Розпис на скрині

Всеукраїнський симпозіум народного мистецтва «Суботів–2009» розпочався на батьківщині Богдана Хмельницького — в місті Чигирині Черкаської області. Сюди, за ініціативи Національного історико–культурного заповідника «Чи­гирин» та Національної спілки майстрів народного мистецтва, з’їхалися народні майстри із Черкащини, Києва, Харкова, Дніпропетровська, Чернігова. «Серед майстрів є такі геніальні особистості, як лауреат Національної премії імені Шевченка Віктор Наконечний, заслужений майстер народної творчості Георгій Кожокарь. Такий симпозіум ми проводимо п’яте. Цього разу майстри покажуть свої таланти в малярстві, писанкарстві, різьбі та розпису по дереву на вільну тему», — розповідає «УМ» директор заповідника «Чигирин» Василь Полтавець.

Вода на вагу золота

З того часу, як система водозабезпечення Луганщини опинилася в руках невідомих офшорних ділків, минуло півтора року. Як і попереджали експерти, населенню краю ця оборудка, окрім підвищення тарифів удвічі, не дала нічого доброго. Причому такого сумного висновку дійшли уже не тільки пересічні луганчани, а й деякі депутати обласної ради, що входять до «біло–блакитної» більшості. Про що вони не соромляться говорити вголос. І тільки представники «концесіонера» роблять вигляд, що все йде, як слід.

Уболівальників — у казарми

Уболівальників — у казарми

Донецька міська влада цілком серйозно розглядає можливість використання казарм для проживання уболівальників під час чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Про це повідомив на прес–конференції міський голова Олександр Лук’янченко.

Як аварійні дерева розквітли

Переходжу звичний місток через Псел і, дивлячись на парк, відчуваю раптом, що потрапляю у незвичну реальність, — протилежний берег змінився. Миті досить, аби зрозуміти: на майданчику за мостом почали встановлювати витвори Першого міжнародного симпозіуму міської скульптури.

Ашир у жіночому царстві

Ашир у жіночому царстві

У крутому норові засновника й керівника відомого не тільки в Україні ПП «Парафармація» Ашира Какамурадова довелося пересвідчитись «наживо» минулого тижня. Традиційна східна гостинність була несподіваною: «Викіньтє етого журналюгу отсюда нах...», а далі — потік відбірного російського мату. Щоправда, охоронці–будівельники аксакала Ашира, які мали мене «викінуть», виявились більш адекватними, відтак і пальцем не поворухнули. Пізніше один із них навіть вибачився за агресивну поведінку свого «патрона». Хоча моя провина полягала лише в тому, що, показавши редакційне посвідчення, хотів почути думку Ашира Балійовича щодо його доволі натягнутих, якщо не сказати більше, стосунків із сусідами з вулиці Дражинського, 29 і 31а. Через що вони, власне, й зателефонували на корпункт «УМ».

«Смердюча» пожежа

Позавчора близько шостої години ранку охоронці полтавського ринку «Мотель», розташованого на вулиці Михайла Грушевського, виявили вогонь у торговому павільйоні, що належить засновнику згаданого ринку, відомому в обласному центрі підприємцю Віктору Бажану. Тож лише швидкий приїзд пожежників фактично врятував від цілковитого знищення як цю торгову «точку», так і сусідні, що притулилися до неї з обох боків досить довгого торгового ряду. За офіційною інформацією «еменесників», вогонь знищив електролічильник і пошкодив кондиціонер та холодильну камеру, суму збитків та причину пожежі встановлюють.

Вилуплені в Петрушках

Новий сучасний інкубатор, в якому щороку вилуплюватимуться 32 мільйони курчат–бройлерів, збудовано в селі Петрушки Корсунь–Шевченківського району Черкаської області. «Відкриття такого інкубатора — це не тільки додаткові робочі місця, а й 30 мільйонів гривень щорічних надходжень до районного та обласного бюджетів», — розповідає голова Корсунь–Шевченківської райдержадміністрації Іван Пустовіт. За його словами, інкубатор збудувала фірма «Текро», потужності якої розміщені в Чехії та Словаччині, інве­стувавши в район 13,5 мільйона гривень.

Той, що виганяє бісів

Той, що виганяє бісів

Опановані злими духами — не обов’язково з перекошеними обличчями і не завжди б’ються в корчах чи по–звірячому завивають у храмі, коли екзорцист над ними вичитує. Інколи біснуваті виглядають цілком пристойно і нібито при повній свідомості. От тільки дивно хворіють: ні терапевти, ні психіатри не можуть зарадити. Ознака опанування злим духом — надмірний неспокій і нарікання, агресивність, нездатність прислухатися до іншого. Пекуча журба, аж до небажання жити. Екзорцист Юрій Савчук пояснює, що опанування буває зовнішнє і внутрішнє. Зовнішнє — це, зокрема, коли людина постійно відчуває якісь незрозумілі дотики, ніби щось лазить по шкірі. Якщо «чує голоси» — то опанована внутрішньо. «Коли я читаю в церкві молитви над усіма, — каже отець Юрій, — то від людини, опанованої лише зовні, це легко відходить».

Код пам’яті

Код пам’яті

У радянські часи тут стояв інтернат. Місцеві називали його «інкубатором» — мабуть, тому що тут виховували сиріт та напівсиріт, яких звозили з навколишніх сіл. Діти шахтарів у двох школах селища отримували освіту «на общепонятном языке», а «інкубаторських» тому ж самому навчали українською. Від місцевих вони вирізнялися суржиком, ципками на руках, стрижкою «під нуль» і коричневими вельветовими «одностроями» (вельвет у «ранньобрежневські» часи був найдешевшою тканиною). Велика інтернаціональна дер­жава наче спеціально привчала нас до думки, що українське — то є щось неповноцінне... Коли ж настала «незалежність» — інтернат ліквідували: геть розвалили капітальну триповерхову споруду — із класами, майстернями, їдальнею, спальним корпусом...

Дельфіни та русалка — вони, якщо чесно...

Дельфіни та русалка — вони, якщо чесно...

Як повідомив «УМ» заступник начальника Державної екологічної інспекції в Херсонський області Василь Розиськул, фахівці інструментально–лабораторно­го контролю вже відібрали проби води з Дніпро–Бузького лиману. У місці масової загибелі бичка встановлено значне перевищення норм «хімії»: амонію (у 4,4 раза), фосфатів (у 8,8 раза) і хлоридів (у 7,4 раза). Такий «коктейль» могли скинути промислові підприємства, розташовані у Миколаївській області. Проте доти, доки не буде знайдено винуватця, а його протиправні дії не отримають підтвердження, офіційною версією того, що трапилося, в обласному управлінні охорони навколишнього середовища вважають «традиційний» викид сірководню.