Осінь протестів

Осінь протестів

Сутичками з поліцією та масовими арештами завершилася маніфестація руху «Окупуй Уолл­стріт» у НьюЙорку. Як повідомляє «Євроньюз», протестуючи проти соціальної нерівності, демонстранти минулої суботи на кілька годин заблокували рух на знаменитому Бруклінському мості, який з’єднує два головні райони «Великого Яблука» — Бруклін та Манхеттен. Поліція стверджує, що намагалася вмовити мітингувальників рухатися пішохідними доріжками, однак ті окупували автомобільну частину мосту й перекрили рух транспорту. Коли переговори зазнали невдачі, поліція вдалася до сили. За звинуваченням у хуліганстві було затримано понад 700 учасників акції протесту. Більшість порушників громадського порядку вже відпустили на волю. Демонстранти кажуть, що поліція діяла агресивно.

І нести важко, й кинути не можна

Уряд Греції позавчора затвердив проект бюджету на наступний рік. Ним передбачено скорочення бюджетного дефіциту з нинішніх 8,5% до 6,8% від ВВП, а це означає, що Греція не виконала вимог, які ставили перед нею Євросоюз та Міжнародний валютний фонд. Вони очікували, що в поточному році розмір дефіциту бюджету становитиме 7,6%, а в наступному — 6,5%. Міністерство фінансів Греції підрахувало, що дефіцит бюджету за цей рік сягне 8,5% від ВВП, що в абсолютних цифрах становить 18,69 млрд. євро, а уряд на початку року закладав цифру в 7,8%, або ж 17,1 млрд. євро.

Атмосферне решето

Велетенська дірка в озоновому шарі Землі вперше утворилася не лише над Антарктидою, а й над Арктикою. Як повідомляє природничий часопис «Нейче», площа цієї прогалини, через яку на поверхню планети вільно проникає ультрафіолетове випромінювання Сонця, на цей час сягнула близько 2 млн. кв. км, тобто вона майже у три з половиною рази більша за територію України. Дірка почала формуватися над Арктикою в лютомуберезні цього року і спочатку переміщувалася над Північною Канадою, Північною Європою, Центральною Росією та Північно­Східною Азією. Імовірно, її поява викликана глобальними кліматичними змінами та впливом промислових викидів, які містять хлор, на верхні шари атмосфери.

«Нобель» за імунітет

Оголошенням прізвищ лауреатів у галузі фізіології та медицини вчора у Швеції розпочався 110й Нобелівський тиждень. Цього року Нобелівську премію в цій номінації та грошовий додаток до неї у розмірі 10 мільйонів шведських крон розділили троє науковців: американець Брюс Бойтлер, люксембуржець Жуль Хоффманн та канадець Ральф Штайман — за «переломні відкриття в галузі імунології».

Мер, мир і БТР

Мер Вільнюса Артурас Зуокас став лауреатом однієї з найвідоміших премій у світі. Яку, щоправда, не назвеш престижною. Литовському політику і підприємцю присудили так звану «шнобелівку», або «антинобеля», — відзнаку за сумнівні досягнення в науці та інших сферах життя. Церемонія вручення Антинобелівської премії, заснованої 1991 року гумористичним журналом Annals of Improbable Research («Аннали неймовірних досліджень»), відбулася минулого тижня в Гарвардському університеті. Цю відзнаку завжди вручають напередодні «справжнього» Нобелівського тижня.

Німці знову рятують Грецію

Рішення, яке ухвалив учора парламент Німеччини, вже називають історичним, зазначає «Німецька хвиля». Більшістю голосів Бундестаг підтримав урядовий законопроект про збільшення урядових гарантій та розширення повноважень тимчасового європейського стабілізаційного фонду (ТЄСФ), що покликаний підтримати країни єврозони, які опинилися на межі дефолту. Йдеться, звісно, передусім про Грецію. Німецькі парламентарії, виходячи з почуття солідарності та відповідальності за долю єдиної європейської валюти, добровільно збільшили внесок Німеччини до цього фонду зі 123 до 211 мільярдів євро. Таким чином, загальний обсяг гарантій європейських країн буде розширено з 440 до 780 мільярдів. За таке рішення проголосували 523 депутати при 85 «проти». Троє законодавців «утрималися».

Колеса свободи

Колеса свободи

Кубинці тріумфують: уряд скасував заборону на купівлю та продаж простими громадянами приватних автомобілів, яка діяла понад півстоліття. Влада пішла на такий «революційний» крок у рамках економічних реформ, що їх проводить президент Рауль Кастро.

Опо—СУМ

Опо—СУМ

«Очі опосума Хайді закрилися назавжди», — це повідомлення, яке з’явилося позавчора на сайті Лейпцизького зоопарку, шокувало шанувальників тварин у всьому світі. Мила тваринка, косоокість якої зробила її неповторною та привабливою, впродовж останнього року зробила неймовірну кар’єру. З легкої руки журналістів німецького таблоїду «Більд», що у грудні минулого року знайшли її та зробили світовою зіркою, зизоока самочка опосума стала зіркою фоторепортажів і телезйомок. На її честь навіть було написано пісню, кліп до якої став хітом на відеопорталі YouTube. Тваринка мала свою сторінку в соціальній мережі «Фейсбук», яку «лайкнули» 290 тисяч користувачів, а маленькі (й не лише) німці залюбки гралися м’якими іграшками «Хайді». Додаткові симпатії загальна улюблениця здобула з огляду на те, що до Німеччини її привезли зі звірячого сиротинця у США, тобто притулку для нікому не потрібних тварин.