Москва сльозам не вірить

7 серпня 1932 року з’явився відредагований особисто Йосипом Сталіним закон «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперативів та про зміцнення суспільної (соціалістичної) власності», згідно з яким за розкрадання колгоспного або кооперативного майна було передбачено розстріл із конфіскацією майна. За «пом’якшуючих» обставин його могли замінити позбавленням волі на термін від 10 років із конфіскацією. Амністія в таких справах заборонялася. У народі цей закон, ухвалений у розпал Голодомору, охрестили законом «про п’ять колосків». Підставою для його застосування могло бути півкишені зерна, принесеного з поля голодуючій сім’ї. На початок 1933 року за цим законом було засуджено 54 645 осіб, з них розстріляно близько 2000.

Куди заведе «Цікавість»

Куди заведе «Цікавість»

Американське космічне агентство НАСА вчора святкувало успішну посадку космічного апарату «К’юріосіті» («Цікавість») у районі кратера Гейла на Марсі. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, під час «примарсення» капсула з апаратом почала гальмувати на швидкості 20 тисяч кілометрів на годину. Спершу на апараті розкрився парашут, а м’яку посадку забезпечив так званий «небесний кран» — апарат із ракетним двигуном спустив марсохід на тросах, і той відразу став на власні колеса. Але після моменту «примарсення» зонд упродовж семи хвилин не подавав ознак життя, змусивши науковців похвилюватися, коли ж після цього нарешті відгукнувся і відразу ж розпочав надсилати фотографії марсіанської поверхні, то радості співробітників НАСА не було меж. Завдання марсоходу — спробувати знайти ознаки того, що на цій планеті коли–небудь могло існувати життя.

США: жодного дня без масових розстрілів

У США знову трагедія, пов’язана з вогнепальною зброєю. Шестеро людей загинули й близько двох десятків отримали поранення під час стрілянини в храмі сикхів у містечку Оук Крік поблизу Мілуокі, штат Вісконсін. Нападника, який увірвався до храму в неділю приблизно о 10–й годині ранку за місцевим часом, коли люди збиралися на богослужіння, застрелив офіцер поліції. Сам він зазнав численних поранень, але його життя — поза небезпекою.

Гюльчатай, закрий личко!

Гюльчатай, закрий личко!

Поки жінки на Заході борються за права своїх «пригноблених» сестер у країнах із панівним ісламом (от як наші «Фемен», які заради такої благородної мети не соромляться роздягнутися навіть перед посольством Саудівської Аравії), чимало мусульманок теж ведуть боротьбу проти дискримінації з боку своїх держав. Але виступають вони зовсім не проти хіджаба чи паранджі, в які їх змушують закутуватися чоловіки–«гнобителі». Навпаки: десятки місцевих «феміністок» виходять на акції протесту проти світських реформ влади, як, скажімо, в Туреччині чи Тунісі, де заборона на носіння хіджаба в університетах призвела до тривалих і масових протестів студенток.

Важка фінансова артилерія

Важка фінансова артилерія

Учора у Франкфурті–на–Майні відбулося засідання Керівної ради Європейського центрального банку, на якому його президент Маріо Драгі виклав план порятунку єдиної європейської валюти. Західні ЗМІ вже дали цьому документу назву: «Зробити все, що завгодно, аби врятувати євро». Засідання тривало цілий день, проте подробиці плану ще раніше були відомі з німецьких джерел. Згідно з ними, Драгі хоче завдати кризі подвійного удару: використати одночасно Євроцентробанк та Європейський стабілізаційний фонд, аби купувати боргові зобов’язання Іспанії та Італії. Аналітики дедалі більше побоюються, що Іспанії буде потрібна повномасштабна антикризова допомога Євросоюзу, а не лише купівля її облігацій. Проте іспанський міністр фінансів Луїс де Гіндос запевняє, що країна впорається самотужки. Скептики у відповідь наголошують, що сподівання іспанців на власні сили блокують подальші дії з порятунку єврозони. Хоча Євроцентробанк дав зрозуміти, що втручатиметься у первинний чи вторинний ринок боргових зобов’язань, це може відбутися лише після прохання країни про допомогу.

Багаті теж заплачуть

Парламент Франції ухвалив зміни до бюджету, які передбачають збільшення податкових надходжень на понад 7 мільярдів євро. Нагадаємо, переконлива більшість у французькому парламенті після червневих виборів належить соціалістам, які повністю підтримують програму свого президента Франсуа Олланда. А він обіцяв змінити економічну політику свого попередника Ніколя Саркозі, якого називали «президентом багатих».

Запаморочливий Хічкок

Запаморочливий Хічкок

Кожні десять років офіційне видання Британського інституту кіно, часопис Sight and Sound («Зображення і звук») проводить масштабне опитування най­впливовіших кінокритиків світу, щоб визначити найкращий художній фільм в історії світового кіно. Цього року в опитуванні взяли участь 846 кіноекспертів із 70 країн світу, які назвали найбільш вражаючою стрічкою всіх часів психологічний трилер 1958 року «Запаморочення» режисера Альфреда Хічкока. Як повідомляє «Франс пресс», він уперше потіснив на другу сходинку фільм «Громадянин Кейн», знятий у 1941 році американським режисером Орсоном Уеллсом. Упродовж попередніх 50 років саме його вважали найкращим. Під час попереднього голосування 10 років тому «Громадянин Кейн» випередив «Запаморочення» на п’ять голосів. Відзняті останніми роками стрічки вже вкотре в лідери не потрапляють, хоча саме для того, аби врахувати нові надходження, раз на десять років проводять переголосування.

Мама за сина

Уряд Швеції відхилив пропозицію влади Еквадору допитати засновника порталу «Вікілікс» Джуліана Ассанжа на території Великої Британії. Як повідомляє сайт «Вікілікс», «Стокгольм не навів важливих причин» свого рішення. Нагадаємо, Ассанж із червня переховується у посольстві Еквадору в Лондоні, щоб уникнути екстрадиції до Швеції, де його підозрюють у сексуальних злочинах. Як зазначають оглядачі, своєю відмовою Швеція демонструє, що зробить все, аби отримати Ассанжа й передати його США. Адже саме Вашингтону засновник скандального сайту, що оприлюднив таємне листування американських дипломатів із Держдепом, потрібен найбільше.