МВФ притримав кошти,

Місія Міжнародного валютного фонду, яка працювала в Україні з 19 липня по 3 серпня, дійшла висновку, що український уряд не дотримується зобов'язань за програмою «упереджувальний «стенд-бай». Представництво МВФ в Україні заявляє: «Завершити перегляд програми в рамках угоди «стенд-бай» не виявилося можливим внаслідок відхилень у запровадженні фіскальної політики, структурних заходів у податково-бюджетному та банківському секторі, а також накопичення нових прострочених заборгованостей з відшкодування ПДВ». Зокрема, місія МВФ заявляє про те, що ухвалені в середині червня зміни до бюджету-2004 збільшили його дефіцит до 2,75 відсотка ВВП проти цільового показника за програмою, встановленого на рівні 1,75 відсотка. (Нагадаємо, 17 червня Верховна Рада ухвалила запропоновані урядом зміни до бюджету-2004, якими, зокрема, збільшила доходи бюджету на 4,5 млрд. грн. — до 65,2 млрд., видатки — на 7,9 млрд. грн. — до 72,2 млрд., дефіцит бюджету на 4 млрд. грн. — до 7,4 млрд.).

Альянс з енергією

Альянс з енергією

Наприкінці липня Президент Леонід Кучма вкотре скористався правом вето і повернув на доопрацювання Закон «Про комбіноване виробництво теплової й електричної енергії (когенерацію) і використання скидного енергопотенціалу». Таким поворотом подій, безумовно, будуть дуже розчаровані численні прихильники когенерації. Тим паче що цього закону вже не один рік очікують як споживачі, так і виробники. Він урегульовує відносини між державою, виробниками електроенергії, які використовують когенераційні технології й скидний енергетичний потенціал, та енергопостачальними компаніями. Той, хто знає, яким порятунком когенерація стане для людей із «глибинки», а також для енергоємних виробництв, ні на хвилину не сумнівається, що з прийняттям цього законодавчого акта не можна зволікати. Не дарма ж за нього проголосували 385 депутатів при необхідних 226.

Навiщо заможному кредити

Днями Україна розмістила свої п'ятирічні єврооблігації на суму 500 млн. доларів із плаваючою ставкою доходності, що дорівнює шестимісячному LIBOR +3,375 відсотка річних (на сьогодні LIBOR становить 1,986 відсотка). Днем раніше Міжнародне рейтингове агентство Fitch присвоїло рейтинг «В+» (прогноз стабільний) майбутньому випуску українських єврооблігацій.

Блокування новим блокам не завада?

Сьогодні на атомних станціях України в роботі 10 із 13 енергоблоків. Планові ремонти тривають на Запорізькій та Південноукраїнській АЕС. Незабаром до працюючих блоків приєднаються два побудованих — на Хмельницькій та Рівненській станціях. Тепер, коли українська сторона заявила, що блоки «на підході», європейські партнери знайшли кошти на кредит для забезпечення безпеки роботи блоків. Європейський банк реконструкції і розвитку та організація «Євроатом» виділили Україні кредит в обсязі 125 мільйонів доларів на модернізацію та підвищення безпеки другого енергоблока Хмельницкої та четвертого — Рівненської АЕС (ХАЕС-2 та РАЕС-4). На цих станціях побували інспектори МАГАТЕ. Зауважень щодо ядерного палива, документації чи персоналу в них не було.

Приватні перевізники «наїхали» на Мінтранс

Приватні перевізники «наїхали» на Мінтранс

Маршрутки виявилися «міцними горішками». Вони не тільки завоювали надійну нішу на ринку перевезень, а й почали організовано, в цивілізований спосіб обстоювати свої права. Зокрема, звернулися по захист до Антимонопольного комітету України (АМК). Водії маршруток стверджують, що в регіонах виграти конкурс на перевезення пасажирів чи отримати ліценцію добросовісному підприємцю стає все важче — у цій сфері процвітає «кумовство», «сватовство». АМК у відповідь провів комплексну перевірку діяльності обласних автотранспортних управлінь. Було виявлено близько ста порушень законодавства про захист економічної конкуренції, повідомляє прес-служба АМК. Зокрема, розпочато розгляд 8 справ, надано 12 обов'язкових для виконання рекомендацій. За висновками фахівців антимонопольного законодавства, порушення виникають, насамперед, у процесі ліцензування перевізників та під час проведення конкурсів на обслуговування маршрутів.

Казначейство не винне

«Покажіть мені спіч-райтера Януковича», — недавно попросив народний депутат Євген Жовтяк. Інтерес до особи Прем'єра-«дона» у цього «нашоукраїнця», треба визнати, постійний. Євген Жовтяк звернув увагу на виступ Віктора Януковича під час недавньої прес-конференції в Іллічівську Одеської області. Як передають інформагентства, Прем'єр дослівно висловився так: «Уряд планує розпочати роботу з переведення на пряме казначейське обслуговування усіх міст України». «Це питання майбутнього, — заявив Прем'єр. — Минулого року ми перевели на казначейське обслуговування лише обласні центри. Для цього потрібні час та кошти». Водночас глава уряду зазначив, що коли цю роботу завершать, це дасть можливість скоротити час надходження коштів від Міністерства фінансів до регіонів.

Обмінники «з високою температурою»

З 1 травня цього року в пунктах обміну іноземної валюти при виконанні операцій з купівлі-продажу валюти мають застосовуватися реєстратори розрахункових операцій (РРО), повідомила прес-служба Нацбанку України. Ще у березні Нацбанк наполягав на прискореному запровадженні РРО в обмінниках, у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік операцій у пунктах обміну іноземної валюти із застосуванням РРО з фіскальними функціями. Проте до цього були не готові обмінники, яких в Україні більше чотирьох тисяч. Обмінники могли вимушено припинити роботу, а це призвело б до дестабілізації ситуації на ринку готівкових іноземних валют. Тому запровадження РРО перенесли на пізніший термін.

Росiйський «брат» тут править бал

Цінова ситуація на ринку нафтопродуктів по регіонах України станом на 11 травня 2004 року, згідно з інформацією Мінекономіки, продовжує загострюватися. Порівняно з 30 квітня на ринку нафтопродуктів у більшості регіонiв спостерігалося подальше підвищення середніх рівнів роздрібних цін на окремі види нафтопродуктів. Протягом першої декади травня спостерігалося підвищення середнього рівня цін у цілому по Україні на дизпаливо на 6 коп. (з 1,81 до 1,87 грн.), на бензин марки А-76 на 4 коп. (з 1,71 до 1,75 грн.), на бензин марки А-95 на 5 коп. (з 2,20 грн. до 2,25 грн.) за літр. Середні рівні цін на досліджувані види нафтопродуктів перевищують рівні відповідного періоду минулого року на 27,7, 23,0 та 16,5 відсотка, відповідно.

Трохи холодної води на застиглій плиті

Позавчора на сайті ВАТ «Київенерго» пролунав черговий «Sos!». Згідно з оприлюдненою оперативною інформацією, власник газу значно знизив обсяги голубого палива, які мають надходити на енергооб'єкти столиці. У зв'язку з цим Київенерго був вимушений вдатися до технологічного захисту. 27 квітня об 11.50 від електричної мережі захистом було автоматично відключено енергоблок потужністю 250 мегават на ТЕЦ-6. Крім того, того ж дня об 13.56, у відповідності з системою захисту щодо зниження тиску газу було відключено від мережі ще один 250-мегаватний блок на ТЕЦ-5. Через це значно погіршилося енергозабезпечення споживачів столиці України, зокрема об'єктів особливої державної ваги.