Разом їх багато

Майже 900 закладів нараховує сьогодні мережа українських вишів. Водночас, у Великій Британії — близько 100, у Франції — 78, Італії — 65, Польщі — 11, Іспанії — 5. Тому в Україні вже давно говорять про необхідність скорочення кількості університетів та академій. Це передбачає і новий законопроект про вищу освіту, який перебуває на розгляді в парламенті. «Гадаю, що Верховна Рада розгляне його вже під час нового сесії — у вересні, — сказав у коментарі «УМ» голова парламентського Комітету з питань освіти Володимир Полохало. — Доки це питання законодавчо не врегульовано, всі ці розмови мають віртуальний характер. Якщо закон буде ухвалено, то процес укрупнення ВНЗ реально почнеться вже 2011 року. І це має робитися цілеспрямовано, розумно, системно й поступово. З урахуванням нових критеріїв оцінки діяльності вишів. Тобто не укрупнення заради укрупнення, а з огляду на відповідність стандартів вищої освіти європейським вишам».

Ось вам історія «маленького, але гордого» племені

Із нашим міністром освіти нудьгувати не доводиться. Днями він виклав на сайті Партії регіонів своє бачення того, яким має бути шкільний підручник з історії. «У першу чергу, підручник має бути історично коректним — трактування вітчизняної і світової історії не може змінюватися зі зміною Президента або міністра освіти, — пише Дмитро Табачник. — Тому підручник має наповнюватися фактами неспростовними (якщо звичайно, керуватися позиціями цивілізованого європейця, а не представника «маленького, але гордого», загубленого в горах племені)».

Героїня без батьківських прав

Героїня без батьківських прав

Мешканка Хмельниччини, яка ось–ось мала отримати почесне звання «Мати–героїня», опинилася в епіцентрі скандалу. Працівники обласної прокуратури з’ясували, що 53–річна мати п’ятьох дітей із райцентру Полонне зовсім не заслуговувала на таке вшанування. Як повідомив заступник прокурора Хмельницької області Андрій Мадзяновський, під час прокурорської перевірки було виявлено, що шість років тому за ухиляння від виконання материнських обов’язків цю жінку було позбавлено батьківських прав щодо двох молодших дітей. При цьому старшого сина п’ять разів притягували до кримінальної відповідальності, а його молодший брат був тричі засуджений за крадіжки.

Масло буде по талонах?

Міністерство аграрної політики України пропонує відмовитися від державного регулювання цін на продукти, а натомість видавати малозабезпеченим громадянам соціальні картки для придбання сільськогосподарської продукції. Про це заявив голова МінАП Микола Присяжнюк на брифінгу в Сімферополі, повідомляє УНІАН. «Я вважаю: немає нічого поганого, якщо країна випустить соціальні картки. Вони є в усіх розвинених країнах, — вважає міністр. — Наше завдання — виростити, забезпечити продовольчу безпеку і дорожче продати. Якщо є населення, яке не відповідає середньому рівню соціального забезпечення, то його проблеми мають вирішувати Міністерство соціального захисту і Міністерство економіки. Або хай нам дають компенсацію, або хай краще вводять соціальні картки. Іншого шляху для аграрія немає».

Квіти надії

Квіти надії

«Із чим у нас передусім асоціюються наші діти? Звісно, із квітами. Тому, коли ми думали, як відсвяткувати Міжнародний день захисту дітей, виникла ідея висадити тисячу кущів квітів на території Національного інституту раку. Чому саме тисячу? Бо приблизно така кількість дітей в Україні щороку захворює на рак, — розповідає «УМ» координатор проектів Благодійного фонду «Запорука» Яна Савчук. — Своєю акцією ми хочемо привернути увагу суспільства до проблем онкохворих дітей, до необхідності їм допомагати, адже якщо про квіти не піклуватися — вони в’януть і гинуть».

Мозковий штурм

«Ось що я хотів би порадити тим, хто складатиме тести. По–перше, слід заспокоїтися, мати хороший настрій і не боятися несподіванок. По–друге: не слід довіряти шахраям та витрачати гроші на придбання неіснуючих відповідей до тестів, бо вас неминуче ошукають. І, по–третє, не намагайтеся обдурити Український центр оцінювання якості освіти й тих людей, які проводитимуть ЗНО, використовуючи техніку чи шпаргалки. Бо роботу неминуче буде анульовано. Ми торік мали майже півтисячі таких випадків. І багато з тих, хто торік хотів погратися у шпигунів, цьогоріч знову зареєструвалися на ЗНО. Гадаю, минулорічний досвід їх дечому навчив», — такими секретами успішного складання ЗНО ділився позавчора з журналістами директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. Він також розповів, які ще новинки та несподіванки очікують на учасників Зовнішнього незалежного оцінювання цьогоріч.

Кому це тут геноцид наснився?

Ще один удар по українству приготував міністр освіти та науки Дмитро Табачник. Тепер він пропонує прямим текстом записати в навчальній програмі, що Голодомор — не геноцид, а «спільна трагедія України, Росії, Білорусі і Казахстану». Про це міністр заявив під час прямої телефонної лінії в газеті «Комсомольская правда в Украінє», відповідаючи на запитання про суб’єктивність викладання історії в українських школах.

А в Києві краще!

А в Києві краще!

У Києві жити значно комфортніше, ніж у Москві, але набагато гірше, ніж у Вільнюсі, Таллінні чи Ризі. Такого висновку дійшли експерти консалтингової компанії Mercer, які склали новий щорічний рейтинг міст із найкращою якістю життя. Із 221 міста, що ввійшли до списку, наша столиця опинилася аж на 161–й сходинці.

Моя чужа дитина

Моя чужа дитина

...За 10 років спільного життя Максим і Марія досягли, здавалося, всього, про що могла мріяти молода сім’я. Обоє мали хорошу роботу, квартиру, два авто, щопівроку могли дозволити собі відпочинок за кордоном. Єдине, що затьмарювало сімейне щастя, — пара не мала дітей. Не допомагали ні найдорожчі клініки й курорти, ні імениті лікарі й знахарі. А коли після третьої спроби штучного запліднення у Марії знову «нічого не вийшло», вона зважилася на єдиний шанс мати власних дітей — скористатися послугами сурогатної матері. На щастя, Максим підтримав дружину. Через відому клініку вони знайшли жінку, яка погодилася допомогти їм відчути радість батьківства. На подружжя чекало подвійне диво — їхня сурогатна мама завагітніла двійнею! Сьогодні хлопчикам Максима й Марії — по два роки. «Чому я раніше не погодилася на це?» — дивується жінка.

Рука допомоги

Рука допомоги

Відомий французький архітектор Антуан Буісере в Україні тепер змушений бувати часто. Адже він є головним архітектором масштабного проекту — Всеукраїнського центру охорони здоров’я матері і дитини, державної ініціативи, до реалізації якої долучений Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000». Наразі проект перебуває на стадії узгодження в «Укрдержбудекспертизі», тож у чиновників постійно виникають ті чи інші запитання. Адже йдеться про справді революційний для України медичний об’єкт, який не надто вписується у старі, ще радянські, нормативи. Минулого тижня пан Антуан знову побував у Києві. «УМ» вдалося зустрітися з архітектором, щоб із перших вуст дізнатися про те, якою ж буде загадкова «лікарня майбутнього».