Найтитулованіший сексот?

Найтитулованіший сексот?

Днями польський Інститут національної пам'яті (ІНП) оприлюднив сенсаційні матеріали, які засвідчують причетність до комуністичних спецслужб легендарного генерала Войцеха Ярузельського, керівника Польської Народної Республіки останніх років її існування. Архіви ці, як писала «УМ», нещодавно були розсекречені польськими спецслужбами і передані в ІНП.

«На моїх очах Москва почала створювати регулярну шпигунську мережу в Польщі»

«На моїх очах Москва почала створювати регулярну шпигунську мережу в Польщі»

Перший керівник спецслужб посткомуністичної Польщі, «інквізитор гебістів» Кшиштоф Козловський, у 1990-х — «прообраз польського Луценка», розповідає «УМ» про перебудову польського КДБ і про радянських дипломатів-шпигунів, які передавали інформацію в Москву безпосередньо з кабінетів польських міністерств

Варшава «міняє» Меллера на Леппера

Варшава «міняє» Меллера на Леппера

Міністр закордонних справ Польщі Стефан Меллер подав у відставку, заявивши у п'ятницю на прес-конференції, що причиною цього стало підписання коаліційної угоди, яка відкриває двері до уряду скандальній «Самообороні» та її шефові Лепперу. Меллер «добуде» на посаді до призначення нового міністра, себто до 5 травня. «Міністерство не є феодальною організацією», — заявив Меллер, а робота «не завалиться», бо у «міністерстві величезна армія прекрасних працівників». Він неодноразово заявляв, що залишить посаду в разі утворення урядової коаліції за участi «Самооборони», і причиною цього є не особа лідера, а сама ця партія, програмні положення якої, за словами міністра, не прислужаться зовнішній політиці Польщі.

Недобудована більшість Сейму:

У четвер увечері Польща таки спромоглася створити парламентську коаліцію. За півроку торгів коаліційну угоду підписали Ярослав Качинський від партії-переможиці виборів — «Право і справедливість», Анджей Леппер від «Самооборони» і Богуслав Ковальський — від групи депутатів, яка відкололася від «Ліги польських родин».

Великдень перед великим переселенням

Великдень перед великим переселенням

Уперше глава Української греко-католицької церкви Блаженнійший Любомир відправлятиме Великодню літургію не в столиці Галичини, а в столиці України. Щоправда, Патріарший собор Воскресіння Христового, що на вулиці Микільсько-Слобідській (біля станції метро «Лівобережна»), ще не добудовано, тому кардинал Гузар правитиме у храмі святого Василія Великого, що на вулиці Смірнова-Ласточкіна.

Варшавська коаліція: хто стане третім?

Обіцяної від початку виборів «помаранчевої» коаліції з «Громадянською платформою» так і не постало, тож брати Качинські задля збереження політичної стабільності змушені об'єднуватись iз меншими суб'єктами польського політикуму. До того ж у зв'язку з невизначеною ситуацією в країні стрімко впав і рейтинг президента Леха Качинського. За даними останнього соцопитування TNS CBOS, президент втратив підтримку 21 відсотка поляків. Про «довіру» Леху Качинському сьогодні кажуть 43% опитаних, тоді як у січні — 64%.

«Путчист» чи заслужений пенсіонер?

У Польщі розгорається скандал, пов'язаний з колишнім керівником комуністичної Польщі, другом і соратником Леоніда Брежнєва — генералом Войцехом Ярузельським. Так виглядає, що цього разу польська Феміда остаточно з'ясує історичну роль ветерана — чи він був злочинцем і зрадником Польщі, чи все-таки «невинним заручником» у руках Кремля.

«Курчат по-варшавськи» рахуватимуть восени

У четвер увечері польські парламентарії поставили крапку в гострій дискусії щодо саморозпуску Сейму. 239 депутатів, боячись втратити після перевиборів мандати, проголосували проти такої пропозиції провладної партії «Право і справедливість». Нагадаємо, що причиною кризи у польському парламенті є відсутність більшості протягом тривалого часу. Керівництво «ПіС», яку очолює рідний брат президента Качинського Ярослав, виступало за розпуск Сейму, бо неефективність його роботи блокує радикальні реформи уряду.

Кар'єра стукача

Кар'єра стукача

Створення Інституту національної пам'яті дозволяє розставити суспільні наголоси, довідатись, хто був ким за часів совєтського режиму, доносив чи потерпав від цього. У країнах Центральної Європи такі Інститути створені винятково на базі (і для вивчення) архівів комуністичних спецслужб. В Україні Президент Віктор Ющенко підписав указ про створення подібного інституту, але одразу навколо цього почалася «гебешна» метушня. В СБУ побутує хибна думка щодо приналежності архівів КДБ, хоча фахівці «невидимого фронту» змінили напрямки діяльності й уже не займаються переслідуваннями за політичними мотивами. За логікою речей, з усім, що назбирало КДБ на громадян України, постраждалі особи і їхні родичі мали б право ознайомитись, завітавши до ІНП. Саме це й дозволило би розпочати процес кадрового очищення виборних посад, адже навряд чи люди обрали б на посаду ректора колишнього стукача. На жаль, ледачі чиновники прагнуть сховати указ Президента якнайдалі, і відписками перетворити інститут на чергову академічну установу з продукування «національно свідомих кандидатів історичних наук».