«Вибухові» вибори

Указ про призначення виборів до Палати представників і в Раду республіки президент Олександр Лукашенко підписав 24 червня. За тиждень під час концерту до «офіційного» Дня Незалежності у центрі Мінська пролунав вибух — 50 людей постраждали. (Сьогодні в лікарнях столиці перебувають 20 з них, медики оцінюють стан постраждалих як стабільний і запевняють, що їхньому життю загрози немає). Опозиційні політики відразу ж припустили, що «підривну справу» влада «шитиме» саме демсилам. Власне, так і вийшло. За три дні, 7 липня, спецслужби заарештували лідера організації «Білий легіон» Числава Сержука, а пізніше — ще дванадцятьох опозиційних активістів, з–поміж них і кандидата в депутати Юрія Каретникова.

Незалежність зі сльозами на очах

На початку кожного липня білоруси повертаються в СРСР. Головні вулиці прикрашають червоними прапорами й георгіївськими стрічками, у парках і на площах організовують виїзну торгівлю, міліціонери надягають святкову форму, а солдати і студенти готуються до військово–фізкультурного параду.

Умовно вільні

Умовно вільні

У Білорусі відучора стартувала виборча кампанія. Обиратимуть обидві палати парламенту — Палату представників та Раду Республіки. Нижню палату обирають всенародним голосуванням, а до складу Ради Республіки частину кандидатур пропонує президент, частину обирають місцеві ради. Білоруська влада заявляє про намір провести вибори демократично. Опозиція не вірить, але від участі в перегонах не відмовляється.

Бацька чекає на Папу

Президент Білорусі вирішив зав’язати якщо не політичний, то бодай релігійний діалог із Заходом. Уже наступного року країну може відвідати Папа Римський Бенедикт XVI. Запрошення понтифікові Олександр Лукашенко передав із державним секретарем Ватикану Тарчизіо Бертоне, котрий відвідав Мінськ наприкінці минулого тижня.

Погоня по–білоруськи

У суді Мінського району днями розпочалося слухання справи, порушеної проти двох співробітників ДАІ, які в березні нинішнього року створили «живий щит» з чужих автівок, аби зупинити машину з п’яним водієм за кермом. НП сталася 2 березня на трасі Мінськ—Мікашевичі. Співробітники ДАІ переслідували автомобіль «Фольксваген Гольф», який летів зі швидкістю 160 км на годину. Гонитва була настільки затятою, що даішники вигадали карколомний спосіб: створили на трасі «живий щит» із автівок звичайних громадян. Водіям було наказано зупинитися і перегородити дорогу по всій її ширині. Результат такий: п’яний водій напоровся на «щит», власники «підневільних» автомобілів отримали травми, їхні машини добряче побиті.

МТС без яєць

МТС без яєць

Двоє білоруських художників майже рік домагалися визнати їхнє авторство зображення яйця у квадраті — саме того, яке стало логотипом відомого мобільного оператора МТС. У 1992 році Алесь Рязанов та Віктор Марковець створили проект «Яйкаквадрати». Ця їхня робота експонувалася на одній з великих художніх виставок у Мінську, а в 2006 році вона з’явилася в логотипі російської компанії МТС. Відтак шукати справедливість художники вирушили до Верховного суду Білорусі. Жодних фінансових відшкодувань Рязанов і Марковець не вимагали, а лишень просили визнати їхнє авторство емтеесівських «яйцеквадратів». Проте Верховний суд виніс вердикт не на користь білорусів.

Хлопченя з розумними очима

Хлопченя з розумними очима

На Великодні свята білоруський президент з’явився на публіці в компанії чотирирічного хлопчика. Той супроводжував Олександра Лукашенка у поїздці регіонами, які постраждали від чорнобильської катастрофи. Світлини Лукашенка, який обіймає за плечі невідомого хлопчика, з’явилися на офіційному порталі президента. Журналісти запідозрили, що симпатичне хлопченя — це третій син президента, позашлюбний.

Ринок — площа — в’язниця

Ринок — площа — в’язниця

Білоруська влада знову «нарощує» базу політичних в’язнів у своїй країні. У середу суд Московського району Мінська виніс вирок у справі вітебського активіста підприємницького руху Сергія Парсюкевича — два з половиною роки колонії загального режиму. Парсюкевича визнали винним у тому, ніби він під час відбування адміністративного арешту побив охоронця в’язниці. Хоча адвокат стверджував, що це охоронець побив заарештованого.

Плюс один політв’язень

Плюс один політв’язень

Політична відлига в Білорусі закінчилася. Натомість замість відпущених за наполяганням ЄС в’язнів сумління влада садить за ґрати «свіженьких». Учора присуджено півтора року тюрми суворого режиму Андрієві Кіму — активісту незареєстрованої організації «Ініціатива», котрого звинуватили в тому, що він ударив міліціонера під час акції протесту підприємців 21 січня. Разом із Кімом перед учорашнім судом у Мінську постали ще дев’ятеро учасників мітингів. Утім до них Феміда виявила поблажливість і покарала не буцегарнею, а виправними роботами.

Не такий страшний, як його малюють

Не такий страшний, як його малюють

Президент Лукашенко клопочеться про поліпшення свого іміджу в очах Заходу. У березні він приймав у Мінську Тімоті Белла, члена британської Палати лордів і колишнього піарника Маргарет Тетчер. Невдовзі Белл повідомив пресі, що підготував і надіслав до адміністрації білоруського президента піар–план із покращення іміджу Лукашенка. Щоправда, в адміністрації стверджують, що «план Белла» ще не отримували. А поки чиновники та журналісти Білорусі захоплено шукають цей документ, «УМ» вирішила пригадати, яким був Лукашенко на зорі президентської епопеї, і порівняти з тим, наскільки він змінився. Насамперед скажемо: Олександр Григорович набув виразного білоруського сільського акценту, який ми не чули від нього у 1994–му.