Це теж було в Краснодоні

Це теж було в Краснодоні

Червона армія увійшла в Краснодон 14 лютого 1943 року, а вже 16-го дивізійна газета надрукувала замітку про місцеве комсомольсько-молодіжне підпілля, учасники якого були закатовані фашистськими окупантами. Отже, ці замітки можна вважати приуроченими до дня започаткування міфу про «Молоду гвардію». Хоча це не зовсім так — просто кореспондента «УМ» зацікавили дещо інші аспекти в цій історії, на які, наскільки відомо, фахівці уваги не звертали.

«Біг-морду» — за «біг-бакси»

Якщо в Луганську дивитися не під ноги, а трохи вище голів перехожих, то може скластися враження, що це цілком сучасне місто. Навіть надсучасне — в ньому всюди навішано силу-силенну бігбордів, лайтбоксів та різноманітних «розтяжок». Їх із розрахунку на квадратний метр стільки, що, напевно, такого не зустрінеш у жодному місті Європи, Америки чи Азії. Як і півтора року тому, сьогодні на цих щитах розміщено переважно політичну рекламу, однак є й певна відмінність: сьогодні вже не з кожного дивиться кандидат на прізвище «Тому що». Сьогодні трапляються емблеми партій, які не мають жодного вiдношення до цього кандидата. Хоча й не так часто...

За мандатом нічого не страшно?

За мандатом нічого не страшно?

Якщо хтось відчуває ностальгію за старими добрими часами дідуся Кучми — ласкаво просимо до Луганська. Хто забув — пригадає все, починаючи від суцільної «голубизни» телеекранів і закінчуючи примусовим відстоюванням «трудових колективів» на такого ж кольору мітингах. Щоправда, є й певна відмінність: народ уже не відчуває колишнього страху перед уламками старого ладу. А тому, скажімо, останній «мітинг» під гаслом «Народ і Тихонов — єдині!» особливого враження не справляв. Ані чисельністю, ані темпераментом тих, кого зігнали під стіни облради. До того ж картинку «одностайності» псували доволі численні — як на досі ще напівсонну Луганщину — помаранчеві прапори «Нашої України» і жовті — «Пори». Ці партії до того розперезалися, що висунули «альтернативне» гасло: «Тихонова — на нари!». А вхідні двері адміністративної будівлі заклеїли папірцями із «порадою» народним обранцям: «Кримінальні депутати, не ховайтесь за мандати».

Кінець алчевської «мерзлоти»

Кінець алчевської «мерзлоти»

Дванадцять днів дав на вирішення «алчевської» проблеми Президент Віктор Ющенко. Сьогодні цей термін закінчується. Чи буде тепло в домівках городян? Станом на вчорашній день без теплопостачання залишався ще 151 будинок. І хоча відновні роботи тривають у місті цілодобово, ремонтники навряд чи встигнуть. Річ у тім, що у цих 134 будинках останні кілька років тепла в необхiдних обсягах не було — люди просто жили з холодними батареями. А отже, в цих будівлях йдеться не про відновлення тепломережі, а про її будівництво фактично з нуля...

Холодна облога

Холодна облога

Усього дванадцять діб дав на вирішення «алчевської» проблеми Президент України Віктор Ющенко, побувавши в «холодному» місті в понеділок. А поки в домівки алчевців прийде тепло, дітей керівництво держави та області вирішило вивезти в «Артек» та інші санаторії разом з учителями. Вирішується навіть питання про те, щоб тимчасово вивезти родини, які цього побажають, з дітьми в інші регіони. Тим часом відновленням комунальної системи міста займається майже 2,5 тисячі людей, які приїхали рятувати Алчевськ з усіх куточків України.
На зустріч із Президентом мешканці Алчевська почали збиратися за кілька годин до оголошеного часу. Що, власне, не дуже й дивно: температура в їхніх квартирах у цей день практично дорівнювала температурі повітря на вулиці. Після щойно пережитих тридцятиградусних морозів мінус три-чотири градуси здавалися спекою. До того ж у багатьох квартирах луснули не лише батареї, а й труби каналізації. Натомість на вулиці можна було не лише подихати відносно свіжим повітрям (заводи таки працюють), а ще й поспілкуватися. Або перепочити в пунктах обігріву, де працівники МінНС пропонують не лише тепло, а ще й чай, куліш і навіть сухий пайок. Перевіряв: пригощають усіх, документів не питаючи.

«Щоб було капітально»

«Щоб було капітально»

Ситуація в Алчевську вже де-юре набула статусу загальнонаціональної катастрофи. До роботи з подолання наслідків аварії на обох міських мегакотельнях (які загалом обігрівали 100 тисяч мешканців промислового міста) підключився Президент України. Віктор Ющенко зв'язався по телефону з головою Луганської облдержадміністрації Геннадієм Москалем не лише для того, аби довідатися про стан справ, але й запропонувати весь обсяг можливої допомоги. А з Прем'єр-міністром Юрієм Єхануровим, за словами Москаля, він узагалі підтримує постійний зв'язок.

Хрещення морозом

Хрещення морозом

Хрещенські морози цього року завітали майже за графіком, бо якраз після Йордану наступав період найлютіших холодів. Щоправда, українці себе втішали з цього приводу: «Тріщи — не тріщи, вже минули Водохрещі». Тобто півзими позаду, і хоч як би лютувала зима, а діло таки йде до весни.
Але легко казати, зовсім інша річ — пережити ті кляті морози. Особливо ті, що приніс в Україну холодний фронт. Зайшовши зі Сходу, він поступово «розповзеться» по всій території України. До того ж протриматися треба не день-два, а до кінця наступного (!) тижня.

Плюс електрифікація...

Електрифікація залізничної гілки «Дебальцеве — Луганськ» була передбачена ще в 2003 році «Програмою перспективного розвитку транспортно-промислового і дорожного комплексу Луганської області на 2003 — 2007 рр.». Ухвалили її на спільній колегії Мінтрансу і Луганської обласної держадміністрації більш як два роки тому, але реальні роботи — риття котлованів, встановлення опор і прокладання контактного дроту — розпочалися тільки на початку нинішнього року.

Братній опір

Братній опір

Дефіциту в коментарях щодо розв'язаної i зрештою програної Кремлем «газової війни» проти України наш медіа-простір не відчував, однак усі вони зрештою зводилися до не дуже оригінальних тез. Перша, звичайно, наголошує на імперських амбіціях російського президента; друга, «опозиційна», — на непрофесійності дій нинішньої влади. Досить дивна схильність до ідеалізму в країні, де зовсім недавно марксистсько-ленінська політекономія не те що домінувала — вона просто виключала можливість існування всіх інших теорій. Але спробуйте пошукати в усіх політичних явищах матеріальний зиск конкретних дійових осіб — не помилитися.

Широко простягає хімія руки свої...

Широко простягає хімія руки свої...

За два тижні до Нового року на сіверськодонецькому ЗАТ «Азот» було запущено в експлуатацію нову установку з виробництва вінілацетату. Запуск відбувався з усіма сучасними атрибутами урочистої події: промовами, врученням передовикам-будівельникам і передовикам-хімікам електрочайників, із перерізанням стрічки. Священиків теж запросили; на щастя, вони, з огляду на зимну погоду, не затягнули мітинг... Своєю присутністю «освятив» дійство новий голова Луганської облдержадміністрації Геннадій Москаль і депутат Державної думи РФ Микола Ольшанський.