Чехам дозволили обирати президента

Сенат Чехії затвердив зміни до Конституції щодо порядку обрання президента. Після розпаду Чехо­словаччини 1993 року президентів Чеської Республіки на спільному засіданні обирали депутати Верхньої і Нижньої палат парламенту. Проте громадськість давно вимагала зробити вибори глави держави всенародними. Відповідну поправку до основного закону підтримали 49 із 81 членів Сенату.

НедоЛАДний Дамаск

НедоЛАДний Дамаск

Сирія залишається однією з найгарячіших точок світу. Починаючи з минулої п’ятниці, вірні президенту Башару Асаду війська ведуть регулярний масований обстріл бунтівного міста Хомс. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, рахунок загиблих іде на сотні, причому йдеться переважно про цивільних осіб. Загалом, за даними ООН, упродовж 11 місяців протистояння в Сирії вже загинуло щонайменше шість тисяч осіб. Сирійська опозиція нарахувала ще більше — понад сім тисяч.

Дайте роботу! Тільки небагато

Дайте роботу! Тільки небагато

Іспанія, яка разом із Португалією стоїть за Грецією в черзі по звання найкризовішої країни єврозони, знову клекоче. Відгукнувшись на заклик профспілок чинити спротив економічним реформам уряду, більше 10 тисяч іспанців позавчора пройшли маршем по центру Мадрида, протестуючи проти запровадження робочого тижня тривалістю 37,5 години замість 35. Як повідомляє «Євроньюз», профспілки підрахували, що тільки в Мадриді запровадження подовженого робочого тижня призведе до скорочення понад 10 тисяч робочих місць. Іспанців також обурив намір уряду Маріано Рахоя розпочати приватизацію в деяких галузях. У планах нового іспанського уряду також підвищення податків на прибуток та нерухомість, замороження зар­плат «бюджетників» і соціальних виплат та зміни до трудового кодексу на користь працедавців.

«Щелепи» йдуть на рекорд

Упродовж минулого року у світі було зареєстровано 75 випадків нападів акул на людей, iз них 12 виявилися смертельними. Такими є дані щорічного звіту Музею природничої історії у місті Маямі, штат Флорида (США). За словами керівника цього дослідницького проекту, іхтіолога Джорджа Берджесса, кількість смертельних випадків унаслідок «зустрічі» з акулами у 2011 році є рекордною за останні 20 років.

Бунтівний рай

Бунтівний рай

На Мальдівських островах, де так полюбляє відпочивати українська «еліта», стався «поліцейський переворот». Президент Мальдівської Республіки (населення — близько 400 тисяч осіб), демократ Мохамед Нашид, учора був змушений подати у відставку після того, як група офіцерів поліції вчинила заколот і захопила державне телебачення. Як повідомляє Бі­Бі­Сі, у телезверненні до нації Нашид заявив, що пішов на такий крок, аби не застосовувати силу проти власного народу. Раніше мальдівські військові, задіявши сльозогінний газ, розігнали демонстрацію прибічників попереднього глави держави Момуна Абдул Гаюма, який автократично правив Мальдівами впродовж 30 років (до 2008­го). Серед учасників мітингу були і поліцейські.

Восток — справа тонка

Після 30 iз гаком років буріння російським ученим вдалося досягнути найбільшого у світі підлідного озера Восток. Ця водойма унікальна тим, що розташована під Антарктидою на глибині 3768 метрів. Існування такого озера ще у 50­х роках минулого століття передбачив знаменитий географ Андрій Капіца, але довести це напевне вдалося аж у 1996­му завдяки дослідженням Землі з космосу. Втім глибоке буріння льодовика під на той час радянською станцією «Восток» (звідси й назва озера), на свій страх і ризик, фахівці Ленінградського (тепер Санкт­Петербурзького) гірничого інституту почали ще 1970 року.

Ой Морозе–Морозенку, чи ти сказився

Ой Морозе–Морозенку, чи ти сказився

Морози, які скували Європу, докотилися навіть до африканських країн. В Алжирі вперше за останні вісім років випав 10–сантиметровий шар снігу. Несподівані морози спричинили загибель 16 людей, ще 122 отримали обмороження різного ступеня тяжкості.

Зелено–блакитне не в моді

Зелено–блакитне не в моді

Фінляндія обрала нового президента. Минулої неділі у другому турі виборів 63 відсотки виборців підтримали висуванця консервативної партії «Національна коаліція», яка входить до правлячої коаліції, — Саулі Нійністьо. Його суперник, представник «зелених» і відкритий гомосексуаліст Пекка Хаавісто, набрав 37 відсотків голосів. Участь у голосуванні взяло 69 відсотків виборців — на 4 відсотки менше, ніж у першому турі. Як припускають експерти, навіть політично активних громадян відлякав мороз: минулими вихідними температура по всій Фінляндії опустилася нижче –30. При цьому понад 36 відсотків ви­борців, що проголосували у другому турі, скористалися з наданого виборчим законодавством права і зробили це достроково.