«Дістала ця влада!»
Ранок після Водохреща в Макіївці видався тривожним: у самому центрі багатотисячного міста пролунало кілька вибухів. Керівник управління внутрішніх справ у Донецькій області Ігор Дьомін повідомив, що перший із них стався близько шостої ранку біля адміністративної будівлі державного підприємства «Макіїввугілля». Як розповіли в облуправлінні СБУ, вибуховий пристрій було закладено в сміттєву урну біля центрального входу. В результаті вибуху пошкоджено фасад і вибито вікна до шостого поверху.
«Свого не віддамо»
Майже півтора місяця пройшло з того часу, коли у селі Кам’янка, що у Тельманівському районі на Донеччині, невідомі молодчики під керівництвом відомих у Донецьку бізнесменів Анатолія Корюка та Наума Малтопарана силою намагалися захопити храм Вознесіння Господнього, а тутешню релігійну громаду «повернути» у лоно Московського патріархату. Перед цим у селі провели відповідну роботу, намагаючись налаштувати громаду проти церкви Київського патріархату й настоятеля храму отця Христофора та парафіян. Але провокація не вдалася. Вірні Київському патріархату, а також священики Донеччини на чолі з архієпископом Донецьким і Маріупольським Сергієм, зуміли протистояти натиску непроханих гостей. Варто нагадати, що войовничо налаштовані прихильники «Русского міра» брутально повелися з владикою, не допускали на збори, штовхнули та порвали йому підрясник. А на зборах поливали брудом духовенство КП, звинувачуючи його в усіх смертних гріхах. Тоді підбурювачам не вдалося заручитися підтримкою більшості сільської громади. Але Корюк і компанія пообіцяли повернутися до цього питання.
«Свиняче» безсилля
Оптимізація чи продовження русифікації?
У Донецькій області проводиться процес так званої оптимізації, який передбачає скорочення шкіл. І торкнеться він насамперед скорочення шкіл з українською мовою навчання. Занепокоєні таким станом речей більше півсотні батьків учнів ЗОШ №111 у п’ятницю на шкільному подвір’ї провели мітинг, що завершився колективним походом до Петровського райвиконкому. Протестувальники вимагали від чиновників прислухатися до їхніх вимог — не закривати навчальний заклад, який є одним із найкращих у Петровському районі Донецька. Вони бояться, що в разі закриття школи їм запропонують перевести дітей у російськомовні навчальні заклади. «Є всі підстави для тривоги. Наша школа потрапляє під оптимізацію, а ми категорично проти цього, — розповідає мати двох школярок Людмила Верещагіна. — Це нам дали зрозуміти представники районної влади. У Луганську таку саму школу, як наша, вже закрили...»
«Половина села вимерла...»
З унікальним виданням «Голодомор 1932–1933 років в Україні за документами ГДА СБУ: Анотований довідник» першими на Донеччині познайомилися журналісти, яких запросили на презентацію Світовий конгрес українців та Громадська ініціатива Донеччини з відновлення історичної пам’яті. Книжка, яка побачила світ у видавництві «Львів–2010», вміщує документи, знайдені в архівах СБУ, в тому числі й документи таємного діловодства: інструкції Верховного Суду СРСР, витяги із протоколів засідання політбюро, службові та доповідні записки, директиви, інструкції, донесення та повідомлення секретних співробітників, архівно–кримінальні справи та звинувачувальні вироки. За словами координатора Громадської ініціативи з відновлення історичної пам’яті Донеччини Станіслава Федорчука, цінність видання в тому, що воно містить географічний та іменний покажчики, а ще — в обмеженості накладу. Як зазначив історик, видання, кошти на яке «зібрали українці з усього світу», вийшло накладом усього 1000 екземплярів і розповсюджуватиметься лише по бібліотеках та навчальних закладах області.
«Ректоріада» без правил
Тиск, залякування й відвертий шантаж сім’ї Юрія Лисенка, який 10 грудня в чесній боротьбі переміг на виборах ректора ДонНУ всупереч бажанню міністра освіти Дмитра Табачника, триває. Не примирившись із поразкою, «провладний кандидат» Петро Єгоров та його високі патрони у міністерських кабінетах шукають будь–яку зачіпку, аби не затвердити Лисенка на посаді ректора. Як раніше повідомляла «УМ», у квартирах та службових кабінетах Лисенка, його дружини Тетяни Лев та їхнiх колег Бондаренка й Іваніцина були проведені обшуки, у результаті яких нічого крамольного так і не знайшли.
Перемога веде до репресій
«З обшуком прийшли співробітники УБЕЗ, — повідомила адвокат Катерина Кутня, яка разом iз дружиною Лисенка Тетяною Лев (звільненою в.о. ректора Петром Єгоровим iз посади проректора з фінансових питань) перебувала у цей час у помешканні. Обшук здійснювали на підставі постанови Ворошиловського районного суду Донецька. «Справу порушено стосовно посадових осіб Донецького Національного університету, але конкретних прізвищ у постанові не вказано», — зазначила Кутня.
Вибір між хмарочосом і храмом
Таким сенсаційним і несподіваним фіналом навіть для переможця та його прихильників завершилася виборна конференція трудового колективу ДонНУ минулої п’ятниці.
Напередодні, 6 грудня, свою кандидатуру на участь у конкурсі на посаду ректора ДонНУ змушений був зняти багаторічний його керівник, Герой України Володимир Шевченко. Йому дали зрозуміти, що на посаді ректора професор Шевченко — людина небажана. «Про це навіть не натякали, а відкритим текстом казали міністр освіти Табачник та його заступник, а також голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк. Зрозумійте, що працювати ректором, не маючи підтримки ні у місцевої влади, ні у міністерства, та ще й адміністративні перепони долати — хіба це робота?» — зізнається професор Шевченко.
Рейдери у рясах
Українська православна церква Київського патріархату б’є на сполох і закликає владні структури та колег із УПЦ МП припинити зазіхання на храмові споруди та майно, що належать її парафіям. Приводом до зверення стала подія, що відбулася 6 грудня у селищі Кам’янка, в Тельманівському районі на Донеччині. Тут посеред дня священики УПЦ МП за допомогою бізнесменів із Донецька та «невизначених охоронних структур» намагалися незаконним шляхом заволодіти храмом Вознесіння Господнього, який належить релігійній громаді УПЦ КП.