Що не вдалося вулиці, зроблять вибори

Угорщина добре пам’ятає гучні протести останніх кількох років у Будапешті, внаслідок яких опозиції так і не вдалося усунути від влади правлячих соціалістів. Те, що не вдавалося на вулицях, було успішно виконано біля виборчих урн. Опозиційна правоцентристська консервативна партія ФІДЕС (Угорський громадянський союз) на чолі з Віктором Орбаном здобула переконливу перемогу вже в першому турі парламентських виборів, які відбулися в Угорщині минулої неділі. За оприлюдненими вчора результатами, ФІДЕС здобула 52,77 відсотка голосів (206 із 386 парламентських мандатів). Немає сумніву, що в другому турі, який відбудеться 25 квітня, правоцентристи здобудуть більшість і в тих округах, де під час першого голосування жоден із кандидатів не набрав більше 50 відсотків голосів. Боротьба точитиметься за 121 мандат.

Ще червоніші сорочки

Ще червоніші сорочки

Протести опозиції, яка впродовж останнього місяця вимагає відставки діючого уряду Таїланду, таки вилилися в трагедію. Учора в столиці країни Бангкоку відбулася чергова демонстрація «червоних сорочок» (так називають прихильників опозиції, «профільною» барвою якої є червона). Але цього разу це була, швидше, жалобна процесія — демонстранти несли труни для вшанування пам’яті їхніх товаришів, які загинули минулими вихідними в сутичках з урядовими військами.

Жалоба на тлі хаосу

У Киргизстані оголошено дводенну жалобу — учора там ховали перших загиблих під час подій 6—7 квітня. За офіційними даними, жертв залишається 75, хоча багато хто ставить цю цифру під сумнів, вважаючи, що насправді загинуло більше людей. Нова влада, яка усунула попередню внаслідок бліц–перевороту, запевняє, що їй удалося опанувати ситуацію в державі. Хоча насправді спокій та порядок у розбурханій країні відновляться не скоро. На вулицях киргизьких міст, якими пройшлася революція, тепер діють банди мародерів, більшість магазинів і великих торговельних центрів розтрощено й розграбовано. Поживилися «опозиціонери» і в захоплених будівлях влади, пообдиравши навіть килими та прихопивши з собою розцяцьковані люстри.

Прага дає миру шанс

Президенти Росії та США Дмитро Медведєв і Барак Обама підписали вчора в Празі угоду про заходи з подальшого обмеження стратегічних наступальних озброєнь, відому на Заході як «Старт». Угода базується на паритетних засадах.

Революція кольору крові

Революція кольору крові

У Киргизії триває революція. Не «оксамитова», але «кольорова» — кольору крові. На вулицях стріляють, люди бояться виходити з дому, магазини й кіоски розтрощено, де–не–де палають автомобілі й лунають вибухи — чи то петард, чи то гранат... Цими днями в середньоазіатській республіці, яка щойно відзначила п’яту річницю своєї «Тюльпанової революції», уже ніхто ні в чому не певен. Учора всі чекали, що нібито ще чинний (але вже швидше де–юре, ніж де–факто) президент країни оголосить про свою відставку. Курманбек Бакієв із відповідальним рішенням не поспішав, хоча, втікши зі столиці після оголошення надзвичайного стану, продемонстрував своє безсилля. Та і як інакше, якщо міліція перейшла на бік опозиції, некерований натовп захопив Будинок уряду, а обіцяні війська не поспішали «вводитися» до Бішкека й захищати владу. «Я не знаю, хто друг, а хто ворог. Ми боїмося всіх. І всі вони одне одного варті», пишуть в інтернет–блогах мешканці міст, де відбуваються головні заворушення. Українське Міністерство закордонних справ радить громадянам нашої держави утриматися від поїздок до Киргизстану, міжнародні організації закликають киргизьку опозицію та владу до мирного розв’язання конфлікту, а прем’єр–міністр РФ Володимир Путін запевняє, що «Росія тут ні при чому — ми самі були здивовані, коли в Киргизії таке почалося».

Я хочу, щоб продукт заговорив!

Рівень розвитку держави можна визначити по тому, як у ній турбуються про людей із обмеженими можливостями. Швейцарія за цим показником завжди була на висоті, але на досягнутому там не спиняються, постійно вдосконалюючи систему допомоги інвалідам. Днями у Швейцарській Конфедерації з’явилися сканери, здатні не лише зчитувати дані штрих–кодів на товарах, а й видавати голосові повідомлення про вміст консервних банок чи упаковок із харчовими продуктами.

Замість тюльпанів — кулі

Замість тюльпанів — кулі

У Киргизстані — надзвичайний стан. Учора столиця країни Бішкек та кілька інших міст перетворилися на арену драматичних подій. Зранку прибічники опозиції зібралися в Бішкеку на найбільшу з початку протестів проти підвищення цін на бензин, які супроводжувалися вимогами відставки президента та уряду, акцію протесту. Невдовзі маніфестанти пішли на штурм Білого дому — Будинку уряду, який перебував під посиленою охороною міліції й був оточений по периметру військовослужбовцями колишньої Національної гвардії, яка тепер є підрозділом Служби державної охорони. Біля Білого дому та в інших центральних районах міста лунали постріли, машини швидкої допомоги вивозили поранених у сутичках. Станом на 17.00 вчорашнього дня, коли цей номер здавався до друку, серед постраждалих значилося понад 140 осіб. Щонайменше 17 — загинули.

Місяця — досить

Через місяць Велика Британія обиратиме нову владу. Вчора прем’єр–міністр Об’єднаного Королівства Гордон Браун оголосив, що загальнонаціональні парламентські вибори призначено на 6 травня. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, зранку, перед тим як повідомити країні про офіційний початок передвиборчої кампанії, глава уряду зустрівся з королевою Єлизаветою ІІ і попросив її розпустити нинішній парламент. Відповідно до чинних у Великій Британії процедур, це потрібно для призначення нових виборів.

Конверсія «червоної кнопки»

Сполучені Штати змінюють стратегію використання ядерної зброї. Учора — за тиждень до початку роботи у Вашингтоні міжнародного саміту з ядерної безпеки — президент Барак Обама оприлюднив нову ядерну стратегію США. Це вперше з 2002 року в цей документ буде внесено зміни. «Ядерна безпека є одним із питань, на яких президент Обама найбільше зосереджується в закордонній політиці», — пояснив речник Білого дому Роберт Гіббс.

Засоби масової дезінформації

Засоби масової дезінформації

У світі 1 квітня має назву День дурня, тому і ЗМІ не відмовляють собі у задоволенні пошити в дурні своїх читачів, слухачів і глядачів. Наведемо кілька з найвдаліших цьогорічних жартів. Французький інтернет–портал Rue89 «розкрив таємницю» існування таємного комп’ютерного програмного забезпечення під назвою В–6, яке підказує найкращі рішення президенту Франції Ніколя Саркозі. Портал пояснив читачам, що назва таємної програми В–6 є абревіатурою від англійського словосполучення Six Brains («Шість мізків»), що має бути натяком на непересічний розум глави держави. Портал Rue89 повідомляє: найближчі співробітники Саркозі скаржаться, що з огляду на наявність всюдисущого «електронного мозку» їм тепер відводять другорядну роль.