Руханка для української

«Школи де–юре з українською мовою викладання не є такими де–факто, — йдеться у зверненні громадського руху «Не будь байдужим!» до міністра освіти і науки Івана Вакарчука, що його у День рідної мови школярі передали до Міносвіти. — Це пояснюється тим, що адміністрації загальноосвітніх закладів та вчителі не дотримуються мовного режиму, вживаючи повсякчас російську мову під час перерв, упродовж позакласних заходів, а часто навіть і на уроках. За таких умов у дітей виробляється сумнів щодо придатності української мови для повсякденного спілкування».

Захист усупереч Хартії

Однією з двох мов українських греків, урумська — корінна для України, адже виникла на її теренах, у Криму. Частина греків перейшла на тюркську мову, яку стали називати урумською. 230 років тому російський уряд депортував греків–урумів з їхньої батьківщини, тепер вони мешкають у Приазов’ї. Їхня мова була повнокровною понад 100 років після депортації, але з середини ХІХ століття вийшла з громадського вжитку. Сьогодні немає урумською ні радіопередач, ні газет. Але нею говорять, співають і пишуть вірші й прозу. Урумів в Україні понад 60 тисяч. Досі не було жодного посібника з вивчення їхньої мови. Хоча у 2000–му вийшов друком «Урумсько–український словник», є також «Українсько–урумський розмовник». Утім єдина урумська абетка в Україні ще не встановлена.

Право сироти

Право сироти

Цукерки, м’які іграшки, яскраві футболки й светрики — це ще не все, чого потребують діти–сироти в інтернатах. Це й допомога з вибором професії та отриманням вищої освіти, вичерпна інформація про залежності, торгівлю людьми та інші проблеми, які «липнуть» до молодої людини, не захищеної родинним тилом. Про це — наша розмова з президентом Благодійного фонду «Товариство «Приятелі дітей» Мариною Крисою.

Очікування патріарха

Очікування патріарха

Про своє бажання в першу закордонну поїздку вирушити до України патріарх Кирил заявив у неділю, коли був у Смоленську. «Я хотів би відвідати матір міст руських — Київ, нашу давню столицю і центр руського православ’я», — сказав він перед паствою. Допитливі й передбачливі прихожани кинулися вгадувати: коли ж духовний лідер РФ прибуде у притиснуту газовим «непорозумінням» країну? Може, влітку, коли відзначатимуть 300–ліття Полтавської битви? У секретаріаті УПЦ МП «УМ» повідомили, що не знають дати приїзду, та й сама інформація про візит московського патріарха ще не підтвер­джена.

Убивці води

Убивці води

Мінеральна вода у Східниці сильніша за трускавецьку, запевняли знайомі, які там побували. Радили поїхати й лікарі. Сувора терапевт переконувала, що лише східницькі води здатні за два тижні підлікувати нирки й печінку, вивести радіонукліди, зміцнити імунітет. А фахівець із нетрадиційної медицини змалював перспективи відновлення внутрішньої сили. В очікуванні дива вирушаю до Львова, звідти — до Східниці. Пізно ввечері від автостанції потемки добираюся до місця ночівлі. Брак лампочок у ліхтарях і чималі тріщини на курортних вулицях трохи насторожують. А при сонячному світлі розкривається неочікуване «диво»: у мирний час славнозвісним селищем ніби прокотилася війна.

Соборність на дотик

Соборність на дотик

Відкриття музею приурочили до 90–ліття Акта злуки, що затвердив єдність в одній державі Центральної й Східної України, Галичини, Буковини, Закарпаття. Указ про відзначення річниці цієї події Президент Віктор Ющенко підписав 12 грудня минулого року. В одному з пунктів указу йшлося про створення у столиці музею УНР. Утім підготовча робота розпочалася задовго до цього. Розміщений новий музей у Будинку вчителя, де свого часу працювала Центральна Рада. Про «екстрим» пошуку для експозиції розпорошених по світах пам’яток української революції читачам «УМ» розповідає «батько» музею, заввідділу музейної і виставкової діяльності Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Олександр Кучерук.

Гуцульська Республіка

Гуцульська Республіка

Від містечка Ясиня найближче до гори Говерла. Тим воно й відоме сьогодні шанувальникам вершин. Утім історична вершина міститься саме тут, у містечку, багатонаціональні мешканці якого у січні 1919 року проголосили Гуцульську Республіку з гербом–тризубом і жовто–блакитним прапором. Протрималася вона, зважаючи на невситимий «голод на землі» чотирьох держав–сусідів, доволі довго: півроку. Цікаво, що серед провідників проголошеної у березні 1939–го Карпатської України (її 70–річчя невдовзі відзначатимемо) було чимало діячів Гуцульської Республіки.

Кого зрадив Ярема?

Кого зрадив Ярема?

Ярему Вишневецького в нас досі зображують зрадником і лютим катом православних українців. І мало хто знає, що саме він підтримував православну освіту й монастирі на чималих землях свого руського воєвод­ства у складі Речі Посполитої. Очевидно, печать зрадника письменники поставили на князеві через його боротьбу з Богданом Хмельницьким, який у той час вершив цивілізаційний вибір для України, запечатаний у 1654–му. Той вибір став таким же історично важливим, як і Хрещення Києва від Візантії, але, на противагу європейському єднанню в 988–му, спричинив ізоляцію, занепад національної освіти й економіки.

Дідух на покуті

Дідух на покуті

До Різдва, як і до Великодня, християни готуються 40 днів. Під час Пилипівського посту, який почався 28 листопада і триває до 7 січня, слід очистити свої душу й тіло, аби відчутнішою була радість від приходу в наш світ Дитятка.

Тріщина через життя

Тріщина через життя

Про своє народження в Німеччині Любов Ж. дізналася в 2000 році, коли її мати, колишня «остарбайтерка», отримала повідомлення про компенсаційні виплати за примусову працю. Мати вийшла заміж наприкінці 1942 року — щоб не погнали до Німеччини.