На Партію регіонів працюють «мертві душі», суди та місцева влада

Зсередини голосування на Донбасі виглядає вельми схожим на 2004 рік. Принаймні ставлення до активістів «Студентського братства» як спостерігачів або представників преси не надто відрізнялося від кучмівських часів. На дільниці, зокрема в Макіївці, не пускали, у когось забрали посвідчення, а одному громадському кореспондентові «України молодої» влаштували обшук у сумці. Цілу область охопив механізм, який працював на одну мету: протизаконно вплинути на вибори і остаточно повернути «донецьким» трохи було послаблений контроль над Сходом України. Активісти «Студентського братства», які з посвідченнями тимчасових кореспондентів «України молодої» та інших ЗМІ приїхали спостерігати за чесністю виборів, виявили окремі складові цього механізму.

До кулакiв як в кіно не дійшло

Хід виборів на Луганщині навряд чи суттєво відрізнявся від інших регіонів: тиснява на виборчих дільницях, доволі часті запізнення з початком голосування через великі обсяги підготовчої роботи, що викликало велике обурення в натовпі пенсіонерів, які традиційно приходять голосувати в числі перших. «Коментарі» дідусів та бабусь зводилися до того, що винна в усьому «помаранчева» влада і слід «на зло тому Ющенкові» голосувати за Партію регіонів.

Серцем і розумом

«Вибираймо для України. Вибираймо мудро. І серцем, і розумом. Згідно з власним сумлінням і переконаннями», — побажав Президент Віктор Ющенко у зверненні до виборців за півтори доби до початку голосування. Так і сталося: «серце» — емблема Блоку Юлії Тимошенко — опинилося на першому місці. Тобто насправді на другому, але ж, оскільки «помаранчеві» в сумі набрали більше голосів, ніж «сині», то «право першої» ночі отримала та сила, яка виявилася популярнішою з-поміж «партій Майдану».

Дежа вю в біло-червоних тонах

Дежа вю в біло-червоних тонах

Тимчасовий прес-центр Блоку Тимошенко, відкритий у неділю в обід, знайти було неважко. Одну із невеликих симпатичних споруд Київської філармонії на Володимирському узвозі урочисто прикрашали гірлянди з червоних і білих кульок, поруч стояв цілий автосалон на чолі з крутим «Бентлі». На вході та всередині — багато охоронців, серйозність яких контрастує із сердечками на бейджах. Правда, ніхто з них речі на наявність зброї чи ще якихось небезпечних засобів не перевіряє.

Пора? Мабуть, ще ні...

Пора? Мабуть, ще ні...

О десятій вечора — якраз у той час, коли закінчувалося голосування на дільницях, — кореспондент «УМ» зустрів у штабі «Пори» на Андріївському узвозі лідера громадянського блоку Віталія Кличка. Чемпіон роздавав автографи, фотографувався з бажаючими і багато жартував. «Настрій дуже добрий, — відповів Віталій на питання «УМ». — Усе має бути добре. «Пора»-ПРП буде у Верховній Раді, районних та міських радах, а Віталій Кличко стане мером Києва. Зараз дуже багато хлопців хвилюються, але, на мою думку, все буде добре».

Усе таємне стає явним?

Свій план просунутися у «народну владу» блок Наталі Вітренко «Народна опозиція» вирішив утілювати в життя рішуче й безкомпромісно. Ви не очікували від найпрогресивнішої з усіх соціалісток такого впевненого (за екзит-полами) проходження в парламент? Тоді ви ні бельмеса не тямите в реальних настроях народу: насправді у товаришки Наталі та її «прогресивного» війська «в кишені» щонайменше 10 відсотків голосів, які «придворні соціологи Віктора Ющенка», оприлюднивши «для прикриття» результати своїх «технологічних» екзит-полів, намірилися вкрасти.

У «Зоряному» все спокійно

У «Зоряному» все спокійно

Атмосфера в «синьому» штабі в багатьох моментах нагадувала позаминулорічну, під час президентських виборів. Основні обличчя Партії регіонів виходили до преси вкрай рідко, працівники розкішно обставленої прес-служби на шосту вечора толком не могли сказати, о котрій саме годині відбуватимуться брифінги лідерів блоку. Надвечір тут можна було побачити Януковича-молодшого, але ажіотажу серед журналістів це не викликало. До закінчення голосування до преси виходив доповідати здебільшого не надто відомий загалу один із керівників виборчого штабу Партії регіонів Василь Джарти, із колишніх донецьких начальників. Він регулярно розповідав про зафіксовані спостерігачами ПР порушення про всій Україні, здебільшого на заході чи в центрі. Але, чесно кажучи, факти, наведені паном Василем, не надто вражали своєю серйозністю, якщо пригадати скарги «регіоналів» щодо порушень у «помаранчевих» регіонах під час виборів-2004.

Єхануров і «таємна кімната»

Єхануров і «таємна кімната»

М-да, настрій таки не той. Блукаючи напівпорожнім прес-центром «Нашої України», журналісти мимоволі згадували президентські вибори, коли в це саме приміщення йшли тому, що не йти було неможливо. Щось середнє між повстанською криївкою і зборами декабристів, де ти — в товаристві однодумців, рідних людей, де разом ви, затамувавши серце, вірите в перемогу і готуєтеся до бою...

Ми бачили, як ви голосували!

Спостерігачі від Європарламенту не зафіксували серйозних порушень на парламентських виборах в Україні. Про це журналістам повідомив член об'єднаної делегації спостерігачів від ОБСЄ, Ради Європи, Європарламенту і НАТО на виборах у Верховну Раду України Марек Сівець, повідомляє УНІАН. Сподобалися наші вибори й екс-президенту Польщі Олександру Кваснєвському — він вважає, що парламентські перегони в Україні були демократичними. Про це пан Кваснєвський сказав українцям у прямому ефірі телеканалу «Ера». Думку європейців поділяє й інший, німецький, експерт Александр Рар — він заявляє, що виборча кампанія в Україні пройшла жорстко, але цивілізовано. Як запевнив фахівець, із боку Заходу нарікань щодо прозорості й чесності виборів в Україні не повинно бути.

«ВИБОРЧИЙ» КРИМІНАЛ

Правоохоронні органи не виявили на виборах значних порушень. В основному, це факти дрібного хуліганства, порушення правил проведення пропаганди й агітації, нестача та пошкодження бюлетенів (здебільшого для місцевих виборів). Протягом доби до органів внутрішніх справ надійшло 85 повідомлень, пов'язаних із виборчим процесом, розповiли «УМ» у Центрі громадських зв'язків МВС України.