «керченського» договору значно більший у Росії, ніж в Україні. Висновки, які роблять російські мас-медіа, як не прикро це споглядати, — коректніші і чесніші за ті, на які не вельми розщедрилися наші українські колеги, насамперед телевізійники. Дива в цьому немає, адже для офіційного Києва і того велетенського сегмента вітчизняних ЗМІ, якими опосередковано керує Банкова, вигідно подати останні домовленості президентів у такому світлі: Кучма відстояв необхідність кордону на Азові, а Керч-Єнікальським каналом довелося пожертвувати для отримання подальших дивідендів від СП щодо його спільного з росіянами використання, яке невдовзі буде створено.

Оборона Керчі

Учора в Керчі зустрічалися президенти України та Росії, які, за попередніми офіційними повідомленнями, планували вирішити проблемне питання щодо розподілу морських територій в Азові та Керченській протоці. За інформацією інтернет-видання «Главред», Леонід Кучма та Володимир Путін планували підписати документ, напевно, у формі заяви, про спільне використання Керч-Єнікальської протоки, тієї самої, що відділяє Тузлу від материкової України і яка приносила досі в казну тільки нашої держави непогані гроші у вигляді лоцманського збору за прохід суден з Чорного в Азовське море. Коли це число «УМ» готувалося до друку, результати перемовин президентів ще не було оприлюднено, але якщо Кучма таки погодиться на спільне використання Керч-Єнікальського каналу, то це буде очевидним відступом України. І не стільки фінансовим, скільки політичним і стратегічним, позаяк спільність прав на цю протоку може потягнути за собою і задоволення вимог Москви щодо морських кордонів. Власне, подібне рішення стало б першим у низці російських вимог зі спільного використання Азова.

Новорічне послання Леоніда Даниловича Володимиру Володимировичу

Сьогодні, як повідомила напередодні прес-секретар Леоніда Кучми Олена Громницька, в Криму відбудеться зустріч президентів України та Росії. Вітчизняна преса дивується (принаймні та, яка ще може собі дозволити розкіш дивуватися поведінкою біляпрезидентових чиновників), чому про запланований заздалегідь саміт було офіційно заявлено в останній перед зустріччю день. Утім відповідь знаходиться просто: вочевидь, Київ дуже хотів, аби для обговорення не вельми приємної для українських перспектив зустрічі ЗМІ мали якнайменше часу.

Свято «зі сльозами на очах»

День української дипломатії — трохи незвичне свято — запровадив чотири роки тому тодішній міністр закордонних справ Борис Тарасюк, приурочивши його до першого визнання України на міжнародній арені у 1918 році. Тоді ж, власне, «славних пращурів великих правнуки» і згадали імена перших українських міністрів, зокрема і найпершого, доби УНР — Олескандра Шульгина. Учора до встановленої на честь Шульгина меморіальної дошки на київській вулиці Терещенківській покладав квіти нинішній міністр Костянтин Грищенко.