І шана, і рана

І шана, і рана

Сьогодні, 19 січня, виповнюється 100 років від дня народження ідеолога українського націоналізму, голови Організації Українських Націоналістів (1968—1986 рр.), президента Антибільшовицького блоку народів Ярослава Стецька. Як відомо, тиждень тому Верховна Рада України навіть не включила до порядку денного проект постанови про відзначення цього ювілею на державному рівні, внесений депутатом фракції «Наша Україна — Народна самооборона» Володимиром В’язівським. Голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь назвав таке рішення парламентаріїв прикрим, упередженим і ганебним, що засвідчує політичну незрілість і байдужість до власної історії. Водночас він заявив, що КУН у будь–якому випадку проведе відповідні заходи в столиці України та на батьківщині Ярослава Стецька, у Тернополі.

На Тернопільщині сьогодні справді проводиться ціла низка ювілейних урочистостей, і причетний до них не лише КУН. Спеціальні розпорядження попередньо видали голова обласної ради та міський голова. Ними було, зокрема, рекомендовано вивісити державні прапори, провести тематичні уроки та лекції у навчальних закладах, організувати виставки, експозиції, виступи громадсько–політичних діячів та творчих колективів тощо. Особливо вшановуватимуть славетного земляка у Великому Глибочку Тернопільського району, де він насправді (а не як вказано у всіх офіційних біографіях) народився — заплановано відвідання музею, панахиду біля пам’ятника Стецьку та урочисту академію в школі його імені. Усе, здавалось би, чудово. Але, відвідавши село за два дні до знаменної дати, окрім цікавих історичних фактів, автор цих рядків привезла звідти і досить прикрі враження...

Дідухи незалежності

Дідухи незалежності

Різдвяні свята на Тернопільщині вже традиційно відзначаються оригінальністю. Тут вам і унікальний фестиваль Маланок у селі Грошова Борщівського району, і найбільша в Україні «рухома» шопка храму отців–францисканців, і паради вертепів. А цьогоріч в Українському домі «Перемога» обласного центру вперше відкрилася виставка різдвяних дідухів — споконвічних національних символів новоріччя, що їх у радянські часи несправедливо замінили ялинками.

Як півсела «на Кіпр» продали

Тернопільські правоохоронці затримали тепер вже колишнього керівника одного з сільськогосподарських підприємств області, який примудрився не лише привласнити сільські пошту, бібліотеку, торговельний центр та інші (загалом — десять) об’єктів соціальної власності села, а й продати їх компанії, зареєстрованій на Кіпрі.

А на хаті — серп і молот, а у хаті — смерть та голод

А на хаті — серп і молот, а у хаті — смерть та голод

Мовознавець та краєзнавець Григорій Жук є на Тернопільщині досить відомою людиною. Чверть століття він викладав рідну мову на кафедрі українознавства місцевого економічного університету. Не так давно вийшов на пенсію, відтак серйозно зайнявся історичними дослідженнями — наразі, приміром, годинами просиджує в архівах, готуючи матеріали для майбутньої книги про рідне село Гаї Розтоцькі. Не одну газетну публікацію та радіопередачу підготував і про історію тернопільських храмів. А ще Григорій Жук збирає український фольклор на незвичайну тематику — про Голодомор.

Хоптян «під прикриттям»

Хоптян «під прикриттям»

Резонансну дорожню аварію зі смертельним наслідком, у причетності до якої підозрюють голову Тернопільської облдержадміністрації Валентина Хоптяна (на цю тему «УМ» писала в попередніх номерах), активно обговорювали на черговій сесії обласної ради. Передусім сесія дала протокольне доручення заслухати з цього приводу представників обласного управління внутрішніх справ.

Переходимо на картки

Із нового року в обласному центрі починається реалізація пілотного проекту під назвою «Соціальна картка тернополянина», суть якого — автоматизувати систему надання та обліку пільг у транспортній, торговельній, комунальній та інших сферах. За задумом, введення таких карток мусить посприяти налагодженню адресного перерахування усіх видів соціальних виплат, ефективному застосуванню соцзнижок у сфері торгівлі та послуг, цільовому використанню компенсацій тощо. «Ми пропонуємо створити соціальну картку, через яку будуть проводитись і оплата за проїзд у громадському транспорті, і розрахунки у торговельних закладах, і обслуговування у Фонді соціального страхування та соціального захисту», — повідомив журналістам міський голова Сергій Надал.

«Губернатор» і аварія

Найрезонанснішою новиною на Тернопільщині залишається повідомлення про ДТП із смертельним наслідком, що сталася в останній день 2011–го в сусідній Хмельницькій області й до якої начебто причетний голова Тернопільської облдержадміністрації (він же — очільник обласної організації Партії регіонів) Валентин Хоптян.

Їх бояться навіть «олімпійці»

У Тернопільському міськрайонному суді завершується розгляд резонансного кримінального інциденту, який стався під час цьогорічних великодніх свят у центрі міста. Нагадаємо, тоді пішохідною зоною біля Катедрального собору раптом на неприпустимій швидкості почали «літати» туди–сюди дві іномарки. У святковій юрбі опинилися й двоє досить відомих спортсменів — плавець–«олімпієць» Олександр Волинець та призер юніорського чемпіонату світу з біатлону Олександр Починок, який зробив водіям–хуліганам зауваження. У відповідь ті полізли в бійку. Волинцю завдали кількох ударів і знущально пострибали по його машині, суттєво пошкодивши її, а Починку заподіяли численних травм: відтак хлопець потрапив до лікарні з переломом носа, серйозним пошкодженням ока та... наполовину відкушеним вухом.

Рік української гордості

Рішення про те, щоб 2012 рік пройшов на Львiвщинi як рік вшанування УПА, підтримала більшість депутатів облради. «Це абсолютно логічне рішення, — пояснює «УМ» Андрій Холявка, депутат Львівської обласної ради. — Наступного року святкуватимемо 70–ту річницю з часу створення Української повстанської арміїі. Наразі опрацьовується комплекс заходів, які проводитимуться наступного року. Також наступний рік оголошено роком хорунжої Січового Стрілецтва Олени Степанів–Дашкевич, Ярослава Стецька, патріарха Йосипа Сліпого та художника Олекси Новаківського».

Про інтимне — з дружиною священика

При управлінні Бучацької єпархії Української греко–католицької церкви в райцентрі Чортків на Тернопільщині відбувся семінар для дружин священиків на тему, яка для людей некомпетентних звучить дещо дивно: «Природні методи розпізнавання плідності». Однак його головна теза, озвучена ідейним натхненником такого жіночого зібрання, координатором руху «За життя!» Ольгою Росляк проста і зрозуміла всім: «Подружжя має жити згідно з природою, створеною Богом, яка веде до зростання подружньої любові, і з якої через Боже благословення у світ приходять діти».