Графіки-трафіки

Нарешті в Європі заговорили про членство нашої країни у Світовій організації торгівлі як про подію, яка ось-ось гряде. Минулого тижня у британській столиці під час триденного інвестиційного саміту керівник робочої групи зі вступу України до СОТ Сержіо Маркі висловив своє бачення поступу нашої країни на шляху до цієї організації. Він закликав нашу країну подвоїти зусилля для отримання членства і підтвердив, що ми перебуваємо на завершальному етапі цього шляху.

Газонемо впівсили?

На наступному засіданні Кабміну йтиметься про підвищення тарифів на газ на 25 відсотків. Про це повідомив учора на брифінгу в секретаріаті Президента тимчасово виконуючий обов'язки керівника головної служби соціально-економічної політики Павло Гайдуцький. Хоча, за його словами, очолюване ним управління не формує цінову політику щодо енергоносіїв, проте має свою позицію з цього питання. При підвищенні тарифів, як підкреслив пан Гайдуцький, державі слід надавати компенсацію соціально вразливим верствам населення. Пан Гайдуцький зазначив, що секретаріат Президента готує свої пропозиції для уряду щодо цього питання. Зокрема, на думку представника секретаріату Президента, потрібно встановити в оселях громадян газові лічильники за бюджетні кошти. Ці витрати, як вважає Павло Гайдуцький, окуплять себе, тому що буде зекономлено кошти, які держава виплачує у вигляді субсидій на житлово-комунальні послуги соціально малозахищеним верствам населення.

Майданна арифметика

Майданна арифметика

Учорашній багатотисячний мітинг на столичному майдані Незалежності на чолі з головою Федерації профспілок України Олександром Юркіним відбувався паралельно із засіданням Кабміну на вулиці Грушевського. І ті, й інші розглядали питання про підвищення цін на природний газ та електроенергію i про компенсацію їхнього подорожчання соціально малозахищеним категоріям населення та бюджетним установам.

Як нам подолати «васькізм»

Минулого тижня екс-голова парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, новообраний народний депутат Володимир Стретович провів прес-конференцію на тему «Чотири роки боротьби чи «багато галасу даремно?!». На ній пролунали одночасно і звіт, і заява народного депутата. Звіт вийшов дещо сумний, тому що з нього випливало: можна, працюючи в парламенті багато років поспіль, так і не досягти поставленої мети щодо викорінення вад суспільства. Екс-голова Комітету вважає, що протягом усіх років незалежності України влада тільки на словах демонструвала своє бажання боротися з корупцією і приймала на себе зобов'язання, але фактично мало що робила для виконання цих зобов'язань. «Вналідок цього, — зазначає парламентарій, — корупційні діяння тільки поширювалися і стали реальною перешкодою для становлення в нашій країні інститутів ринкових відносин, загрозою її існуванню як демократичної держави».

Тариф наскочив на мілину

Коли до оголошеної профспілками акції протесту залишилося два дні, газівники, Нацкомісія з енергетики та Мінпраці та соціальної політики зібралися на «круглий стіл» в інформагентстві «Інтеpфакс-Україна». Непрошеною гостею з'вилася на цей захід керівник управління соціального захисту Федерації профспілок України(ФПУ) Галина Голеусова, яка зруйнувала й без того не дуже чітку логіку, з якою представники НАК «Нафтогаз України» та Мінпраці будували свою розповідь. Головним болем НАКу, за словами виконувача обов'язків директора з фінасових та інвестиційних питань Ярослава Диковицького, є поки що не затверджений фінплан компанії, а без підвищення тарифів для побутових споживачів це затвердження ніяк не може відбутися. Ідеться про 3,5 мільярда гривень, зазначив він. Саме на таку суму збільшується фінплан НАКу завдяки подорожчанню «блакитного палива».

