Символ помер уві сні

Позавчора у своєму маєтку біля містечка Градечек у Богемії помер уві сні Вацлав Гавел — великий гуманіст, борець за права людини, колишній дисидент, драматург, останній президент Чехословаччини та перший президент Чеської Республіки. У жовтні на тлі тривалої легеневої хвороби він відзначив 75–річчя.

Безсумнівно, Гавел був найвідомішим чеським політиком повоєнного періоду, одним із символів світової демократії, моралі, незламності переконань.

Рік революціонера

Рік революціонера

2011 рік був позначений безпрецедентним вибухом протестних виступів по всьому світу — від «Арабської весни» в країнах Північної Африки та Близького Сходу до соціального руху «Окупуй Уолл–стріт», демонстрацій, пов’язаних з економічною кризою в країнах Європи та нещодавніх мітингів проти фальсифікації виборів у Москві. Тож, обираючи переможця свого традиційного рейтингу «Людина року», редакція журналу «Тайм» вирішила цього разу виділити не конкретну постать, а збірний образ протестувальника (The Protester). «Рейтинговий» номер часопису, обкладинку якого зазвичай прикрашає фото людини, котра мала найбільший вплив на події року, що минає (неважливо, позитивний чи негативний), цього разу вийшов із колажем: закрите до очей обличчя на тлі фрагментів кадрів із різних акцій протесту.

Вирок президенту

Виправний суд Парижа визнав президента Франції у 1995—2007 роках Жака Ширака винним у розтраті громадських коштів і засудив його до двох років позбавлення волі умовно. Окрім того, 79–річного політика (він не був присутній на засіданні у зв’язку з поганим станом здоров’я) визнали винним у «зловживанні довірою та повноваженнями з метою отримання вигоди».

Барани на «помаранчеві» ворота

Барани на «помаранчеві» ворота

Парламентські вибори в Росії були чесними, їх підсумки — об’єктивними, а протестні акції — проплаченими й схожими... на боротьбу зі СНІДом. Таким оригінальним баченням ситуації поділився з телеаудиторією в прямому ефірі прем’єр–міністр Володимир Путін. Це був десятий, «ювілейний», випуск «прямої лінії» за його участю, і перший, у якому ВВП узяв участь як кандидат на посаду глави держави.

Судячи з відповідей колишнього–майбутнього прем’єра–президента, досить масові як для Росії протестні виступи його щонайменше здивували (як у тому анекдоті: «Уявіть собі — відчиняєте ви холодильник, а там овочі проводять мітинг і вимагають від вас проведення чесних виборів. От ви здивуєтеся! Приблизно так само відчуває себе Путін — які вам вибори?! Я ж вас їм!»). А з огляду на ті поблажливі «шуточки», яких ВВП не шкодував на адресу опонентів, здається, навіть більше: налякали. Хоч сам президент (пардон, прем’єр) — у костюмі «з голочки», краватці в крапочку й «ну зовсім непомітними» ознаками пластики на обличчі всіляко свою стурбованість із цього приводу приховував. Проте про свій страшний сон — Помаранчеву революцію — згадав. Фрейд би замислився.

У Брюсселі по вулицях ходить Медведєв

У Брюсселі вчора стартував дводенний 28–й саміт ЄС—Росія за участю президента Європейської ради Германа Ван Ромпея, голови Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу та президента Росії Дмитра Медведєва. Як повідомляє ІТАР–ТАКС, учора ввечері відбулася лише неформальна вечеря учасників, а робоча зустріч пройде сьогодні. Як передбачають оглядачі, російському президентові доведеться вислухати чимало неприємних запитань щодо порушень під час останніх парламентських виборів, які викликали хвилю акцій протесту в Москві та інших великих містах РФ. До слова, вчора Європарламент ухвалив резолюцію, що закликає до проведення нових, вільних виборів у Держдуму Росії, на яких буде зареєстровано всі опозиційні партії. Депутати звернулися до ван Ромпея і Баррозу, а також до єврокомісара із зовнішньої політики Кетрін Ештон із закликом підняти тему виборів на саміті Росія—ЄС.

Кохав дружину і стріляв у натовп

Кохав дружину і стріляв у натовп

Вівторок став чорним днем в історії Бельгії. П’ятеро людей загинуло, 123 отримали поранення в результаті бійні, яку влаштував о 12.30 за місцевим часом на центральній площі Сен–Ламбер, де проходить традиційний різдвяний ярмарок, 33–річний мешканець Льєжа Нордін Амрані. З даху пекарні чоловік відкрив стрілянину по людях iз пістолета й легкої автоматичної зброї, та ще й кинув три гранати на автобусну зупинку. 15–річний хлопець i 17–річна дівчина загинули на місці, згодом у лікарні від поранень померли 75–річна жінка, півторарічна дівчинка та 20–річний хлопець. Кількість жертв іще може зрости, оскільки п’ятеро осіб перебувають у вкрай тяжкому стані.

США поступилися Гонконгу

Найбільш розвиненим фінансовим ринком у світі є Гонконг. У щорічному рейтингу авторитетної міжнародної організації Всесвітній економічний форум колишня британська колонія, а тепер — спеціальний адміністративний район Китаю впевнено піднялася з минулорічної четвертої на найвищу, першу, сходинку, потіснивши лідерів 2010–го США і Велику Британію на друге і третє місця. Як пояснюється у звіті ВЕФ, рейтинг Сполучених Штатів упав на один пункт з огляду на побоювання щодо фінансової стабільності цієї країни. «Сходження Гонконгу на вершину нашого списку стало важливим етапом», — заявив виконавчий директор Всесвітнього економічного форуму Кевін Стейнберг. Фахівці ВЕФ у поясненні до рейтингу вказують, що успіх Гонконгу пов’язаний не так із банківською системою, як із широкими можливостями первинного розміщення акцій і системою страхування.

Послав на пуй за Хутіна

Послав на пуй за Хутіна

«Порушення журна–лістської етики, що межує з дрібним хуліганством», — обурився російський олігарх Алішер Усманов, відкривши черговий номер журналу «Коммєрсант–Власть». І... звільнив з посад його головного редактора Максима Ковальського та гендиректора ЗАТ «Коммєрсант–холдінг» Андрія Галієва. Усманову можна, він — власник. Донедавна багато що можна було й «Коммєрсанту», який залишається чи не єдиним вільним друкованим виданням у Росії, принаймні з тих, що виходять помітним накладом. І власник–олігарх раніше в редакційну політику видань свого холдингу не втручався. Проте тепер, коли в країні вперше за останні бозна–скільки років почалися бодай трохи масові протести проти засилля путінської влади, свою політику невтручання вирішив змінити.

Тридцять років по війні

30 років тому комуністична влада Польщі, прагнучи придушити масові народні протести, запровадила воєнний стан. Цими днями по всій країні відбуваються заходи в пам’ять про ті напружені дні, а вчора як антикомуністичні, так і «ностальгуючі» сили проводили багатотисячні демонстрації.