Сто лідерів у столиці світу

Учора в найбільшому місті США почалася головна частина 64–ї сесії Генеральної Асам­блеї ООН: упродовж тижня триватиме загальна дискусія за участю лідерів різних країн світу, а їх до Нью–Йорка прибула рекордна кількість — більше ста. Учорашні дебати відкрив президент США Барак Обама.

«Сіль ву пле» до суду

«Сіль ву пле» до суду

У Парижі позавчора почався судовий процес, за яким із пристрасним інтересом спостерігає вся Франція. ЗМІ вже охрестили його «битвою титанів» та «процесом століття», оскільки на суді президент Франції Ніколя Саркозі виступає проти колишнього міністра закордонних справ та глави уряду, шанованого в народі політика Домініка де Вільпена. Формально президент є лише однією з 40 обвинувальних сторін на цьому цивільному процесі, де головним обвинуваченим є де Вільпен. Справу розглядають у так званій афері «Клірстрім» («Чистий потік»), пов’язаній зі спробою вплести главу держави у фінасове шахрайство.

«Некультурні» вибори шефа культури

В атмосфері політичного скандалу та звинувачень в антисемітизмі та антиізраїльських настроях проходили в Парижі вибори нового генерального директора ЮНЕСКО — підрозділу ООН у справах освіти, науки і культури.

Польща в жалобі

Польща в жалобі

Учора в Польщі почалася загальнонаціональна дводенна жалоба за жертвами катастрофи, яка сталася минулої п’ятниці на шахті «Вуєк–Шльонськ» у місті Руда Шльо­нська. Катастрофа в Сілезії, на півдні країни, забрала життя 13 гірників, 40 осіб отримали поранення. 18 із них перебувають із травмами та опіками в реанімації в тяжкому стані, але лікарі оцінюють їхній стан як стабільний. Поранення та опіки отримали також члени рятувальних загонів.

Або тікай, або міцніше окопуйся

Командувач військ США та НАТО в Афганістані генерал Стенлі Маккрістал у таємному звіті попереджає про можливу поразку у війні з талібами, якщо Пентагон не надішле до Афганістану додаткові військові підрозділи. Про це пише «Вашингтон таймс». Газета наводить лише частину звіту генерала, оскільки уряд США попросив не друкувати окремих його фрагментів. У статті під заголовком «Маккрістал: Більше підрозділів, або Фіаско місії» газета уточнює, що це послання передали міністру оборони США Роберту Гейтсу ще в серпні, але глава Пентагону до цього часу не прийняв рішення стосовно можливого відправлення до Афганістану додаткового військового контингенту.

Чий ПРОграш?

Чий ПРОграш?

Позавчора у другій половині дня міністр оборони США Роберт Гейтс та президент Барак Обама дали офіційні пояснення стосовно причин відмови від розміщення в Центральній Європі елементів американської протиракетної системи. «Нова система буде сильніша, інтелігентніша та швидша. Я розмовляв із прем’єрами Чехії та Польщі, підтвердив сильні зв’язки з цими країнами та сказав їм, що нова програма збільшить не лише безпеку США, але також наших союзників із НАТО», — заявив президент США. Він виправдовує відмову від встановлення елементів щита в Центрально–Східній Європі тим фактом, що старий набір ПРО був недостатньо «еластичним» по відношенні до потенційної загрози з боку Ірану. Тому, мовляв, американці вирішили швидко створити нову і більш дешеву систему протиракетної оборони. У наступній фразі президент США все ж визнав, що якщо і йдеться про більшу «еластичність», то — по відношенню до Кремля: «У рамках нової програми ми будемо співпрацювати з Росією, щоб протиракетна оборона відбувалася згідно зі спільними стратегічними інтересами».

Треба «гоу хоум»

Треба «гоу хоум»

Щонайменше 16 осіб, серед них — шестеро італійських військовослужбовців, загинули та 55 отримали поранення внаслідок вибуху завантаженого вибухонебезпечними матеріалами автомобіля в столиці Афганістану — Кабулі. Як повідомив міністр оборони Італії Ігнаціо Ла Русса, серед поранених є четверо італійців, а решта жертв — цивільні афганці. Замах стався позавчора опівдні поблизу приміщення Верховного суду Афганістану. Терорист–самогубця врізався на вантажівці у два автомобілі італійського військового конвою. МВС Афганістану повідомило, що внаслідок замаху також знищено 21 магазин, сім автомобілів, п’ять мотоциклів та три велосипеди. Відповідальність за замах взяли на себе таліби, про що повідомив їхній речник Забіулла Муджахід.

З любов’ю до Росії

З любов’ю до Росії

Політична буря почалася вчора зранку, коли світові ЗМІ поширили подану в газеті «Уолл–Стріт джорнел» інформацію, що Білий дім вирішив відкласти (читай — відмовитися) розміщення системи протиракетної оборони в Польщі і Чехії, яке було задумане ще адміністрацією Джорджа Буша і з приводу якого Вашингтон кілька років проводив переговори зі своїми союзниками в Центральній і Східній Європі. Газета написала, посилаючись на власні джерела в Білому домі, що США вирішили зачекати з розміщенням «щита», оскільки «впевнені, що Іран не настільки далеко просунувся у створенні міжконтинентальних ракет, як очікувалося, і загроза Сполученим Штатам та європейським столицям не така вже й велика».

Мечем і хрестом

Мечем і хрестом

Позавчора міністри оборони Росії, Південної Осетії та Абхазії підписали угоду про військове співробітництво, відповідно до якої в сепаратистських республіках будуть створені російські вій­ськові бази, де нестимуть службу 3400 вояків, повідомляє «Євроньюз». Термін дії угоди — 50 років. У Абхазії база буде дислокуватися в Гадауті, а в Південній Осетії — у столиці Цхінвалі. Окрім того, до узбережжя Абхазії вже відправлено російську прикордонно–катерну групу в складі тисячі вій­ськовослужбовців, яка контролюватиме 215–кілометровий морський кордон невизнаної світом республіки. Заходи щодо облаштування кордонів Абхазії будуть закінчені в листопаді цього року, але вже на цей час у республіці проходять службу більше тисячі російських прикордонників.

Комісар по другому колу

Комісар по другому колу

Депутати Європарламенту на вчорашньому засіданні переобрали на другу п’ятирічну каденцію чинного главу Єврокомісії (виконавчого органу ЄС) 53–річного португальця Жозе Мануеля Баррозу. За лідера європейських правоцентристів проголосували 382 із 736 депутатів Європарламенту, 219 голосували проти, а решта або не прибули на засідання до Страсбурга, або не брали участь у таємному голосуванні.