Як доларом керувати

Як доларом керувати

Коли з владного Олімпу майже не надходить сигналів, коли є незрозумілою політика майбутнього уряду, експерти, як правило, оглядають грошові ринки. А проте приводів для цього і без того достатньо. На поверхні лежить глобалістичний — різке падіння долара. У свою чергу, певні перестороги диктує внутрішній ринок, на якому відбулася втеча капіталів з України. Це звично пояснюють зміною уряду, яка має відбутися найближчим часом. Водночас привертає увагу те, як підібрав м'язи Національний банк. Він подає ринку сигнали щодо поглиблення лібералізації банківського ринку і водночас — щодо більш жорсткого банківського нагляду. Нацбанк напередодні формування коаліційного уряду виступив із власними ініціативами стосовно грошового ринку, що, безумовно, є його прерогативою. Водночас ініційовані НБУ зміни можуть справити вплив на формування економічної політики майбутнього уряду.

Більше коштів — хороших і різних

Більше коштів — хороших і різних

Учорашнє засідання уряду розпочалося з приємного повідомлення: зростання ВВП за січень-квітень сягнуло 2,7 відсотка і провідну роль у цьому відіграли три галузі — будівельна, транспортна й аграрна. Прем'єр Юрій Єхануров, коментуючи цю новину, зокрема зазначив: «Чим непомітнішою стає робота нашого сільського господарства, тим краще воно працює». Ці слова були не випадковими: вчора уряд ухвалив рішення ліквідувати департамент продовольства і рибного господарства. Як зазначив міністр агрополітики Олександр Баранівський, ці структури останніми роками стали надзвичайно корумпованими, а їхнє керівництво, перебуваючи на державній службі, власне кажучи, займалося бізнесом. Замість згаданих департаментів створять відповідні невеликі підрозділи, які розроблятимуть галузеву політику, а не диктуватимуть умови виробникам, наголосив міністр.

«Ми — ліберали, але...»

«Ми — ліберали, але...»

Усi звикли до того, що публічно і привселюдно в нас кредит з дебетом зводять або перед дефолтом, або перед приватизацією. Насправді ж цією рутинною роботою на підприємствах займаються постійно, проте сьогоднi Мінпаливенерго вимушене робити це в публічний спосіб внаслідок серйозної ситуації, що склалася в паливно-економічному секторі країни. У міністерстві двічі збиралися для з'ясування стану розрахунків — 5 та 10 травня. Ішлося про оплату спожитого газу, тепла та електроенергії в 2006 році. При цьому не бралися до уваги ніякі заяви про автономість роботи будь-яких компаній (говорити про це дуже любив екс-голова «Нафтогазу» Олексій Івченко). Участь у нарадах нагадувала загальну мобілізацію: на них були присутні керівники обласних енерго- та теплопостачальних компаній, газорозподільчих підприємств, НАК «Нафтогаз України», ДК «Газ України», ДП «Енергоринок», Національної комісії з регулювання електроенергетики.

Готуй сани влітку

Учора урядове засідання відбувалося за звичайним сценарієм: розглянули десятки питань, а точніше 63,і з-поміж них кілька найрезонансніших. Насамперед, це була широко анонсована інформація міністра палива та енергетики Івана Плачкова про результати роботи з погашення заборгованостей за спожиту електроенергію, газ. Кількома днями раніше з цього приводу дуже рішуче висловився Прем'єр Юрій Єхануров, заявивши, що всі промислові підприємства-боржники після 11 травня будуть відключені від газопостачання і електроенергії.

Вiддам землю у надiйнi руки

Вiддам землю у надiйнi руки

Закон «Про ринок землі» досі успішно відігравав роль Рубікону, який так і не перейдено, хоча і Президент, і парламент, і уряд усіляко демонструють свою прихильність до реформ на селі. Утім, можливо, зміни нарешті відбудуться, хоча б тому, що 2006 рік в Україні проголошено Роком села. Нині реалізується 17 державних програм в агропромисловому комплексі, а на фінансування села у цьогорічному бюджеті передбачено 8 мільярдів гривень, що більше, ніж за останні три роки разом узяті. Але якими б значними не були субсидії, аграрії ще не дочекалися тієї щасливої днини, коли б земля стала товаром і стала активним чинником економічного зростання. Поки що гарантовано одне: за наполяганням Віктора Ющенка, ключовою позицією для держави залишається компенсація процентів за кредитними ставками для сільгоспвиробників. Тим часом наближається вирішальна дата — 1 січня 2007 року, коли збігає термін запровадженого Верховною Радою мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.